عکاسی هیجان انگیز از حباب های درحال انفجار

من همیشه عاشق ایده‌ی عکاسی به‌عنوان راهی برای غلبه بر زمان و ثبت لحظه‌ای جاودان بوده‌ام. با ثابت کردن زمان با این روش، یک عکس می‌تواند تصویری را به نمایش بگذارد که امکان دیدنش در حالت عادی وجود ندارد و اشیاء معمولی را به سوژه‌های ناب و جذاب تبدیل می‌کند.

پس زمانی که دو سال پیش تصمیم گرفتم حس خلاقانه‌ خود را بیدار کنم، حس کردم برای زنده کردن انگیزه‌ام نیاز به یک چالش دارم. برای این هدف تصمیم گرفتم لحظه‌ی دقیق و بسیار کوتاهی از حباب‌های در حال ترکیدن را ثبت کنم. پس از کمی تحقیق در اینترنت متوجه شدم ابزار و بودجه‌ی کافی برای دوربین‌های ویدیویی فوق‌سریع ندارم. با این‌حال خودم را راضی کردم که با ابزاری که در اختیار دارم، یعنی یک دوربین DSLR، چند عدسی و فلش سر دوربین سریع (Speed Light) می‌توانم تصویر حباب را درست در وسط انفجار ثبت کنم.

این چالش، طولانی و خسته‌کننده بود، اما زمانی که با موفقیت اولین عکس را از حباب در حال انفجار ثبت کردم، حسی فوق‌العاده و رضایت‌بخشی به من دست داد. وقتی توانستم یک‌ لحظه را ثابت و فریز کنم، تصویری را دیدم که با چشم انسان نمی‌شود دید؛ یک حباب صابون که نصفش سالم و نصف دیگر متشکل از تعداد زیادی ترشحات و قطرات ریز مایع است. حباب داشت در میان هوا در خودش فرومی‌ریخت. وقتی دوستان و خانواده‌ام عکس را دیدند، هیجان‌زده شده و گفتند که مثل خود من فکر می‌کرده‌اند حباب یک‌دفعه و یکجا ناپدید می‌شود. یک عکس فقط با ثابت نگه‌داشتن یک‌لحظه توانست دید آن‌ها را نسبت به دنیای مجاورشان عوض کند و باز به من یاد‌آوری کرد که عکاسی چقدر می‌تواند قدرتمند باشد.

عکاسی از حباب

حالا که انگیزه‌ی خود را بازیافته بودم تلاش کردم با ثبت متعدد و متوالی از عکس‌ها، تمامی مراحل فرو‌پاشی حباب را ثبت کنم. حتی یکی از عکس‌هایم در یک نمایشگاه بین‌المللی تصاویر علمی پذیرفته شد. برخی از این عکس‌ها را در این مقاله جای دادم اما تعداد بسیار بیشتری‌ از آن‌ها را می‌توانید در وب‌سایتم تماشا کنید.

قطعا این چالش را به همه پیشنهاد می‌کنم، مخصوصا اگر لازم دارید که انگیزه‌ و راه‌ خود را در عکاسی بازیابید. اگر تصمیم دارید این چالش پر‌سرعت را بپذیرید، برای شما درس‌هایی رادارم که خود در این راه آموختم. امیدوارم این نکات به شما در راه ثبت عکس حباب در حال انفجار کمک کند.

۱. از حباب‌های بزرگ استفاده کنید

فکوس روی حباب‌های بزرگ صابون راحت‌تر است و البته حباب‌های بزرگ از حباب‌های کوچک راحت‌تر می‌ترکند. به‌علاوه، حباب‌های بزرگ به شما در ترکیب‌بندی کمک می‌کنند، چراکه با پر کردن کل کادر دیگر نیازی به کراپ کردن نیست.

من اخیرا از یک اسباب‌بازی حباب‌ساز کودکان که با قیمت ۱ پوند (حدود ۵۰۰۰ تومان) استفاده می‌کنم که یک عصای حبابی به قطر ۵ سانتی‌متر دارد. این ابزار برای ساخت یک یا دو حباب متوسط تا بزرگ مناسب است. این حباب‌ها آن‌قدر در هوا می‌مانند که بتوان از انفجارشان عکاسی کردحباب‌ساز‌های کوچک‌تر تعدادی حباب ریز درست می‌کنند که  نمی‌شود به‌راحتی ترکاندشان و ثانیه عکس نهایی را برهم می‌ریزند.

۲. از یک دوست کمک بگیرید

احتمالا برای این پروژه نیاز به کمک یک نفر دیگر دارید، مگر اینکه سرعت عکس‌العمل ابر انسانی داشته باشید! دمیدن حباب، ترکاندنش و تنظیم عکس برای ثبت، بیش از آن بود که بتوانم به‌ تنهایی انجامش دهم. کمک یک نفر برای دمیدن و ترکاندن حباب به شما زمان کافی برای تنظیم و ثبت عکس بدون حواس‌پرتی می‌دهد.

۳. در فضای داخلی عکاسی کنید

اگر امکانش است در فضای داخلی عکاسی کنید تا حرکت حباب به حداقل برسدمن عکس‌های زیادی از حباب در فضای بیرونی گرفته‌ام، اما در این فضا هر نسیم کوچکی باعث می‌شود حباب به خارج از منطقه‌ی تسلط شما پرواز کرده و تنظیم و ثبت عکس را سخت‌تر کند.

فهمیدم که عکاسی در جایی زیر سقف، پشت پنجره ، رو به باغ و فضای بیرونی می‌تواند بسیار مفید باشد. این شرایط مقدار زیادی نور طبیعی به شما می‌دهد. به‌علاوه رنگ‌های زیبایی را در پس‌زمینه و البته روی سطح حباب منعکس می‌کند. به یاد داشته باشید که من کمی فاصله‌ بین حباب و پنجره نگه‌ می‌دارم تا انعکاس نور و تصویر شیشه به حداقل برسد.

۴. از یک لنز زوم استفاده کنید

حتی در فضای داخلی، حرکات حباب می‌تواند غیرقابل‌پیش‌بینی باشد. به همین دلیل، من از یک عدسی زوم استفاده می‌کنم تا اگر حباب حرکت کرد بتوانم فاصله کانونی و فکوس را نسبت به موقعیت حباب در هوا تنظیم کنم. معمولا حباب‌های در حال انفجار را با یک عدسی کانن ۲۰۰-۷۰ در فاصله‌ کانونی بین ۱۰ تا ۱۵۰ ثبت کرده‌ام. از مزایای عدسی این ‌است که می‌توانم در حالی‌ که خود حباب شارپ و واضح است، با کمک افزایش فاصله کانونی، پشت‌زمینه‌ای بوکه و زیبا (فلو و خارج از فکوس) داشته باشم.

عکاسی از حباب

۵. در حالت تمام دستی (full manual mode) عکاسی کنید

عکاسی در حالت تمام دستی به شما کنترل کامل بر تنظیماتی می‌دهد که برای گرفتن بهترین نتیجه لازم دارید. در ابتدا شما به سریع‌ترین سرعت شاتر ممکن نسبت به نور در دسترس احتیاج دارید. عمل انفجار حباب بسیار سریع است و شما برای ثبتش نیاز به سرعت شاتر ۱/۱۰۰۰ ثانیه یا سریع‌تر دارید؛هر چه سریع‌تر بهتر.

با این سرعت‌ بالای شاتر به دیافراگم باز (عدد f کمتر) یا ایزوی بالا احتیاج پیدا خواهید کرد. با توجه به حرکات غیرقابل‌ پیش‌بینی حباب، قطعا نمی‌خواهید با داشتن دیافراگم بازتر (در نتیجه عمق میدان کمترنیمی از حباب را خارج از محدوده‌ی فکوس ثبت کنید. من شخصا ترجیح می‌دهم قبل از اجبار به باز کردن دیافراگم، ایزو را تا حد معقول بالا ببرم، چراکه اصلاح نویز تا حدی پس از عکاسی ممکن است، اما نمی‌توانید یک حباب خارج از فکوس را نجات دهید!

(پ.ن: به‌کارگیری واژه‌ی دیافراگم به‌ جای Aprature در دوربین‌های کوچک‌تر از قطع متوسط علمی نیست، لیکن به دلیل فراگیر بودن این واژه، ناچار به استفاده از آن هستیم- مترجم.)

اگر نور طبیعی برای استفاده از سرعت شاتر بالا کافی نیست، می‌توانید از یک فلش پرسرعت برای فریز‌ کردن لحظه بهره ببرید. هر چند سعی کنید از یک خنثی‌کننده (دیفیوزر) یا رفلکتور کمک بگیرید، مخصوصا اگر در فضای بیرونی و جلوی پنجره هستید.

۶. دستی فکوس کنید

من عکاسی از انفجار حباب را هم با فکوس خودکار آزموده‌ام  هم با فکوس دستی و انتخابم قطعا فکوس دستی است. بهترین نتایج من زمانی به دست آمدند که به‌صورت دستی روی حباب معلق در هوا فکوس کردم و به‌ محض ترکیدنش دکمه‌ی شاتر را زدم تا عکس به‌موقع ثبت شود. در مواقع زیادی فکوس خودکار بسیار کند بود و تا دوربین توانست روی سوژه فکوس کند، موقعیت از دست‌ رفته بود. این پروژه هیچ سودی هم که نداشته باشد، موقعیت خوبی برای تمرین فکوس دستی است!

۷. آرامش خود را حفظ کنید و با صبر ادامه دهید

عکاسی از حباب

سرعت‌بالای انفجار حباب باعث می‌شود که برای زمان‌بندی مناسب، مجبور شوید تعداد بسیار زیادی عکس بگیرید. صبر کلید این پروژه است. تسلیم این چالش نشوید. بپذیرید که این کار خسته‌کننده است، اما همیشه به یاد داشته‌ باشید که وقتی موفق شدید، دیدن نتیجه بسیار رضایت‌‌بخش است.

  نظرات

  رویداد ساعت زمین چیست؟
  انرژی های نو
  رویداد ساعت زمین چیست؟
  ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature‏) است که در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود. خانواده ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت این طرح را یادآوری می کنند.
    2017-03-24 18:15:39
  طرح تجاری چیست و چگونه باید آن را تدوین کرد؟
  بازاریابی و بازارسازی
  طرح تجاری چیست و چگونه باید آن را تدوین کرد؟
  اگر برای شروع کسب‌وکارتان با کسی مشورت کنید ممکن است به شما توصیه کند: «اول بیزینس پلن کارت را طراحی کن.» اما بیزینس پلن چیست؟ بیزینس پلن که آن را به «طرح کسب‌وکار» ترجمه می‌کنند به منظور کمک به شما برای رسیدن به اهداف کسب‌وکارتان طراحی می‌شود.
    2017-03-24 12:05:09
  ویکی لیکس افشا کرد؛ جاسوسی سیا از رایانه‌های اپل
  شرکت ها و برندها
  ویکی لیکس افشا کرد؛ جاسوسی سیا از رایانه‌های اپل
  براساس اسناد منتشر شده توسط ویکی‌لیکس، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» به‌شکل دائمی رایانه‌های مک شرکت اپل را به گونه‌ای آلوده کند که حتی نصب مجدد سیستم عامل نیز به پاک شدن و از بین رفتن این ویروس کمکی نمی‌کند.
    2017-03-24 11:23:14
  ربات تلگرام که نوشته عکس‌ها را ترجمه می‌کند
  رسانه های اجتماعی
  ربات تلگرام که نوشته عکس‌ها را ترجمه می‌کند
  استفاده از ربات‌های تلگرام برای انجام کارهای مختلف، یکی از ویژگی‌های مهم تلگرام است که آن را از سایر پیام‌رسان‌ها محبوب‌تر کرده است. شما را با رباتی آشنا می‌کنیم که قادر است نوشته‌های عکس‌ها را به زبان‌های مختلف ترجمه کند.
    2017-03-24 10:25:30
  بدون اتصال به اینترنت هم ممکن است هک شوید
  اینترنت
  بدون اتصال به اینترنت هم ممکن است هک شوید
  اگرچه معمولا هکرها رایانه یا یک پایگاه اینترنتی را که به خوبی محافظت نشده می‌یابند تا به اطلاعاتی که در آن ذخیره شده دسترسی پیدا کنند، اما راه‌هایی توسط پژوهشگران کشف شده که می‌توان داده‌ها را از رایانه‌ای که به اینترنت وصل نیست نیز سرقت کرد.
    2017-03-24 08:00:00
  با قابلیت‌های مخفی مرورگر کروم آشنا شوید
  نرم افزارها
  با قابلیت‌های مخفی مرورگر کروم آشنا شوید
  بسیاری از کاربران فضای مجازی از مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) استفاده می‌کنند. محبوبیت بسیار زیاد سیستم‌عامل اندروید و همگام‌سازی این مرورگر در بین پلتفرم‌ها، وابستگی کاربران به این مرورگر اینترنتی بیش‌از‌پیش ساخته است. آیا از قابلیت‌های مخفی این مرورگر باخبر هستید؟
    2017-03-24 08:00:00
  سامسونگ؛ یکبار برای همیشه
  تلفن همراه و تبلت
  سامسونگ؛ یکبار برای همیشه
  دستیار هوشمند سامسونگ (S Voice) هرگز نتوانست رقابت نزدیکی با سیری اپل و دستیار هوشمند گوگل و حتی کورتانای مایکروسافت داشته باشد. حالا نوبت یک تغییر است؛ تغییری بزرگ با پرچمدارانی درخشان.
    2017-03-19 16:31:55
  تلویزیونی در قاب عکس برای تطابق بیشتر با دکوراسون خانه شما
  تازه های فناوری
  تلویزیونی در قاب عکس برای تطابق بیشتر با دکوراسون خانه شما
  روز گذشته سامسونگ محصول جدیدی را معرفی کرد که علاوه بر داشتن امکانات معمولی یک تلویزیون، ظاهری همچون یک قاب عکس با لبه‌های چوبی دارد. تلویزیون سامسونگ The Frame در واقع گذر از طراحی‌های سیاه و درخشان به سمت محصولی متناسب‌تر با دکوراسیون خانه است.
    2017-03-19 15:33:33
  کنترل‌های امنیتی که کاربران سامانه‌های وبی باید برای محافظت در برابر بدافزارها به کار بندند
  تازه های فناوری
  کنترل‌های امنیتی که کاربران سامانه‌های وبی باید برای محافظت در برابر بدافزارها به کار بندند
  بانک ملی ایران در آستانه نوروز طی اطلاعیه‌ای درخصوص آلوده شدن سیستم‌های کامپیوتری و تلفن‌های همراه هوشمند کاربران به بدافزارهایی مانند TorDow و TrickBot هشدار داد.
    2017-03-16 16:02:00
  عزم جدی غول فناوری کره برای ساخت پردازنده
  تلفن همراه و تبلت
  عزم جدی غول فناوری کره برای ساخت پردازنده
  سامسونگ نخستین گوشی هوشمند مجهز به چیپست های 10 نانومتری را روانه بازار خواهد کرد. هرچند شرکت سونی زودتر از سامسونگ گوشی اکسپریا ایکس زد پریمیوم (Sony Xperia XZ Premium) مجهز به چیپست اسنپدراگون 835 را معرفی کرد، اما عملا گلکسی اس 8 سامسونگ(Samsung Galaxy S8) اولین گوشی خواهد بود که همراه با این چیپست و یا اگزینوس 8895 وارد بازار می‌شود.
    2017-03-16 10:38:27
  ال جی آخرین دستاوردهایش را برای خانه های هوشمند روانه بازار ایران میکند
  شرکت ها و برندها
  ال جی آخرین دستاوردهایش را برای خانه های هوشمند روانه بازار ایران میکند
  سرانجام پس از انتظار نسبتا طولانی، برند فوق پریمیوم LG Signature در منطقه خاورمیانه و آفریقا رونمایی شد. این اتفاق در مراسم منطقه‌ای شرکت ال جی الکترونیکس یعنی Innofest 2017 رخ داد که در آن بیش از 250 نمایندگی فروش و شریک ال جی در منطقه خاورمیانه و آفریقا حضور داشتند.
    2017-03-16 10:28:39
  اگر در تمامی رشته‌ها و زمینه‌ها، از رایانش ابری استفاده کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟
  رایانش ابری
  اگر در تمامی رشته‌ها و زمینه‌ها، از رایانش ابری استفاده کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟
  تقریباً تمامی مدیران، به دنبال این هستند که از فضای ابری در کسب و کار خود استفاده کنند. در بخش‌های زیربنایی، فضای ابری از کاربردهای تست و توسعه، به پلتفرمی برای خدمات تولیدی تبدیل شده است
    2017-03-16 13:32:09
  تدارک سازمان بورس برای تضمین امنیت سهام داران .
  اقتصاد
  تدارک سازمان بورس برای تضمین امنیت سهام داران .
  بر اساس قانون اوراق بهادار، مشاوران سرمایه‌گذاری یا سبدگردان نیز حتما باید از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز بگیرند و تنها کسانی می‌توانند در این فضا این خدمات را ارائه کنند که شرکت ثبت کرده باشند و صلاحیت علمی و مالی آنها احراز شده باشد.
    2017-03-16 08:33:45
  امروزه سرمایه‌گذاران به جای سرمایه‌گذاری در ملک و طلا به سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌های جدید روی آورده‌اند
  استارتاپ ها
  امروزه سرمایه‌گذاران به جای سرمایه‌گذاری در ملک و طلا به سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌های جدید روی آورده‌اند
  در سه سال گذشته اتفاقات مهمی باعث شکل‌گیری شتاب‌دهنده‌ها شد که از جمله آنها توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و برگزاری رویدادهای کارآفرینی بود که موجب شد فضای کارآفرینی تشویق شود
    2017-03-16 08:15:48