2057 را امروز ببينيد + نمایش کامل فیلم

دانشمندان مشتاقند پیامدهای پیشرفت فناوری های آینده را  تحلیل و بررسی کنند و حدس بزنند مثلا زندگی بر روی زمین در ده سال ؛ پنجاه سال یا قرن آینده چگونه خواهد بود. مثلا موسسه تامسون رویترز (Thomson Reuters) که ده پیش بینی از تحولات علم و تکنولوژی را تا سال ۲۰۲۵ میلادی منتشر کرد. (مؤسسهٔ اطلاعات علمی یا ISI  بخشی از این موسسهاست). یا IBM که پیش‌بینی‌های خود از پنج سال آینده در حوزه های فناوری از پزشکی گرفته تا صنایع الکترونیک، هوافضا، آموزش منتشر می کند.

۲۰۵۷ عنوان یک  مجموعه سه  قسمتی تلویزیونی است

اين مجموعه در سال ۲۰۰۷ ساخته شده و تصورات جالب و پیچیده ای از فناوری های آینده به دست می دهد. از پیشرفت های پزشکی و اعمال جراحی گرفته و اندام های مصنوعی قابل پیوند؛  خودرو های پرنده و شهرهای معلق و شبکه های یکپارچه هوشمند که آینه اتاق و فرمان خودرو و بافت پارچه پیراهن و شرکت بیمه خدمات درمانی را با یکدیگر مرتبط می کند. سنسورهای میکروچیپ کار گذاشته شده در بافت لباس ها اطلاعات پزشکی و وضع سلامت فرد مانند تنفس و ضربان قلب را هر لحظه دریافت و پردازش می کنند. اطلاعاتی که مثلا در جریان حوادث می تواند به کمک تیم پزشکی اورژانس بیاید و در وقت صرفه جویی کند.

در قسمت اول ،زمانی که کادر پزشکی با آمبولانس پرنده به محل حادثه می رسد قبل از هر چیز از طریق شبکه یکپارچه؛ بدون معاینه همه اطلاعات سلامتی فرد مصدوم را از قبل در اختیار دارد. با تلفیق فناوری هایی مانند پرینتر سه  بعدی و سلولهای بنیادی؛ قلب مصنوعی در دستگاه پرینت می شود و توسط روبات های جراح به افراد پیوند می شود. این شبکه یکپارچه تبادل اطلاعات از دیگر سو آسیب هایی هم دارد. مهمترین پیامد منفی آن می تواند این باشد که شرکت های بیمه برای دستیابی به  سود بیشتر؛از دسترسی به  اطلاعات بسیار جزیی از وضع سلامت افراد و کنترل افراد سوء استفاده نموده و از بیمه کردن افرادی که در خطر هستند خودداری کنند. 

قسمت دوم برنامه تلویزیونی  ۲۰۵۷ به شهرهای آینده و به عبارتی به فناوری های پخش تصاویر سه بعدی و آواتارها می پردازد. مساله ای که در واقع برای  محقق شدن آن نیازی نیست تا سال ۲۰۵۷ صبر کنیم و بشر همین حالا هم به فناوری های مشابه آنچه در این مجموعه معرفی می شود دست یافته است. این موضوع بیانگر آن است که سرعت تکنولوژی به صورت حیرت برانگیزی  شتابدار است. پرینترهای سه بعدی و سلولهای بنیادی و اندامهای مصنوعی پیوندی شبیه به آنچه که فیلم برای سال ۲۰۵۷ پیش بینی می کند اگرچه امروزه برای ما مساله ای عادی و روزمره نیست اما دو از تصور و انتظار هم نیست. یعنی بر مبنای همین فناوری های امروز هم می توانیم تصور کنیم چنین روش ها و فناوری هایی همه گیر و عادی خواهد شد.

قسمت سوم مجموعه درباره چهره جهان در سال ۲۰۵۷ است و موسسات پژوهشی بزرگ دنیا از ناسا گرفته تا موسسه ماکس پلانک در پی یافتن جایگزینی قطعی برای  نفت هستند. بحران انرژی به اوج رسیده است و دو فیزیکدان از چین و آمریکا به نام های Paul Sanders و Lichao Wang در یک آزمایشگاه فضایی؛ موفق به ساخت فناوری نوینی می شود که بخش زیادی از انرژی خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل می کند. آزمایشگاه این دو پژوهشگر در واقع یک آسانسور فضایی است که به زمین متصل است. بحران انرژی به قدری بالاگرفته که چین و آمریکا را در آستانه یک رویارویی جدی قرار داده است. اما همکاری دو فیزیکدان و ابداع روشی نوین برای بهره گیری از انرژی خورشیدی راه حلی برای منازعات جهانی بر سر منابع انرژی است.

ایده اصلی این پیش بینی در واقع باز می گردد به پژوهش های پروفسور فان مکلبرگ Vanmaekelbergh از دانشگاه اوترخت هلند که موفق به ساخت روشی برای تبدیل ۸۰ درصد از انرژی خورشیدی به الکتریسیته شده است. طرح بزرگی که در صورت اجرایی شدن انقلابی در مصرف و منابع انرژی جهان به وجود خواهد آورد.

منبع:علمنا(نوشته شده توسط عرفان کسرایی)

  نظرات

  اینستاگرام سلامت روانی را به خطر می‌اندازد
  کلینیک سلامت
  اینستاگرام سلامت روانی را به خطر می‌اندازد
  نتایج یک نظرسنجی در انگلیس نشان می‌دهد که کاربران جوانی که روزانه بیش از دو ساعت در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند، در معرض خطر مشکلات روانی قرار دارند و اینستاگرام در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان دارد.
    2017-05-23 12:09:08
  محبوبيت ویندوز 7 دردسر ساز شد
  شرکت ها و برندها
  محبوبيت ویندوز 7 دردسر ساز شد
  مایکروسافت قبلا برای مقابله با آسیب پذیری هایی که منجر به نفوذ باج افزار واناکرای شده، وصله هایی عرضه کرده بود، اما تعلل کاربران باعث موفقیت باج افزار واناكراي گردید.
    2017-05-22 11:36:35
  آينده فناوري دردولت دوازدهم
  جامعه
  آينده فناوري دردولت دوازدهم
  برنامه جامع دولت دوازدهم در حوزه علم، فناوری و نوآوری با هدف «جامعه نوآور» تقویت و حمایت توانمندی‌های داخلی و همکاری‌های بین‌المللی با پیشروها انتشار یافت.
    2017-05-21 13:21:14
  برخی از خانواده‌ها نمی‌خواهند آب در دل فرزندشان تکان بخورد
  تجربه های موفق
  برخی از خانواده‌ها نمی‌خواهند آب در دل فرزندشان تکان بخورد
  متأسفانه امروز خانواده‌هایی را می‌بینم که وقت و هزینه‌های گزافی را صرف کلاس‌هایی با نام‌های تجاری می‌کنند تا اعتماد به نفس و خلاقیت را در فرزندانشان به وجود بیاورند غافل از اینکه افراد موفق هیچ وقت در این کلاس‌ها شرکت نداشته‌اند و...
    2017-05-20 13:19:37
  جايگزيني مناسب براي نفت در خاورميانه
  رایانش ابری
  جايگزيني مناسب براي نفت در خاورميانه
  خاورمیانه بر خلاف آنچه که در افکار عمومی نقش بسته است، دیگر صرفاً به دنبال نفت و منابع زیرزمینی نیست و با سقوط قیمت نفت و افزایش نیاز به منابع جایگزین انرژی، کشورهای تولید کننده نفت مثل عربستان سعودی، خواهان توسعه سایر صنایع هستند.
    2017-05-20 11:53:30
  چرا از موفقیت می ترسید؟
  خانواده
  چرا از موفقیت می ترسید؟
  تمامی والدین خواهان موفقیت فرزندانشان هستند، اما آن‌چه را که خود از موفقیت آموختند و اینک برای فرزندانشان ترسیم می‌کنند بسیار ترسناک است.
    2017-05-19 10:28:42
  نه تنها مشاغل سنتی بلکه نسل اول مشاغل و مهارت‌های دیجیتالی نیز رو به زوال و نابودی هستند
  جامعه
  نه تنها مشاغل سنتی بلکه نسل اول مشاغل و مهارت‌های دیجیتالی نیز رو به زوال و نابودی هستند
  آنچه‌ مسلم است، نسل جدیدی از مشاغل و مهارت‌ها در حال تولد و پدید آمدن هستند و اگر امروز به فکر فردا و سازگاری و فراگیری آن‌ها نباشیم، شغل‌ خود را از دست خواهیم داد و مهارتمان بی‌خریدار خواهد ماند.
    2017-05-19 08:22:52