چین سرعت می گیرد

 

 صنعت فناوری چین به شدت از نبردهای تجاری با ایالات متحده و همچنین تاثیرات اقتصادی همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ ضربه خورده است، اما مشتاق است که در آینده نزدیک به روال سابق خود و حتی بهتر از آن بازگردد.هدف برنامه پنج ساله چین برتری در هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی است که می‌خواهد سلطه ایالات متحده را در فناوری به چالش بکشد.

براساس گزارش نشریه وال استریت ژورنال، چین در جلسه سالانه حزبی خود یک برنامه پنج ساله به منظور پیشرفت فناوری که به "امنیت ملی و توسعه کلی" کمک می‌کند، ترسیم کرد.حاصل این برنامه ایجاد آزمایشگاه‌ها و تقویت برنامه‌های آموزشی خواهد بود که تحقیقات را در زمینه‌هایی مانند هوش مصنوعی، زیست فناوری، نیمه‌هادی‌ها و محاسبات کوانتومی تقویت می‌کند.

دولت چین همچنین هزینه‌های مربوط به تحقیقات اساسی(یعنی مطالعات پیشرفت‌های بالقوه) را در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۰.۶ درصد افزایش می‌دهد و همچنین یک استراتژی تحقیقاتی ۱۰ ساله ایجاد می‌کند.

چین دارای مزایای فنی بسیاری از جمله در دسترس بودن شبکه ۵G و حجم گسترده تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی است. این کشور یکی از معدود کشورهایی است که تاکسی‌های کاملاً خودران و بدون راننده در آن در حال ارائه خدمات به مشتریان واقعی هستند. از این منظر، این کشور واقعاً در حال تقویت برخی از نقاط قوت خود است.

با این حال، این برنامه ممکن است یک مسئله برای حفظ بقا نیز باشد. محدودیت‌های تجاری ایالات متحده علیه شرکت‌های چینی مانند هوآوی و زدتی‌ای، آنها را با مشکل جدی روبرو کرده است که بخش بزرگی از آن به دلیل عدم تولید تراشه‌های پیشرفته است.ایالات متحده همچنین در تحقیقات کلی در دنیا پیشتاز است و دولت "بایدن" در حال افزایش بودجه پیشرفت در زمینه‌های ۵G، هوش مصنوعی و خودروهای برقی است و اگر چین سرعت خود را افزایش ندهد و با آمریکا مقابله نکند، عقب خواهد افتاد.

منبع:ایسنا به نقل از انگجت

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08