نسل پنجم شبکه،مکمل نسل چهارم است ،نه جایگزین آن

نسل پنجم شبکه، خونی تازه در رگ‌های نسل جدید اقتصاد جهانی خواهد بود، قرار است ۵G به زودی به نیروی محرکه فناوری‌هایی مانند خودروهای خودران، واقعیت مجازی، شهرهای هوشمند و روبات‌های شبکه‌ای تبدیل شود.

براساس گزارش CNN، نسل پنجم شبكه يا 5G وعده داده تا دريچه‌اي جديد به سوي جراحي‌هاي پزشكي،‌حمل و نقل ايمن‌تر و ارتباطات آني را بگشايد. از اين رو جاي تعجب ندارد كه دولت ترامپ درنظر دارد نسل پنجم ارتباطات را در قالب ابزار عمومي دولتي ارائه كند.

با اين‌همه نبايد اين وعده دولت ترامپ را جدي گرفت زيرا پروژه ايجاد نسل پنجم با بودجه عمومي هزينه‌اي درحدود صدها ميليارد دلار خواهد داشت. نسل پنجم درحال ظهور است، چه دولت آمريكا از آن پشتيباني مالي بكند يا نه، شركت‌هاي بزرگ اينترنتي در زمينه توسعه نسل پنجم پيشرفت زيادي داشته‌اند  و طي چند سال آينده اولين شبكه‌هاي نسل پنجم عرضه و بهره‌برداري خواهند شد.

نسل پنجم چيست؟
مانند هر فناوري شبكه بي‌سيم نسل بعدي، نسل پنجم  اتصال سريعتري به همراه دارد، و سريعتر در اينجا به معني 10 برابر سرعت بيشتر نسبت به نسل چهارم است. اين سرعت براي پخش ويدوهاي 8K يا دانلود يك فيلم سه‌بعدي در عرض 30 ثانيه كافي خواهد بود. (در نسل چهارم دانلود چنين فيلمي 6 دقيقه طول مي‌كشد).

قابليت بالاي اين نسل امكان اتكا به آن را افزايش خواهد داد و تجهيزات بيشتري مي‌توانند به صورت همزمان به آن متصل شوند. اما نسل پنجم تنها در سرعت بالاتر گوشي‌هاي موبايل خلاصه نمي‌شود، حسگرها، ترموستات‌ها، خودروها،‌روبات‌ها و ديگر فناوري‌هاي جديد به اين شبكه متصل خواهند شد. نسل چهارم امروزي از پهناي باند كافي براي حجم بالاي اطلاعاتي كه ميان اين دستگاه‌ها داد و ستد مي‌شوند برخوردار نيست.

نسل پنجم موبايل همچنين تاخير زماني ميان سرورها و تجهيزاتي كه به آنها متصل هستند را به صفر خواهد رساند و اين براي خودروهاي خودران به معني داشتن ارتباطاتي بدون نقص ميان خودروها، مراكز داده و حسگرهاي خارجي خواهد بود.

براي داشتن چنين قابليت‌هايي نسل پنجم بايد از فركانس بالاي امواج برخوردار باشد، هرچه فركانس بالاتر باشد سرعت و پهناي باند افزايش پيدا خواهد كرد. اما از آنجايي كه فركانس‌هاي بالا قدرت عبور از ديوار، سقف و پنجره‌ها را ندارند، از اين رو در فواصل طولاني‌تر ضعيف مي‌شوند. اين به آن معني است كه شركت‌ها بايد هزاران يا شايد ميليون‌ها برج مخابراتي كوچك در هر خيابان، ساختمان و هر اتاقي نصب كنند.

به همين دليل است كه نسل پنجم كامل كننده نسل چهارم خواهد بود نه جايگزين آن. در ساختمان‌ها و مناطق پرجمعيت نسل پنجم سرعت اتصال را افزايش خواهد داد، اما زماني كه فرد درحال رانندگي در بزرگراه است، تنها گزينه اتصال براي او نسل چهارم خواهد بود.

چه شركت‌هايي آن را مي‌سازند؟
شركت‌هاي وريزون، AT&T، تي‌موبايل و اسپرينت درحال ساخت و آزمايش فناوري شبكه نسل پنجم اينترنت هستند. شركت‌هاي سازنده تراشه مانند كوالكوم و اينتل نيز درحال توليد پردازشگرهايي براي پشتيباني از ارتباطات نسل پنجم هستند و شركت‌هاي اصلي تجهيزات شبكه مانند نوكيا، اريكسون و هوآوي نيز درحال تامين پشتوانه و تجهيزات پشتيبان نسل پنجم هستند.

ساخت چنين شبكه‌اي حتي براي شركت‌هاي خصوصي كه سالانه ميلياردها دلار صرف ايجاد زيرساختار فناوري‌هاي مختلف مي‌كنند، بسيار پرهزينه‌است. از اين رو شايد دولت ترامپ بتواند بودجه چنين پروژه‌اي را تامين كند، اما با تاخير فراوان و با صرف 300 ميليارد دلار و در عين حال بايد با شركت‌هاي توسعه دهنده شبكه و تجهيزات شبكه‌اي كه هم‌اكنون خود درحال توسعه و آزمايش اين فناوري هستند،‌قرارداد ببندد.

چه زماني عرضه مي‌شود؟
صنعت مخابرات انتظار دارد نسل پنجم اينترنت تا سال 2020 در دسترس قرار گيرد. نسل پنجم اينترنت در ماه ژانويه يكي از بزرگترين موانع در مسيرش را پشت سر گذاشت: 3GPP، كنسرسيوم بين‌المللي مخابرات، استاندارد فناوري را براي نسل بعدي شبكه‌ها تاييد كرد كه قرار است اين استاندارد سال آينده مورد بازبيني اتحاديه بين‌المللي ارتباطات دوربرد سازمان ملل قرار گيرد. پس از اين بازبيني شركت‌هاي مخابراتي مي‌توانند خريد و فروش تجهيزات نسل پنجم شبكه را آغاز كنند.

در اين ميان شركت‌هاي وريزون و AT&T به آزمايش شبكه‌هاي نسل پنجم خود ادامه مي‌دهند. AT&T اعلام كرده شبكه نسل پنجم خود را در سال جاري عرضه خواهد كرد، اگرچه تا زماني كه گوشي‌هاي موبايل سازگار با اين شبكه جديد وارد بازار نشوند،‌كسي قادر به استفاده از اين شبكه نخواهد بود.

منبع:همشهری آنلاین

  نظرات

  استفاده ازگوگل مپ بدون نیاز به اینترنت
  دانش روز
  استفاده ازگوگل مپ بدون نیاز به اینترنت
  گوگل به منظور جلوگیری از اشغال حجم زیادی از ظرفیت حافظه گوشی شما، به صورت اتوماتیک و خودکار تاریخچه محدوده‌های دانلود شده توسط شما را پس از گذشت ۳۰ روز ( یک ماه ) حذف می‌کند.
    2018-05-25 15:31:00
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  فرادانش
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  این تجربه می‌تواند راه را برای کامپیوترهای متعارف فوق‌سریع- و شاید کامپیوترهای کوانتومی- در موقعیت‌هایی که تاکنون ناممکن شمرده می‌شدند، بگشاید.
    2018-05-22 17:56:00
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  نوآوری
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  کاربر می تواند در آن واحد تصاویر را به صورت ۴V و دو بعدی و همچنین به صورت دو بعدی و سه بعدی ضبط کند. فایل های دو بعدی به صورت جداگانه ذخیره می شوند و لذا به راحتی قابل بهره برداری و انتقال هستند.
    2018-05-22 07:12:00
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  اقتصاد
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  تجارت الکترونیکی فرامرزی به عنوان نحوه‌ی جدید و الگوی جدید در تجارت بین المللی روند توسعه عصر اطلاعات را بازتاب می دهد و بر ساختار اقتصاد و تجارت جهان تاثیرگذار است.
    2018-05-21 17:04:00
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  فناوریهای برتر
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  پژوهشگران معتقدند طی سال های آینده افزایش استفاده از برنامه های خلاقانه، مفهومی و ارتباط آفرین به گسترش شدید کاربرد برنامه های واقعیت افزوده طراحی شده برای گوشی های هوشمند منجر می شود.
    2018-05-21 11:24:00
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  شخصیت ها
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  یکی از مسائلی که باعث شد نام نادلا بیشتر از پیش بر سر زبان‌ها بیافتد، تغییر تمرکز وی از نرم‌افزار به‌طیف وسیع‌تری از محصولات از جمله کلاود و گجت‌ها بود. وی باعث شد تا اعتبار مایکروسافت در حوزه خدمات مبتنی بر ابر بیشتر از گذشته شود.
    2018-05-19 07:29:00