شتاب فاز یکپارچگی هوش مصنوعی و رباتیک

 

 در چهارمین انقلاب صنعتی، فناوری‌ها با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و رباتیک زندگی ما را خواهند ساخت

مدیرعامل ال‌جی

در دی‌ماه هرسال از 50 سال گذشته، ده‌ها هزار نفر از عاشقان فناوری در نمایشگاه CES در لاس‌وگاس گرد هم جمع می‌شوند تا از گجت‌های جدید که قرار است در بازار عرضه شوند بازدید و رونمایی کنند. امسال نیز از نظر میزان توجه و هیجان فرقی با سال‌های گذشته نداشت ولی یک تفاوت بزرگ کاملا مشهود بود. امسال ستاره‌های نمایشگاه گجت‌ها نبودند بلکه فناوری‌هایی بودند که این گجت‌ها را تغذیه کرده و به آنها کمک می‌کردند از هوش مصنوعی و یا فناوری رباتیک بهره ببرند.

 فاز یکپارچگی هوش مصنوعی و رباتیک در قالب یک محصول مصرفی در زندگی روزمره ما شتاب گرفته و در نمایشگاه امسال نیز قابل مشاهده بود. به خصوص با توجه به ربات‌هایی که توانایی‌های زیادی داشته و قادر به انجام طیف متنوعی از مهارت‌های پیچیده بودند. انتظار می‌رود پیشرفت هوش مصنوعی و رباتیک تحولی در سبک زندگی و صنعت در سرتاسر دنیا به وجود آورد و در نهایت تجربه زندگی انسان‌ها را بهبود دهد. آن هم از طریق انجام کارهای تکراری در محل کار گرفته تا از بین بردن کارهای قدیمی و عذاب‌آور مثل تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی و غیره.

با توجه به اینکه الان در چهارمین انقلاب صنعتی قرار داریم، فرصت‌های منحصربه‌فرد زیادی برای اقتصاد کشورهای مختلف در سرتاسر دنیا عرضه کرده‌ایم. در حالی که سه انقلاب صنعتی قبلی که حدود دو قرن طول کشیدند بیشتر در مورد مکانیزه‌ کردن بودند، انقلاب صنعتی چهارم کاملا متفاوت بوده و حوزه‌های فیزیک، دیجیتال و بیولوژیک را با یکدیگر ترکیب می‌کند.

تحلیلگران صنعت در این زمینه پیش‌بینی‌هایی انجام داده‌اند. مثلا موسسه Gartner پیش‌بینی کرده است که 50 درصد تمام آنالیزها در سه تا پنج سال آینده توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود.

ال جی

از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در همه وسایل و لوازمی که روزمره با آنها در ارتباط هستیم استفاده می‌شود. مثل لوازم‌خانگی، ماشین‌ها، سنسورها و کوادکوپترها(Drone). همان‌طور که می‌بینید بیشتر تحولات و توسعه‌هایی که توسط سه حوزه هوش مصنوعی، یادگیری عمیق و یادگیری ماشینی در دهه‌های اخیر انجام شده، منجر به طیف گسترده‌ای از توانایی‌های خارق‌العاده شده است. این فاز جدید تحول، از ژن‌ها و مغز انسان رازگشایی می‌کند. آنها به دنبال راهی سریع‌تر، موثرتر،  هوشمندانه‌تر و راحت‌تر برای انجام کارهای روزمره هستند. کارهایی که توسط فناوری بسیار ساده‌تر شده‌اند و در موارد زیادی هوشی را معرفی کرده‌اند که از توانایی‌های انسان فراتر بوده است.

جوانان در خاورمیانه و آفریقای شمالی انتظار دارند انقلاب چهارم صنعتی تاثیر بسزایی در نحوه کار کردن و زندگی روزمره‌شان داشته باشد. در عین حال بر اساس تحقیقات انجمن اقتصاد جهان،  بسیاری از اینکه در آینده‌ ربات‌ها در کنار انسان‌ها کار کنند احساس راحتی دارند.

در شورای همکاری خلیج فارس، مبلغ قابل توجه 100 میلیارد دلار با پشتیبانی عربستان و شرکت اماراتی Mubadala برای تحقق استراتژی  تحول از اقتصاد نفت محور به سمت اقتصاد دانش‌محور سرمایه‌گذاری شده است. در اکتبر سال 2017، امارات، به عنوان اولین کشور، سمتی به عنوان وزیر هوش مصنوعی تصویب کرد و نشان داد که این کشور فناوری‌های آینده و تاثیرات آنها را بسیار جدی می‌گیرد.

با توجه به اینکه هوش مصنوعی تبدیل به موتور جدید انقلاب صنعتی چهارم شده است، شرکت‌ها در سرتاسر دنیا منتظر دیدن محصولات و فناوری‌های دارای هوش مصنوعی هستند. ال‌جی در بیانیه جدید خود اعلام کرده است که ابزار توسعه هوش مصنوعی خود را در اختیار تمام شرکت‌هایی که در راستای سرعت بخشیدن به عرضه محصولات جدید مجهز به آخرین فناوری حرکت می‌کنند، خواهد گذاشت.

فناوری اختصاصی هوش مصنوعی ال‌جی که بر پایه یادگیری عمیق ساخته شده است در راستای سرعت بخشیدن به عرضه محصولات جدید مجهز به آخرین فناوری حرکت می‌کند. با پلتفرم‌های هوش مصنوعی نوآورانه‌ای مثل LG ThinQ، فلسفه «زندگی کن و یاد بگیر» به مرحله اجرا درآمده و محصولات با خودآموزشی به مرور زمان باهوش‌تر می‌شوند. وقتی یادگیری ماشینی پیشرفته‌تر شود، محصولات متوجه محیط بیرونی خود شده و به علاوه می‌توانند عادت‌های رفتاری مصرف‌کنندگان را نیز یاد بگیرند. برای مثال، کولرگازی متوجه سبک زندگی کسانی که در خانه زندگی می‌کنند شده و دمای هوا را به مقدار مناسب می‌رساند. یا فناوری مانیتور کردن اتاق ماشین می‌تواند حالات چهره راننده ماشین را یاد گرفته و زمانی که راننده در حالت خواب‌آلودگی است را تشخیص دهد.

فناوری DeepThinQ از همین حالا با محصولات خاصی در حال شکل‌دهی بخش تجاری و خانگی است. در فرودگاه بین‌المللی Incheon کره، ربات  راهنمای فرودگاه ال‌جی LG’s Airport Guide))، از قابلیت کاهش سر و صدای محیط برای بهبود عملکرد سیستم تشخیص صدا استفاده کرده و بهتر می‌تواند نیاز مشتریان را متوجه شود. :  فناوری DeepThinQ تجسم فلسفه ما است، یعنی فراهم کردن قدرتمند‌ترین هوش مصنوعی برای مشتریانمان با به اشتراک‌گذاری پلتفرم، قابلیت‌های اتصال و البته همکاری مشترک.

شکی نیست که فناوری و شرکت‌هایی که در نوآوری پیشگام هستند از مجری بودن صرف تبدیل به  شرکت‌های غول‌پیکری شده‌اند که سبک زندگی انسان‌ها را به طرز شگرفی بازتعریف کرده‌اند. ما تاثیر این شرکت‌ها را در زندگی خود و در مکان‌هایی مثل آشپزخانه، خانه، خودرو، اداره، مدرسه، گوشی و کامپیوتر حس می‌کنیم. تاثیری که از طریق صنایع، دولت، رسانه و یا شبکه‌های اجتماعی وارد زندگی ما شده است. فناوری افکار ما را تحت تاثیر قرار داده و نظرات ما را شکل می‌دهد. در حقیقت و به معنای واقعی کلمه، فناوری همه جا هست.

تا آنجایی که ما می‌دانیم دنیای ما در حال تغییر است ( از خیلی جهات به سوی بهتر شدن). آن هم به وسیله نوآوری و فناوری و رها کردن انسان از رویکردهاییکنواخت  و هدایت او به سمت نوآوری بیشتر برای زنگی بهتر . شرکت‌های فناوری مسئولیت سنگینی در قبال  مشکلات اجتماعی اقتصادی فناوری دارند و باید با دولت، صنایع، سیاست‌گذاران، فعالان و مشتریان همکاری کنند تا بتوانند جامع را برای تغییری که بسیار نزدیک است آماده کنند.

با عرضه فناوری‌های جدید، نوآوران باید جامعه را به سمتی هدایت کنند تا اطمینان لازم حاصل شود و جامعه را برای یادگیری مهارت های لازم آموزش دهند.،. هرچه باشد ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم هوش مصنوعی و ربات‌ها برای ما اینکار را انجام دهند، یا شاید باید انتظار داشته باشیم؟

منبع: اقتصاد آنلاین

  نظرات

  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38
  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08