مخاطرات پدرخواندگی در حوزه استارت‌آپی کشور

 آیا کافه بازار این اجازه را دارد تا هر نرم افزاری را بنا بر قوانین خودش و در زمان دلخواه حذف کند؟ این مشکلی است که اخیرا برای برخی از استارت‌آپ‌ها به وجود آمده است و به قول خودشان از کافه بازار حذف شده‌اند و به قول کافه بازار معلق شده‌اند. اما در هر صورت برخی از استارت‌آپ‌ها در شرایط فعلی در کافه بازار از دسترس خارج شده‌اند و این مساله مهمی است که بررسی آن به اتحادیه سپرده شده است. اما مشکل وقتی حاد می‌شود که با حذف یک استارت‌آپ، رقیب کسب و کاری اش در جستجوی نام آن استارت‌آپ در کافه بازار نشان داده می‌شود، که قانونی بودن این کار جای سوال و بررسی دارد. رضا الفت نسب سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی گفت: استارت‌آپ‌هایی که از کافه بازار حذف شده‌اند می‌توانند به کمیسیون حل اختلاف اتحادیه مراجعه کنند.

سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی پیرامون حذف استارت‌آپ‌ها از کافه بازار گفت: کمیسیون حل اختلاف، مساله استارت‌آپ‌های حذف شده از کافه بازار را در دست بررسی دارد و تمام تلاش اتحادیه این است که با رویکردی مناسب این مساله به صورت مسالمت آمیز حل شود. رضا الفت نسب افزود: اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی تلاش می‌کند تا از منافع کسب و کارهای عضو به طور یکسان حمایت داشته باشد و این مشکل در خانواده استارت‌آپ‌ها حل و فصل شود، اما اگر موفق نشدیم، می‌توانند مشکل خود را در مراجع دیگر بررسی و حل کنند. الفت نسب افزود: نتیجه کمیته حل اختلاف اتحادیه در خصوص رقابت شیپور و دیوار به زودی اعلام خواهد شد.

کافه بازار را باز کنید، شیپور را جستجو کنید، خبری از شیپور نیست، رقیب کسب و کاری اش به نام دیوار متعلق به کافه بازار مقابل چشمانتان ظاهر می‌شود.  اگر کتاب صوتی نیاز داشتید، احتمالا نوار را جستجو می‌کنید، باز هم در کافه بازار خبری از نوار نخواهد بود. رقیب وی در این حوزه به نام طاقچه در جستجو ظاهر می‌شود.

محمدرضا مجمع دبیر علمی سمینار رقابت های استارت‌آپی  دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: نمی‌گذاریم هیچ فردی بر کسب و کار مجازی تسلط یافته و فضای رقابتی غیر قابل وصفی را در حوزه کسب و کار ایجاد نماید. مجمع افزود: سمینار رقابت‌های استارت‌آپی که از سال گذشته در دانشگاه شمسی پور آغاز به کار کرده است، فضایی خواهد بود که از برخوردهای ناشایست با کسب وکارهای مجازی جلوگیری کند.

مجمع دبیر علمی سمینار رقابت های استارت‌آپی گفت: اگر این روند در حوزه کسب و کارهای نوپا ادامه یابد، هیچ امیدی برای سرمایه گذاری خارجی‌ها در استارت‌آپ‌ها باقی نمی‌ماند، مگر اینکه راه حلی برای حذف یا جایگزینی مساله پدرخواندگی در حوزه استارت‌آپی ارائه شود و اختیار اپلیکیشن های  استارت‌آپی به بخش دولتی واگذار شده و حق کمیسیون نیز از این کسب و کارها دریافت نشود  و بخش خصوصی صرفا از محل دانلود اپلیکیشن‌های بازی و سرگرمی کسب درآمد کند، تا اجازه اختلال در سیستم کسب و کاری کشور را پیدا نکند. مجمع افزود: یک استارت‌آپی که با سرمایه میلیاردی در ایران راه‌اندازی می‌شود، سرمایه ملی است و نباید حاصل دانش و تلاش استارت‌آپ‌ها، بازیچه دست یک نفر شود. این استاد دانشگاه افزود: اگر بدنبال این هستیم تا با سرعت سرمایه گذارها را از کشور فراری ندهند، می‌بایست سریعا راهکار مناسبی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حل این مساله ارائه شود.

محمد جعفرآباد دبیر اجرایی سمینار رقابت‌های استارت‌آپی افزود: اگرچه تنها در حوزه تاکسی آنلاین حدود 560 استارت‌آپ در کافه بازار وجود دارد، اما حداکثر 50 استارت‌آپ در ایران اپلیکیشن هایی دارند که سرمایه بالایی برایشان هزینه شده است. این استاد دانشگاه افزود: باید با همکاری این استارت‌آپ‌ها خیلی سریع راهکاری جامع در جهت استقلال این کسب و کارها از بنگاه‌های کسب و کاری واسط، تدوین شود. ایجاد این استارت‌آپ‌ها، سرمایه ملی است و نیاز به حمایت ملی نیز دارد.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: تا به امروز 6 دوره از سمینار رقابت‌های استارت‌آپی برگزار شده است و ما تلاش داریم تا 42 حوزه کسب و کاری را بررسی کرده و تمامی استارت‌آپ‌های این حوزه ها را به مردم معرفی نماییم. وی افزود: سمینار رقابت‌های استارت‌آپی تمام توان خود را در معرفی و دفاع از حقوق استارت‌آپ‌ها بکار می‌برد.

منبع:اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38