محققان به دنبال سنجش میزان خشونت در ادبیات فارسی

محمد راسخ مهند، مجری طرح پژوهشی «بررسی میزان خشونت در زبان فارسی» که با حمایت ستاد توسعه علوم‌وفناوری‌های شناختی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در حال اجرا است، درباره انجام این پروژه اظهار کرد: این طرح در راستای بررسی میزان خشونت در جامعه فارسی‌زبان است، امروزه گفته می‌شود که دعوا و میزان پرخاش در جامعه افزایش یافته، بنابراین حوصله و صبر افراد نیز کمتر شده است. برای بررسی این مساله و مبنای علمی آن این طرح پژوهشی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اگر کاربرد زبانی خشن‌تر شود، نشان می‌دهد میزان خشونت ذهنی افراد نیز افزایش یافته است؛ بنابراین در طرح مذکور اسناد 50 سال گذشته همچون فیلم‌های سینمایی و داستان‌ها و عوامل نشان‌دهنده خشونت در آنها را بررسی می‌کنیم. از این طریق آماری بدست می‌آید که دهه به دهه میزان خشونت در زبان فارسی چه تغییری کرده است.

راسخ مهند با بیان اینکه عوامل اجتماعی در بررسی‌های ما تاثیر مهمی داشته است، گفت: در حال حاضر علاوه بر بحث‌های نظری فیلم‌های شاخص 50 سال گذشته را بررسی کرده‌ایم. مبنای انجام این طرح بر اساس نظریه شناختی در دنیا است که اگر در زبانی استعاره‌های خشونت در زبانی تغییر کند، نشان می‌دهد ذهن افراد در حال تغییر است.

عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه کل این طرح را ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی حمایت کرده است، تصریح کرد: نتایج حاصل از این تحقیق راهکاری به سیاستگذاران اجتماعی می‌دهد تا اگر جامعه به سمت خشونت می‌رود، فکری برای آن داشته باشند

  نظرات

  اینستاگرام سلامت روانی را به خطر می‌اندازد
  کلینیک سلامت
  اینستاگرام سلامت روانی را به خطر می‌اندازد
  نتایج یک نظرسنجی در انگلیس نشان می‌دهد که کاربران جوانی که روزانه بیش از دو ساعت در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند، در معرض خطر مشکلات روانی قرار دارند و اینستاگرام در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان دارد.
    2017-05-23 12:09:08
  محبوبيت ویندوز 7 دردسر ساز شد
  شرکت ها و برندها
  محبوبيت ویندوز 7 دردسر ساز شد
  مایکروسافت قبلا برای مقابله با آسیب پذیری هایی که منجر به نفوذ باج افزار واناکرای شده، وصله هایی عرضه کرده بود، اما تعلل کاربران باعث موفقیت باج افزار واناكراي گردید.
    2017-05-22 11:36:35
  آينده فناوري دردولت دوازدهم
  جامعه
  آينده فناوري دردولت دوازدهم
  برنامه جامع دولت دوازدهم در حوزه علم، فناوری و نوآوری با هدف «جامعه نوآور» تقویت و حمایت توانمندی‌های داخلی و همکاری‌های بین‌المللی با پیشروها انتشار یافت.
    2017-05-21 13:21:14
  برخی از خانواده‌ها نمی‌خواهند آب در دل فرزندشان تکان بخورد
  تجربه های موفق
  برخی از خانواده‌ها نمی‌خواهند آب در دل فرزندشان تکان بخورد
  متأسفانه امروز خانواده‌هایی را می‌بینم که وقت و هزینه‌های گزافی را صرف کلاس‌هایی با نام‌های تجاری می‌کنند تا اعتماد به نفس و خلاقیت را در فرزندانشان به وجود بیاورند غافل از اینکه افراد موفق هیچ وقت در این کلاس‌ها شرکت نداشته‌اند و...
    2017-05-20 13:19:37
  جايگزيني مناسب براي نفت در خاورميانه
  رایانش ابری
  جايگزيني مناسب براي نفت در خاورميانه
  خاورمیانه بر خلاف آنچه که در افکار عمومی نقش بسته است، دیگر صرفاً به دنبال نفت و منابع زیرزمینی نیست و با سقوط قیمت نفت و افزایش نیاز به منابع جایگزین انرژی، کشورهای تولید کننده نفت مثل عربستان سعودی، خواهان توسعه سایر صنایع هستند.
    2017-05-20 11:53:30
  چرا از موفقیت می ترسید؟
  خانواده
  چرا از موفقیت می ترسید؟
  تمامی والدین خواهان موفقیت فرزندانشان هستند، اما آن‌چه را که خود از موفقیت آموختند و اینک برای فرزندانشان ترسیم می‌کنند بسیار ترسناک است.
    2017-05-19 10:28:42
  نه تنها مشاغل سنتی بلکه نسل اول مشاغل و مهارت‌های دیجیتالی نیز رو به زوال و نابودی هستند
  جامعه
  نه تنها مشاغل سنتی بلکه نسل اول مشاغل و مهارت‌های دیجیتالی نیز رو به زوال و نابودی هستند
  آنچه‌ مسلم است، نسل جدیدی از مشاغل و مهارت‌ها در حال تولد و پدید آمدن هستند و اگر امروز به فکر فردا و سازگاری و فراگیری آن‌ها نباشیم، شغل‌ خود را از دست خواهیم داد و مهارتمان بی‌خریدار خواهد ماند.
    2017-05-19 08:22:52