تلسکوپی که رازجمعیت 3 راآشکار خواهد کرد

 تلسکوپ فضایی جیمز وب نماهایی از دورانی که کهکشانها برای نخستین بار شکل گرفتند را به ما نشان خواهد داد. با این حال، احتمال داده می‌شود که قبل از تشکیل کهکشانها ابتدا ستاره‌ها به صورت منفرد شکل گرفته باشند.

گروهی از ستاره‌شناسان دانشگاه تگزاس در آستین معتقدند که احیای یک طرح قدیمی ناسا که یک دهه پیش ارائه شد می‌تواند مشکلی را حل کند که تلسکوپهای دیگر قادر به حل آن نبوده‌اند. این ستاره‌شناسان بر این باورند که این تلسکوپ عظیم قادر خواهد بود تا نخستین ستاره‌های جهان هستی را مورد مطالعه قرار دهد.
پژوهشگران در این پروژه می‌گویند که تلسکوپ فضایی جیمز وب نماهایی از دورانی که کهکشانها برای نخستین بار شکل گرفتند را به ما نشان خواهد داد. با این حال، احتمال داده می‌شود که قبل از تشکیل کهکشان‌ها ابتدا ستاره‌ها به صورت منفرد شکل گرفته باشند. این ستارگان با عنوان ستاره‌های جمعیت 3 (Population III) شناخته می‌شوند و لحظه‌ای به شمار می‌رود که نور برای نخستین بار ایجاد شد، و حدود 13 میلیارد سال پیش شکل گرفتند. دیدن این ستارگان فراتر از قابلیت‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب است.
با این حال، یک طرح بایگانی شده ناسا در یک دهه قبل، که با عنوان تلسکوپ «نهایی» توصیف شده، می‌تواند برای ستاره‌شناسان امکان دیدن ستاره‌های جمعیت 3 را فراهم بیاورد. این ستاره‌ها از ترکیبی از گازهای هیدروژن و هلیوم ساخته شده بودند و تصور می‌شود که بیشتر بین ده‌ها تا صدها برابر بزرگتر از خورشید بوده‌اند.
یکی از محاسبات ناسا نشان داده بود که یک تلسکوپ آینه مایع که از سطح ماه به فعالیت بپردازد می‌تواند این ستاره‌ها را ببیند. ناسا یک دهه قبل این تاسیسات پیشنهادی را آنالیز کرد ولی تصمیم گرفت آن را نسازد.
این تلسکوپ آینه مایع مستقر بر روی ماه که «تلسکوپ بزرگ نهایی» نامیده می‌شود می‌تواند آینه‌ای با 100 متر قطر داشته باشد. فعالیت آن به طور مستقل از سطح ماه و به کمک توان کسب شده از ایستگاه جمع‌آوری توان خورشیدی روی ماه خواهد بود. داده‌های گردآوری شده می‌تواند به ماهواره‌ای در مدار ماه رله شود تا از آنجا به زمین ارسال گردد. خود این تلسکوپ درون دهانه‌ای در قطب شمال یا جنوب ماه مستقر خواهد بود. این محققان امیدوارند که اینبار ستاره‌شناسان به این ایده اقبال نشان دهند.

منبع:ایتنا به نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22