گذر ازخوان ششم "GMT"

 

 "آزمایشگاه آینه رصدخانه استیووارد" دانشگاه "آریزونا" چند روزی است که کار بر روی ششمین بخش از هفت بخش (هفت خوان)آینه اصلی "تلسکوپ غول‌پیکر ماژلان"(Giant Magellan Telescope) به اختصار "GMT" را آغاز کرده است.ریخته‌گری آینه ششم تلسکوپ "غول پیکر ماژلان" در یک فضای بزرگ زیر استادیوم آریزونا شروع شده است تا این تلسکوپ که به عنوان بزرگترین تلسکوپ جهان شناخته شد، یک گام دیگر به راه‌اندازی نزدیک شود.

این آزمایشگاه در تاریخ یکم ماه مارس کوره شیشه‌ای منحصر به فرد خود را به دمای ۱۱۶۵ درجه سانتی‌گراد رساند که این کار به خودی خود یک نقطه عطف مهم در فرآیند تولید شناخته شده به عنوان ریخته‌گری چرخشی بود. ساخت این قالب حدود چهار ماه به علاوه ۹ ساعت دیگر برای پر کردن و پوشاندن آن با تقریباً ۹۰ تن شیشه بوروسیلیکات کمیاب طول کشید.

روز گذشته این کوره با سرعت تقریباً پنج دور در دقیقه شروع به چرخیدن کرد. ترکیبی از گرما و حرکت باعث می‌شود که شیشه همزمان با ذوب شدن از کناره‌های قالب بالا برود و باعث ایجاد یک سطح خمیده شود.

هنگامی که ریخته‌گری این آینه ۸.۴ متری در آخر همین هفته کامل شد، وارد یک فرآیند یک ماهه سرد شدن می‌شود که طی آن، کوره در حالی که شیشه در حال سرد شدن است، به آرامی متوقف می‌شود. این کار به گونه‌ای انجام می‌شود که آینه به طور یکنواخت و یک‌دست خنک شود و محصول نهایی را سخت و تا جای ممکن، عاری از هرگونه نقص کند.

همچنین یک ماه و نیم دیگر طول می‌کشد تا آینه به دمای اتاق برسد. در آن مرحله است که می‌توان فرآیند طولانی پرداخت آن را آغاز کرد.

ساخت یک قطعه شیشه‌ای تکمیل شده از تلسکوپ حدود چهار سال به طول می‌انجامد. دانشگاه آریزونا در سال ۲۰۱۹ کار بر روی آینه دوم "GMT" را به پایان رساند که اکنون در انبار است و منتظر است تا به شیلی، محل استقرار نهایی بزرگترین تلسکوپ دنیا منتقل شود.

با توجه به اینکه این پروژه در سال ۲۰۱۵ زمین‌گیر و متوقف شد، اتمام آن تا اواخر دهه فعلی محقق نخواهد شد، اما پس از اتمام ساخت، "GMT" می‌تواند تصاویری را ثبت و ضبط کند که ۱۰ برابر واضح‌تر از تصاویر تولید شده توسط تلسکوپ فضایی "هابل" است.

منبع:ایسنا به نقل از انگجت

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08