تصمیمات جدی اپل در حوزه‌ی امنیت

 

اپل برای بهبود قابلیت‌های امنیتی آیفون و آی او اس گوشی محبوب خود را در اختیار محققان امنیتی قرار می‌دهد تا نقاط ضعف آن را بیابند

در ماه جولای بود که اپل از برنامه‌ی تحقیقاتی جدید خود پرده برداری کرد و اکنون خبر رسیده که تحویل آیفون‌ها به محققان امنیتی را شروع کرده است. این برنامه فعلا با گوشی‌های این شرکت شروع شده و قرار است در آینده به سایر دستگاه‌های ساخت اپل نیز برسد. به نظر می‌رسد اهالی کوپرتینو تصمیمات جدی در حوزه‌ی امنیت و حفظ حریم خصوصی گرفته‌اند و برنامه‌های بلند مدت بسیاری را تدارک دیده‌اند.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این آیفون‌های خاص تا یک سال در اختیار محققان می‌ماند و البته در صورت تمایل می‌توانند زمان آن را تمدید کنند. این گوشی‌ها با آیفون‌های موجود در فروشگاه‌ها تفاوت دارند و از محدودیت‌های کمتری برخوردار هستند تا محققان راحت‌تر بتوانند مشکلات و ایرادات موجود در iOS را کشف کنند. در واقع محققان قرار است مشکلات امنیتی iOS را پیدا کنند تا اپل از این طریق بتواند به بهبود امنیت سیستم عامل موبایلی خود کمک کند.

این آیفون‌ها فقط برای افراد یا سازمان‌هایی با سابقه اثبات شده در یافتن مسائل امنیتی برای سیستم عامل موبایلی اپل یا سایر پلتفرم‌های این شرکت در نظر گرفته شده است. اپل اعلام کرده به عنوان بخشی از تعهد خود برای امنیت، از محققان بیشتری خواسته تا روی بهبود کارایی و امنیت آی او اس کار کنند تا بتواند اطمینان خاطر کاربران را از این حیث به خود جلب کند. البته این کار محققان بی پاداش نخواهد بود و آن‌ها پس از کشف آسیب پذیری مورد نظر، آن را با اپل به اشتراک می‌گذارند و اهالی کوپرتینو نیز تا ۱.۵ میلیون دلار به کارشناسان پاداش خواهد داد.

در نگاه اول شاید پاداش بزرگی به نظر برسد اما در صورتی که اپل خود به دنبال کشف این آسیب پذیری‌ها باشد باید هزینه‌ی بیشتری بپردازد و به همه‌ی اینها خدشه‌دار شدن وجهه سیستم عامل موبایلی اپل و نارضایتی کاربران نیز اضافه می‌شود که اپل چندان مایل به آن نیست.

 منبع خبر:https://www.shahrekhabar.com
 

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22