نسل پنجم شبکه،مکمل نسل چهارم است ،نه جایگزین آن

نسل پنجم شبکه، خونی تازه در رگ‌های نسل جدید اقتصاد جهانی خواهد بود، قرار است ۵G به زودی به نیروی محرکه فناوری‌هایی مانند خودروهای خودران، واقعیت مجازی، شهرهای هوشمند و روبات‌های شبکه‌ای تبدیل شود.

براساس گزارش CNN، نسل پنجم شبكه يا 5G وعده داده تا دريچه‌اي جديد به سوي جراحي‌هاي پزشكي،‌حمل و نقل ايمن‌تر و ارتباطات آني را بگشايد. از اين رو جاي تعجب ندارد كه دولت ترامپ درنظر دارد نسل پنجم ارتباطات را در قالب ابزار عمومي دولتي ارائه كند.

با اين‌همه نبايد اين وعده دولت ترامپ را جدي گرفت زيرا پروژه ايجاد نسل پنجم با بودجه عمومي هزينه‌اي درحدود صدها ميليارد دلار خواهد داشت. نسل پنجم درحال ظهور است، چه دولت آمريكا از آن پشتيباني مالي بكند يا نه، شركت‌هاي بزرگ اينترنتي در زمينه توسعه نسل پنجم پيشرفت زيادي داشته‌اند  و طي چند سال آينده اولين شبكه‌هاي نسل پنجم عرضه و بهره‌برداري خواهند شد.

نسل پنجم چيست؟
مانند هر فناوري شبكه بي‌سيم نسل بعدي، نسل پنجم  اتصال سريعتري به همراه دارد، و سريعتر در اينجا به معني 10 برابر سرعت بيشتر نسبت به نسل چهارم است. اين سرعت براي پخش ويدوهاي 8K يا دانلود يك فيلم سه‌بعدي در عرض 30 ثانيه كافي خواهد بود. (در نسل چهارم دانلود چنين فيلمي 6 دقيقه طول مي‌كشد).

قابليت بالاي اين نسل امكان اتكا به آن را افزايش خواهد داد و تجهيزات بيشتري مي‌توانند به صورت همزمان به آن متصل شوند. اما نسل پنجم تنها در سرعت بالاتر گوشي‌هاي موبايل خلاصه نمي‌شود، حسگرها، ترموستات‌ها، خودروها،‌روبات‌ها و ديگر فناوري‌هاي جديد به اين شبكه متصل خواهند شد. نسل چهارم امروزي از پهناي باند كافي براي حجم بالاي اطلاعاتي كه ميان اين دستگاه‌ها داد و ستد مي‌شوند برخوردار نيست.

نسل پنجم موبايل همچنين تاخير زماني ميان سرورها و تجهيزاتي كه به آنها متصل هستند را به صفر خواهد رساند و اين براي خودروهاي خودران به معني داشتن ارتباطاتي بدون نقص ميان خودروها، مراكز داده و حسگرهاي خارجي خواهد بود.

براي داشتن چنين قابليت‌هايي نسل پنجم بايد از فركانس بالاي امواج برخوردار باشد، هرچه فركانس بالاتر باشد سرعت و پهناي باند افزايش پيدا خواهد كرد. اما از آنجايي كه فركانس‌هاي بالا قدرت عبور از ديوار، سقف و پنجره‌ها را ندارند، از اين رو در فواصل طولاني‌تر ضعيف مي‌شوند. اين به آن معني است كه شركت‌ها بايد هزاران يا شايد ميليون‌ها برج مخابراتي كوچك در هر خيابان، ساختمان و هر اتاقي نصب كنند.

به همين دليل است كه نسل پنجم كامل كننده نسل چهارم خواهد بود نه جايگزين آن. در ساختمان‌ها و مناطق پرجمعيت نسل پنجم سرعت اتصال را افزايش خواهد داد، اما زماني كه فرد درحال رانندگي در بزرگراه است، تنها گزينه اتصال براي او نسل چهارم خواهد بود.

چه شركت‌هايي آن را مي‌سازند؟
شركت‌هاي وريزون، AT&T، تي‌موبايل و اسپرينت درحال ساخت و آزمايش فناوري شبكه نسل پنجم اينترنت هستند. شركت‌هاي سازنده تراشه مانند كوالكوم و اينتل نيز درحال توليد پردازشگرهايي براي پشتيباني از ارتباطات نسل پنجم هستند و شركت‌هاي اصلي تجهيزات شبكه مانند نوكيا، اريكسون و هوآوي نيز درحال تامين پشتوانه و تجهيزات پشتيبان نسل پنجم هستند.

ساخت چنين شبكه‌اي حتي براي شركت‌هاي خصوصي كه سالانه ميلياردها دلار صرف ايجاد زيرساختار فناوري‌هاي مختلف مي‌كنند، بسيار پرهزينه‌است. از اين رو شايد دولت ترامپ بتواند بودجه چنين پروژه‌اي را تامين كند، اما با تاخير فراوان و با صرف 300 ميليارد دلار و در عين حال بايد با شركت‌هاي توسعه دهنده شبكه و تجهيزات شبكه‌اي كه هم‌اكنون خود درحال توسعه و آزمايش اين فناوري هستند،‌قرارداد ببندد.

چه زماني عرضه مي‌شود؟
صنعت مخابرات انتظار دارد نسل پنجم اينترنت تا سال 2020 در دسترس قرار گيرد. نسل پنجم اينترنت در ماه ژانويه يكي از بزرگترين موانع در مسيرش را پشت سر گذاشت: 3GPP، كنسرسيوم بين‌المللي مخابرات، استاندارد فناوري را براي نسل بعدي شبكه‌ها تاييد كرد كه قرار است اين استاندارد سال آينده مورد بازبيني اتحاديه بين‌المللي ارتباطات دوربرد سازمان ملل قرار گيرد. پس از اين بازبيني شركت‌هاي مخابراتي مي‌توانند خريد و فروش تجهيزات نسل پنجم شبكه را آغاز كنند.

در اين ميان شركت‌هاي وريزون و AT&T به آزمايش شبكه‌هاي نسل پنجم خود ادامه مي‌دهند. AT&T اعلام كرده شبكه نسل پنجم خود را در سال جاري عرضه خواهد كرد، اگرچه تا زماني كه گوشي‌هاي موبايل سازگار با اين شبكه جديد وارد بازار نشوند،‌كسي قادر به استفاده از اين شبكه نخواهد بود.

منبع:همشهری آنلاین

  نظرات

  تغییر موضع مقامات کره جنوبی
  اقتصاد
  تغییر موضع مقامات کره جنوبی
  قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال در بازارهای تبادل ارز کره جنوبی بالاتر از دیگر کشورها بوده و همین امر شائبه استفاده از ارزهای یادشده برای قمار یا پولشویی را به وجود آورده است.
    2018-02-22 12:03:00
  فضای مجازی،از نگاهی دیگر!
  جامعه
  فضای مجازی،از نگاهی دیگر!
  امکانات اینترنت وای فای رایگان در سطح شهر می‌تواند به رضایت و خشنودی شهروندان بینجامد و خدمات رایگان و مناسبی را هم برای گردشگران و مسافران ایجاد کند تا...
    2018-02-20 18:17:00
  ابتکار اینتل برای احیاء اعتبار مخدوش شده
  شرکت ها و برندها
  ابتکار اینتل برای احیاء اعتبار مخدوش شده
  اینتل، یک غول تکنولوژی در ایالات متحده آمریکاست که در زمینه تولید سخت‌افزارهای رایانه و تلفن همراه، با تمرکز بر مادربورد، کارت شبکه، چیپ‌ست، بلوتوث و حافظه‌های فلش، انواع ریزپردازنده، نیم‌رسانا، مدارهای مجتمع، واحدهای پردازش گرافیکی و سامانه‌های نهفته فعالیت می‌کند.
    2018-02-20 12:59:00
  سیگنال اضطراب ،راهکاری برای نجات ناپدید شده ها
  تازه های فناوری
  سیگنال اضطراب ،راهکاری برای نجات ناپدید شده ها
  به گفته محققان، ویژگی‌های این فن‌آوری باید در سیستم اضطراری یکپارچه شود و باید دارای حمایت‌های نهادی باشد. علاوه بر این، نیروهای پلیس، خدمات هشدار ایمنی شهروندان و نیروهای امنیتی کشور نیز می‌بایست این تکنولوژی را به کار بگیرند.
    2018-02-20 07:47:00
  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  شرکت ها و برندها
  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  دریافت طیف گسترده‌ای از خدمات ارتباطی ثابت، سیار و محتوایی از یک اپراتور به صورت متمرکز، صرفه‌جویی در هزینه و زمان و مدیریت اثربخش نیازمندی‌های ارتباطی و محتوایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت.
    2018-02-18 12:41:00