Bitcoin ؛راهگشاي رونق اقتصاد در ایران!

دولت سوئد به یک شرکت تازه تاسیس شده اجازه داده است  تا به جای استفاده از روش های سنتی حساب های بانکی به منظور اثبات نقدینگی خود و سرمایه گذاری از روش Bitcoin استفاده کند. با این اقدام به نوعی می توان گفت، تحریم های مالی وضع شده علیه ایران، کمرنگ تر از قبل خواهد شد. Bitcoin در واقع نوعی ارز است که برای انجام تراکنش های بر اساس این نوع ارز از فناوری جدیدی به نام بلاکچین استفاده می شود.

پیش از این مؤسسان شرکت سرمایه گذاری بریو نیو ورد بعد از لغو تحریم های ایران از سوی ایالات متحده به فکر سرمایه گذاری در ایران افتاده بودن اما به دلیل پا برجا بودن تحریم های تهران هیچ بانکی حاضر به کمک به آن ها نشده بوده است.

سرمایه گذاری در ایران، از نظر قانونی در سوئد مشکلی نداشته و آزاد است اما به دلیل تحریم های بانکی ایران از طرف ایالات متحده، شرکت سرمایه گذاری بریو نیو ورد برای سرمایه گذاری در ایران نگران این موضوع بوده است که مراودات بانکی با تهران به معنای زیر پا گذاشتن تحریم ها بوده و مشکلاتی برای این شرکت سرمایه گذاری در پی داشته باشد. اما مادلین ادواردسون با استفاده از سپرده های Bitcoin  به کمک شرکت بریو نیو ورد آمده است تا این شرکت بدون استفاده از حساب های بانکی بتواند در بازار بورس تهران سرمایه گذاری کند.

برای ثبت نام یک شرکت در سوئد به منظور استفاده از Bitcoin شرکا می بایست قراردادی را امضا کنند که در آن در خصوص نحوه تایید دارایی ها، قوانین مربوط به آن  و همچنین نحوه مقابله با مشکلات احتمالی که در آینده احتمال رخ دادن آن ها وجود دارد نکاتی ذکر شده است.

تایید شدن شرکت سرمايه گذاری بریو نیو ورد با توجه به تاییدیه قبلی این شرکت که توسط هیات استانداردهای حسابرسی سوئد به شرکت بولاگسورکت به منظور استفاده از Bitcoin برای سرمايه گذاری دیگری ارسال شده بود، با سرعت هر چه تمام تر انجام شد .

در حالی که بانک ها از موارد امنیتی درونی زیادی برای احراز هویت حساب های بانکی استفاده می کنند اما این احراز هویت و تایید حساب در Bitcoin کمی پیچیده است.

در ۲۷ ژانویه سال جاری یعنی اواسط بهمن ماه سال گذشته شمسی در واقع دو مقدار Bitcoin که پیش از آن مقدار آن مشخص شده بود به آدرس از پیش توافق شده ای ارسال شد. در واقع تبادل Bitcoin صورت گرفته است. موفقیت در این تبادل باعث شد تا بتوان از Bitcoin به عنوان یک جایگزین برای استفاده از حساب های بانکی استفاده کرد.

یکی از مؤسسان شرکت بریو نیو ورد گفته است که اکنون که امکان استفاده از حساب های Bitcoin برای این شرکت وجود دارد، بریو نیو ورد منتظر است تا آخرین مراحل تاییدیه به ÷ایان برسد تا این شرکت بتواند به حساب در بانک های ایران باز کند.

بعد از افتتاح حساب در بانک های ایرانی به منظور انتقال نقدینگی به این حساب ها می توان از روش هایی مثل Bitcoin و سایر روش های مشابه استفاده کرد. انتقال نقدینگی به حساب ها باعث می شود تا این پول ها به صورت خودکار به واحد ریال تبدیل شوند.

بعد از انقلاب اسلامی در ایران اکثر کشورهای جهان تحریم هایی را در برابر ایران اعمال کردند که از جمله این تحریم ها می توان به تحریم هایی در زمینه سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد.

اما از زمانی که ایالات متحده ، اروپا و سایر کشورها در سال ۲۰۱۵ میلادی با کشور ایران در برجام به توافقاتی رسیده اند، کشورهای اروپایی اقداماتی را در زمینه افزایش سرمیاه گذاری و تبادلات تجاری در ایران انجام داده اند که نتیجه بخش بوده است.

هرچند سرمایه گذاری در ایران از طرف شرکت های آمریکایی کمی دشوار تر است به خصوص با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا محدودیت های بیشتری برای سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در ایران برقرار شده است.

اما در حال حاضر که امکان استفاده از Bitcoin برای سرمایه گذاری در ایران فراهم شده است بسیاری از شرکت های اروپایی در نظر دارند از این روش برای سرمایه گذاری در ایران استفاده کنند.

برای مثال شرکت بریو نیو ورد که پیش از این نمی توانست در ایران از طریق حساب های بانکی سرمایه گذاری انجام دهد، در حال حاضر می تواند با استفاده از سایر روش های جایگزین حساب های بانکی در ایران سرمیاه گذاری کرده و انتقال نقدینگی انجام دهد.

پیش از این به دلیل قطع ارتباط بانک های ایرانی با Swift، انجام معاملات بین بانکی ایران با اسیر کشورها امکان پذیر نبوده است اما بعد از ژانویه ۲۰۱۶ میلادی و لغو برخی از تحریم های آمریکا علیه ایران ورود کارت های اعتباری و تبادلات بانکی در ایران تا حدی آغاز شده است.

متأسفانه تحریم ها نه تنها بر روی اقتصاد جامعه تأثیر گذار است بلکه تبعات انسانی نیز در بر خواهد داشت. اما روش جدید برای دور زدن تحریم بانک های ایرانی می تواند راه گشایی باشد برای رفع بسیاری از محدودیت ها و همچنین رونق گرفتن اقتصاد در ایران.

منبع:كليك

  نظرات

  آینده ال‌جی در حوزه AI رقم می‌خورد
  نوآوری
  آینده ال‌جی در حوزه AI رقم می‌خورد
  آقای Ha Jeung-uk، مدیرعامل شرکت ارتباطات موبایلی ال‌جی می‌گوید: ما مطمئن هستیم که مشتریان ما از داشتن تجربه کاربری پیشرفته‌تر در گوشی V30 که منتظرش بوده‌اند، لذت خواهند برد.
    2018-02-15 12:27:00
  چه مشخصه هائی 5Gرا متمایز می کند
  اینترنت
  چه مشخصه هائی 5Gرا متمایز می کند
  تاخیر پایین‌تر و ظرفیت بالاتر به این معنی است که ماشین‌ها می‌توانند به قدری سریع با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند که خودمختاری کامل آن‌ها میسر می‌شود.
    2018-02-13 12:01:00
  صبرتوییتر به ثمر نشست
  رسانه های اجتماعی
  صبرتوییتر به ثمر نشست
  فیس بوک به‌عنوان بزرگترین رقیب توییتر، از سال ۲۰۱۲ تاکنون تعداد کاربران فعال ماهیانه خود را از ۸۴۵ میلیون به بیش از ۲ میلیارد و ۱۳ میلیون کاربر افزایش داده است.
    2018-02-13 07:41:00
  هشدار به استخراج کنندگان ارز های دیجیتالی
  جامعه
  هشدار به استخراج کنندگان ارز های دیجیتالی
  به هیچ عنوان برروی هیچ تبلیغات اینترنتی، وب سایت، اپلیکیشن و پلت فرمی که ارزهای دیجتالی را استخراج می‌کند و شمارا به پولدار شدن و کسب میلیون‌ها دلار تشویق می‌کند، کلیک نکرده و آنها را باز، دانلود و نصب نکنید.
    2018-02-10 07:42:00