افق های جذاب فناوری هوش مصنوعی

گزارش‌ها حاکی از آن است که محققان ام آی تی موفق شده‌اند که ده‌ها هزار سیناپس هوش مصنوعی را تنها در یک تراشه به اندازه یک پولک جای بدهند.

احتمال این وجود دارد که یک روز بتوانیم هوش‌های مصنوعی بسیار کوچکی که بدون ابرکامپیوترها، اینترنت و فناوری ابری کار می‌کنند را به‌راحتی با خود همراه داشته باشیم.

این محققان اعلام کرده‌اند که طراحی جدید«مغز روی تراشه»آن‌ها ما را یک‌قدم به رسیدن به چنین آینده‌ای نزدیک می‌کند. گروهی از مهندسان ده‌ها هزار سیناپس مغز مصنوعی را در تراشه‌ای جایگذاری کرده‌اند که اندازه آن کوچک‌تر از یک پولک است.
این محققان در رابطه با روش انجام این کار توضیح دادند که چگونه تراشه الهام گیری شده از مغز آن‌ها توانست تصویری سیاه‌وسفید از سپر کاپیتان آمریکا را به خاطر سپرده و بازسازی کند و تصویری از یکی از بخش‌های ام آی تی را با تیز کردن و تار کردن آن به‌خوبی تغییر دهد.
این تست‌ها اگرچه در وهله اول کم اهمیت به نظر می‌رسد اما این تیم بر این باور است که تراشه یاد شده می‌تواند ساخت دستگاه‌های کوچک و قابل‌حمل هوش مصنوعی که می‌توانند به‌راحتی از عهده انجام وظایفی که تنها ابرکامپیوترها قادر به انجام آن‌ها هستند بربیایند را بهبود بخشند.
جیوان کیم به‌عنوان دانشیار مهندسی مکانیک در ام آی تی دراین‌باره گفت:« شبکه‌های مصنوعی سیناپس به‌عنوان نرم‌افزار وجود دارد. ما در حال تلاش برای ساخت سخت‌افزار شبکه عصبی واقعی برای سیستم‌های قابل‌حمل هوش مصنوعی هستیم.

تصور کنید که یک دستگاه نورومورفیک را به یک دوربین موجود در اتومبیل خود وصل کرده و بدون اتصال به اینترنت بتوانید از این سیستم بخواهید که نورها و اشیا را تشخیص داده و به‌سرعت تصمیم‌گیری کند.»
البته ام آی تی در ساخت و توسعه تراشه‌های نورومورفیک تنها نیست. کمپانی‌هایی نظیر اپل، گوگل، مایکروسافت و انویدیا نیز نسخه‌هایی از این سیستم را ساخته‌اند. حتی تراشه لوهی (Lohi) اینتل با در اختیار داشتن 1024 نورون مصنوعی مغز را شبیه‌سازی کرده است. به‌این‌ترتیب می‌توان انتظار داشت که در آینده‌ای نه‌چندان دور فناوری‌ها دچار تحولات شگفت‌انگیزی بشوند.

منبع:ایتنابه نقل از  engadget

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38