مایکروسافت در ایستگاه فضایی بین‌المللی

 

قرار است مایکروسافت پلتفرم Azure Space خود در زمینه رایانش ابری را به محصول Spaceborne Computer-2 از شرکت هیولت-پکارد اینترپرایز متصل کند که نویدبخش ارائه قابلیت‌های رایانش و هوش مصنوعی به ایستگاه فضایی بین‌المللی است.
گفته می‌شود که Spaceborne Computer-2 در ماه فوریه و سوار بر کشتی باری Northrop Grumman Cygnus (که تعداد زیادی از  تجهیزات مختلف، و غذا را برای فضانوردان ایستگاه اکسپدیشن ۶۴تحویل می‌دهد)، به فضا پرتاب خواهد شد. قرار است این محموله با یک موشک آنتارس از تأسیسات پرواز والوپس ناسا در جزیره والوپس واقع در ایالت ویرجینیا به فضا پرتاب شود.
مأموریت Spaceborne Computer-2 می‌تواند دو یا سه سال طول بکشد. هنگامی که کامپیوتر در مدار قرار بگیرد و آماده کار باشد، محققان می‌توانند با استفاده از سامانه ابری آژور به پردازش فشرده بپردازند و یا نتایج را به‌دستگاه انتقال دهند. گفتنی است این رایانه بر اساس سامانه Edgeline Converged Edge HPE ساخته شده و برای کار در محیط‌های سخت و دشوار طراحی شده است.
این دو شرکت در بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند رشد گیاهان در فضا، مدل‌سازی طوفان‌های گرد و غبار روی زمین در جهت کمک به برنامه‌ریزی مأموریت مریخ و همینطور انجام تصویربرداری پزشکی از طریق سونوگرافی برای مراقبت‌های بهداشتی فضانوردان، از جمله زمینه‌های این همکاری مشترک هستند.
گفتنی است هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، به کامپیوترها این امکان را می‌دهند تا بر اساس داده‌هایی که دریافت می‌کنند، تصمیم بگیرند و مهم‌ترین اطلاعات را دراختیار انسان قرار دهند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی همچنین می‌توانند وظایف تکراری داده‌ها را بر عهده بگیرند و به‌ انسان اجازه دهند روی کارهای مختلف تمرکز داشته باشد.
گفته می‌شود که این فناوری نویدبخش آینده‌ای روشن است؛ اگرچه برخی نگران «جعبه سیاه» رایانه‌ها هستند؛ به‌این معنی که ممکن است معیار تصمیم‌گیری رایانه‌ها برای انسان چندان معلوم نباشد. اما از مزایای حضور در فضا می‌توان به صرفه‌جویی در وقت برای فضانوردان و کیهان‌نوردان اشاره کرد. برنامه کاری آنها بسیار فشرده است و البته تضمینی هم وجود ندارد که همیشه اینترنت پرسرعت در دسترسشان باشد.
در مستندات این نسخه آمده است: «دستاوردهای مشترک در Spaceborne Computer-2 به فضانوردان امکان می‌دهد تا زمان تأخیر و زمان انتظار مربوط به ارسال داده‌ها از زمین و همچنین ارسال آنها به زمین را از میان بردارند و برای طیف وسیعی از پروژه‌ها بصورت بلادرنگ اطلاعات کسب کنند».
این پروژه جدید بر اساس آموزه‌هایی است که از یک دستگاه پیشین برای «اثبات مفهوم» با نام Spaceborne Computer گرفته شده است. این دستگاه در سال ۲۰۱۷ برای انجام یک مأموریت یک ساله به ایستگاه فضایی پرواز کرد تا در یک محیط سخت و طاقت‌فرسا با تابش زیاد و گرانش صفر، قابلیت‌اطمینان کامپیوترها را در فضا بررسی کند.
در ادامه این مستندات آمده است: «هدف آزمایش این بود که آیا سرورهای مقرون‌به‌صرفه و تجاری خاص که در زمین استفاده می‌شوند، می‌توانند در برابر لرزش، تکان‌های شدید و حرکت موشک به‌سمت فضا مقاومت کنند یا نه». این بیانیه می‌افزاید که مأموریت پیشین یک موفقیت بزرگ بوده است. 
این مستندات همچنین اظهار می‌دارند: «علاوه بر این، دستیابی به رایانش قابل‌اطمینان‌تر در ایستگاه فضایی، صرفاً نخستین گام ناسا برای حمایت از سفر فضایی انسان به ماه، مریخ و فراتر از آن است. در طی این مأموریت‌ها، ارتباطات قابل‌اعتماد یک نیاز حیاتی برای مأموریت به‌شمار می‌رود».
از سوی دیگر، مایکروسافت و اسپیس‌ایکس سرگرم کار روی پروژه Azure Space هستند. این شرکت‌ها در ماه اکتبر اعلام کردند که مایکروسافت برای یک «مرکز داده ماژولار آژر» جدید، به شبکه ماهواره‌های استارلینک - که اتفاقاً سریعاً در حال رشد هستند - دسترسی خواهد داشت. چنین واحدی می‌تواند در هر مکانی (حتی در محیط‌های دوردست) مستقر شود تا به ایجاد اتصال از راه دور بپردازد و یا از اتصال موجود پشتیبانی به‌عمل بیاورد.

منبع:ایتنا به‌نقل از Space

  نظرات

  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02
  هدیه‌ای به جهانیان
  گوناگون
  هدیه‌ای به جهانیان
  دیدن زمین از فضا تجربه‌ای فوق‌العاده‌ است. تجربه‌ای به نام "اثر نگاه اجمالی"(overview effect) وجود دارد که به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند و بیشتر کسانی که به مدار زمین می‌روند آن را تجربه می‌کنند. من هم آن را تجربه کردم.
    2021-02-14 10:48:08
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  فناوریهای برتر
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می‌ریزد و می تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی.بی.ام داشته باشد.
    2021-02-11 09:32:35
  ارزآوری با ضایعات میوه
  تجربه های موفق
  ارزآوری با ضایعات میوه
  یک گروه از متخصصان جوان و باانگیزه در این مجموعه جمع شده‌اند و مواد دورریز و کم اهمیت مانند ضایعات و هسته میوه را به محصولات ارزشمند صادراتی تبدیل می‌کنند.
    2021-02-10 11:07:43