ولی گویی دوباره دست دارم

 

دانشمندان دانشگاه «یوتا» موفق شدند با یک بازوی روباتیک دارای حس لامسه امکان داشتن دست نزدیک به واقعی را برای افراد قطع عضو فراهم کنند. کوین والگامت در مصاحبه خود با واشنگتن پست نتایج یک جراحی تجربی را توضیح داد که طی آن یک بازوی پروتزی با الکترودها به اعصاب دست وی متصل شد.

کوین والگامت که در دفتر املاک کار می‌‌کند ۱۴ سال پیش دست و بخش زیادی از بازوی خود را در یک سانحه برقی از دست داد و به همین خاطر داوطلب شرکت در این برنامه اجرایی از سوی دانشگاه یوتا شد.

والگامت می‌گوید: وقتی چیزی را در دست می‌گیرم آن را کاملا حس می‌کنم. وقتی می‌خواهم انگشتانم را حرکت دهم بلافاصله تکان می‌خورند. نمی‌دانم چگونه این حس را توصیف کنم ولی گویی دوباره دست دارم. دست و انگشتان این پروتز عصبی توسط ضربه‌های عصبی کوین قابل کنترل است. محققان این برنامه به دنبال بازیابی حس لامسه بودند تا بیمار بتواند اشیا را برداشته و کنترل کند. 

بودجه این پروژه از سوی سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی(دارپا) تامین شد. محققان این پروژه دریافتند که افزودن حس لامسه به دست‌های روباتیک مهارت‌های حرکتی را بهبود می‌‌بخشد و سبب کاهش درد «فانتوم» ناشی از فقدان یک عضو می‌شود. درد فانتوم احساس ناخوشایندی است که بسیاری از افراد دچار قطع عضو با آن دست به گریبان هستند. ژاکوب جرج بیان کرد که با افزودن بازخورد حسی، یک حلقه بسته ایجاد می‌‌شود که حالت بیولوژیکی حس لامسه را تقلید می‌کند.

در این پروژه یک وسیله به‌صورت یک ردیف الکترودی متحرک در اعصاب بازوی والگامت مستقیما کار گذاشته شد. با اتصال این الکترودها در بازوی کوین، امکان کنترل راحت دست روباتیک فراهم شد به نحوی که بیمار می‌‌توانست دست روباتیک را مشت کرده یا اشیاء را بردارد. سال‌ها طول کشید تا این محققان توانستند با قرار دادن نقاطی روی دست که با فیبرهای عصبی مختلف در بازو مطابقت دارند، این حس‌ها را در بازوی روباتیک ایجاد کنند. والگامت به‌خاطر داشتن دست تازه‌‌اش و کارهایی که می‌‌تواند با آن انجام دهد از جمله برداشتن انگور بدون خرد کردن آن یا گرفتن دست همسرش خوشحال است. اما مهم‌ترین‌ علت شادی وی توانایی انجام کارهای شخصی است که همه برعهده داریم؛ مثل قرار دادن یک بالش در رو بالشی.

منبع:http://donya-e-eqtesad.com

  نظرات

  تحرکات خاموش اینستاگرام
  شرکت ها و برندها
  تحرکات خاموش اینستاگرام
  اینستاگرام در ابتدا اطلاعی در مورد این موضوع نداد اما حالا یک سخنگوی فیس‌بوک به ورج گفته است که این امکان ناشی از یک باگ و اشتباه بوده و قرار نیست برای همه کاربران فعال شود.
    2018-12-29 07:44:58
  Kai ،گجتی برای طراحی
  نوآوری
  Kai ،گجتی برای طراحی
  این دستگاه در کف دست قرار می‌گیرد و می‌تواند تمام قابلیت‌های ماوس را برای فرد فراهم کند.
    2018-12-28 13:37:13
  آیا SD-WAN قدرت تغییر بازار 2019 را خواهد داشت؟
  بازاریابی و بازارسازی
  آیا SD-WAN قدرت تغییر بازار 2019 را خواهد داشت؟
  فناوری شبکه گسترده یا WAN نزدیک به سه دهه است که به بخشی جدایی ناپذیر از شرکتهای بزرگ تبدیل شده است و اگر این شرکتها قصد نوسازی و به‌روزرسانی معماری WAN خود را داشته باشند، SD-WAN است که می‌تواند راه‌گشای آنها باشد.
    2018-12-28 13:05:05
  هم گام با تحولات جهان فردا
  فناوریهای برتر
  هم گام با تحولات جهان فردا
  کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری برآورد کرده‌اند که پنج تکنولوژی، آینده جهان و شهروندان کشورهای مختلف را با تغییر و تحولات عظیم و قابل‌توجهی روبه‌رو خواهد کرد .
    2018-12-25 17:38:00