رویای امروز، واقعیت فرداست

آینده زمین با وجود تمامی پیشرفت ها و دستاوردهای امروزی نیازمند فناوری های پیچیده تر و کامل تری خواهد بود تا بتوان با کمک آنها بحران هایی را که انسان ها طی سال های آینده در پیش رو دارند، رفع کرد. جهان امروز با سرعتی رو به افزایش چهره یی جدید به خود می گیرد. روبات ها مدیریت کارخانه ها را بر عهده دارند و در جایی دیگر در برابر نیروهای ارتشی انسانی مبارزه می‌کنند. رایانه های کوچک هدایت همه تجهیزات از خودروها گرفته تا هواپیماها را بر عهده دارند و جراحان از آخرین و پیچیده ترین فناوری ها برای انجام جراحی های غیرممکن استفاده کرده و بسیاری از داستان های علمی -تخیلی گذشته اکنون به واقعیت پیوسته اند. اما حتی بهترین های علم و تکنولوژی موفق به حل بسیاری از معضلات کنونی مانند تغییرات جوی یا بیماری های لاعلاج نشده اند. به همین دلیل پژوهش روی قسمت های خاصی از علوم و فناوری باید همچنان ادامه داشته باشد تا فردای بهتری برای جهان رقم بخورد.

نشریه «لایوساینس» با انتشار مقاله یی به بررسی و معرفی علوم و فناوری هایی پرداخته است که توسعه و پیشرفت در آنها می تواند حیات انسان را در آینده بهبود بخشد.

خواندن ذهن

ابزار دقیق خواندن ذهن تا کنون در قلمرو نظریه های علمی – تخیلی باقی مانده است و محققان از طریق اسکن مغز می‌توانند عملکرد افراد را حین انجام وظیفه یی خاص بررسی کنند. شیوه دیگری که به منظور خواندن فعالیت های مغزی استفاده می‌شود، استفاده از نور مادون قرمز است که می‌تواند الگوهای مغزی را هنگام انجام فرآیندی خاص مورد بررسی قرار دهد. با این حال این حوزه از تحقیقات به دلیل احتمال ورود افراد به خصوصی ترین بخش های مغز و به خطر افتادن حریم خصوصی همیشه مورد انتقاد بسیاری از محققان و متخصصان بوده است.

سفر دور دنیا در حداقل زمان

در آینده یی نه چندان دور می‌توان شاهد سفرهای دور دنیایی بود که حداقل در کمتر از یک ساعت به اتمام خواهند رسید. نیروی هوایی امریکا و برزیل در حال ساخت هواپیمای سبک وزنی هستند که می تواند از لیزر به عنوان نیروی محرکه برای پرواز استفاده کند و مسافران را در کمتر از یک ساعت از گوشه یی از جهان به گوشه یی دیگر انتقال دهد.

اندام مصنوعی

در صورت تکمیل این فناوری به زودی سربازان پیر و آسیب دیده و افرادی که از قطع عضو رنج می‌برند، می‌توانند اندام های مصنوعی خود را به راحتی اندام های طبیعی حرکت داده و آنها را احساس کنند. پیشرفته ترین این اندام ها دارای میکروپردازنده های هوشمندی هستند که عملکرد آنها مشابه مغزهایی کوچک بوده و می توانند حرکات اندام ها را به صورت طبیعی کنترل کنند. این تکنولوژی تاکنون با استفاده از سیگنال های مغزی توانسته به هدایت بازوهای روباتیک در انسان ها و میمون ها منجر شود که این پیشرفت می‌تواند مسیر توسعه تعامل میکروپردازنده ها و اندام های مصنوعی را هموار سازد.

جام جهان نما

مردم با کمک چنین فناوری می‌توانند از ابزاری استفاده کنند که از همه چیز از ارزش غذایی مواد مختلف گرفته تا مرور خبرهای روز و خلاصه کتاب ها آگاه است. چنین فناوری در حال حاضر توسط محققان موسسه ام آی تی و با استفاده از اینترنت، وب کم، موبایل و پروژکتور در مراحل ابتدایی تولید به سر می‌برد.

احیا و شبیه سازی بدن

اولین کبد بازسازی و احیاشده از سلول های بنیادی نخاعی در سال 2006 و توسط محققان انگلیسی ارائه شد. پس از این ابداع محققان مطالعه روی این نوع از سلول ها را در اندام های مختلف بدن گسترش داده و دریافتند در هر یک از اندام های بدن این سلول ها توانایی بهبود اختلال خاصی را خواهند داشت. براساس این پژوهش ها بازسازی اندام های طبیعی و استفاده از آنها در نجات جان بیماران در سرتاسر جهان چندان بعید و دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

تولید غذا برای جهان

رفع بحران گرسنگی در جهان از وظایف بسیار پیچیده یی است که تحت تاثیر مستقیم موقعیت های سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف قرار دارد. حرکت دانشمندان جهان برای تولید محصولات حیاتی کشاورزی که می‌تواند جهان را از این بحران حفظ کند، اولین قدم جهانی در مسیر رفع این بحران است. فناوری اطلاعات می‌تواند کشاورزان را از وضعیت محصولات خود آگاه نگاه داشته و دانشمندان می‌توانند در محیط های آزمایشگاهی به تولید بذرهای غنی از مواد غذایی بپردازند. به هر حال توسعه فناوری های این حوزه از علم پا را از محدوده تجاری یا سرگرمی فراتر گذاشته است و تاثیر غیرقابل انکاری بر زندگی میلیون ها انسان خواهد داشت.

حذف زباله ها

فناوری های جدید در تلاش است به سوی تبدیل تمامی زباله ها به موادی قابل استفاده تغییر جهت دهد. پرهای پرندگانی مانند مرغ ها و دیگر ضایعات کشاورزی را می‌توان در تولید مواد پلاستیکی استفاده کرد. در عین حال ضایعات غذایی و سبزیجات را نیز می‌توان در تولید سوخت های زیستی مورد استفاده قرار داد همان طور که در حال حاضر نیز این نوع استفاده از مواد غذایی تا حدودی رواج پیدا کرده است. موسسه ام آی تی نیز به تازگی به منظور تشویق مردم برای اندیشیدن به سبزترین شیوه ها برای از بین بردن زباله های جهان پروژه هایی را در نیویورک، لندن و سیاتل راه اندازی کرده است که براساس آنها هزینه ها و الگوهای بازیافت زباله در این شهرها را تحت کنترل قرار داده است.

کنترل شرایط جوی

تغییرات شدید جوی از بحران هایی است که به منظور رفع آن تاکنون فعالیت های گسترده یی صورت گرفته است. قرار دادن ذرات بازتاب دهنده در اتمسفر زمین به منظور بازتاب دادن نور خورشید و کاهش حرارت زمین و همچنین استفاده از مواد آهنی به منظور شکوفا شدن جلبک های کربن خوار در اقیانوس ها از جمله شیوه هایی است که به منظور کنترل این شرایط ارائه شده اند. به واقعیت تبدیل شدن تمامی فناوری های کنترل شرایط جوی این سوال را برمی‌انگیزد که آیا دانشمندان می‌توانند از پس عوارض جانبی این فناوری ها روی محیط زیست برآیند یا خیر؟

بازسازی انرژی خورشید

انرژی اتمی باعث شده است خورشید برای میلیاردها سال به درخشش ادامه دهد. دانشمندان با الهام از این نیرو قصد دارند انرژی خورشید را به منظور استفاده به عنوان انرژی پاک در زمین بازسازی کنند. از پیشرفت هایی که تاکنون در این زمینه حاصل شده است می توان به لیزر بزرگ تجهیزات احتراقی اشاره کرد. این سیستم با تابش دادن لیزرهای قدرتمند روی هسته های هیدروژنی انرژی عظیمی به وجود می‌آورد. با این حال تکمیل چنین فناوری هایی می‌تواند انرژی آینده زمین را تامین کند.

نفوذ به مغز انسان

بیشترین قسمت های مغز انسان همچنان به رمزی که در میان میلیاردها نورون پنهان است، ناشناخته باقی مانده است. با این حال دانشمندان با اطلاعات محدود خود از مغز اعلام کرده اند تا دهه آینده قادر به تولید مغز مصنوعی خواهند بود. قسمت هایی از این اندام حیاتی تاکنون با استفاده از ابررایانه های آی بی ام شبیه سازی شده است. موفقیت در تولید مغز مصنوعی می‌تواند منجر به درک بهتر از حس هوشیاری انسان شده و بسیاری از گره های رفتاری و فیزیکی در انسان ها را بگشاید.

  نظرات

  رویداد ساعت زمین چیست؟
  انرژی های نو
  رویداد ساعت زمین چیست؟
  ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature‏) است که در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود. خانواده ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت این طرح را یادآوری می کنند.
    2017-03-24 18:15:39
  طرح تجاری چیست و چگونه باید آن را تدوین کرد؟
  بازاریابی و بازارسازی
  طرح تجاری چیست و چگونه باید آن را تدوین کرد؟
  اگر برای شروع کسب‌وکارتان با کسی مشورت کنید ممکن است به شما توصیه کند: «اول بیزینس پلن کارت را طراحی کن.» اما بیزینس پلن چیست؟ بیزینس پلن که آن را به «طرح کسب‌وکار» ترجمه می‌کنند به منظور کمک به شما برای رسیدن به اهداف کسب‌وکارتان طراحی می‌شود.
    2017-03-24 12:05:09
  ویکی لیکس افشا کرد؛ جاسوسی سیا از رایانه‌های اپل
  شرکت ها و برندها
  ویکی لیکس افشا کرد؛ جاسوسی سیا از رایانه‌های اپل
  براساس اسناد منتشر شده توسط ویکی‌لیکس، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» به‌شکل دائمی رایانه‌های مک شرکت اپل را به گونه‌ای آلوده کند که حتی نصب مجدد سیستم عامل نیز به پاک شدن و از بین رفتن این ویروس کمکی نمی‌کند.
    2017-03-24 11:23:14
  ربات تلگرام که نوشته عکس‌ها را ترجمه می‌کند
  رسانه های اجتماعی
  ربات تلگرام که نوشته عکس‌ها را ترجمه می‌کند
  استفاده از ربات‌های تلگرام برای انجام کارهای مختلف، یکی از ویژگی‌های مهم تلگرام است که آن را از سایر پیام‌رسان‌ها محبوب‌تر کرده است. شما را با رباتی آشنا می‌کنیم که قادر است نوشته‌های عکس‌ها را به زبان‌های مختلف ترجمه کند.
    2017-03-24 10:25:30
  بدون اتصال به اینترنت هم ممکن است هک شوید
  اینترنت
  بدون اتصال به اینترنت هم ممکن است هک شوید
  اگرچه معمولا هکرها رایانه یا یک پایگاه اینترنتی را که به خوبی محافظت نشده می‌یابند تا به اطلاعاتی که در آن ذخیره شده دسترسی پیدا کنند، اما راه‌هایی توسط پژوهشگران کشف شده که می‌توان داده‌ها را از رایانه‌ای که به اینترنت وصل نیست نیز سرقت کرد.
    2017-03-24 08:00:00
  با قابلیت‌های مخفی مرورگر کروم آشنا شوید
  نرم افزارها
  با قابلیت‌های مخفی مرورگر کروم آشنا شوید
  بسیاری از کاربران فضای مجازی از مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) استفاده می‌کنند. محبوبیت بسیار زیاد سیستم‌عامل اندروید و همگام‌سازی این مرورگر در بین پلتفرم‌ها، وابستگی کاربران به این مرورگر اینترنتی بیش‌از‌پیش ساخته است. آیا از قابلیت‌های مخفی این مرورگر باخبر هستید؟
    2017-03-24 08:00:00
  سامسونگ؛ یکبار برای همیشه
  تلفن همراه و تبلت
  سامسونگ؛ یکبار برای همیشه
  دستیار هوشمند سامسونگ (S Voice) هرگز نتوانست رقابت نزدیکی با سیری اپل و دستیار هوشمند گوگل و حتی کورتانای مایکروسافت داشته باشد. حالا نوبت یک تغییر است؛ تغییری بزرگ با پرچمدارانی درخشان.
    2017-03-19 16:31:55
  تلویزیونی در قاب عکس برای تطابق بیشتر با دکوراسون خانه شما
  تازه های فناوری
  تلویزیونی در قاب عکس برای تطابق بیشتر با دکوراسون خانه شما
  روز گذشته سامسونگ محصول جدیدی را معرفی کرد که علاوه بر داشتن امکانات معمولی یک تلویزیون، ظاهری همچون یک قاب عکس با لبه‌های چوبی دارد. تلویزیون سامسونگ The Frame در واقع گذر از طراحی‌های سیاه و درخشان به سمت محصولی متناسب‌تر با دکوراسیون خانه است.
    2017-03-19 15:33:33
  کنترل‌های امنیتی که کاربران سامانه‌های وبی باید برای محافظت در برابر بدافزارها به کار بندند
  تازه های فناوری
  کنترل‌های امنیتی که کاربران سامانه‌های وبی باید برای محافظت در برابر بدافزارها به کار بندند
  بانک ملی ایران در آستانه نوروز طی اطلاعیه‌ای درخصوص آلوده شدن سیستم‌های کامپیوتری و تلفن‌های همراه هوشمند کاربران به بدافزارهایی مانند TorDow و TrickBot هشدار داد.
    2017-03-16 16:02:00
  عزم جدی غول فناوری کره برای ساخت پردازنده
  تلفن همراه و تبلت
  عزم جدی غول فناوری کره برای ساخت پردازنده
  سامسونگ نخستین گوشی هوشمند مجهز به چیپست های 10 نانومتری را روانه بازار خواهد کرد. هرچند شرکت سونی زودتر از سامسونگ گوشی اکسپریا ایکس زد پریمیوم (Sony Xperia XZ Premium) مجهز به چیپست اسنپدراگون 835 را معرفی کرد، اما عملا گلکسی اس 8 سامسونگ(Samsung Galaxy S8) اولین گوشی خواهد بود که همراه با این چیپست و یا اگزینوس 8895 وارد بازار می‌شود.
    2017-03-16 10:38:27
  ال جی آخرین دستاوردهایش را برای خانه های هوشمند روانه بازار ایران میکند
  شرکت ها و برندها
  ال جی آخرین دستاوردهایش را برای خانه های هوشمند روانه بازار ایران میکند
  سرانجام پس از انتظار نسبتا طولانی، برند فوق پریمیوم LG Signature در منطقه خاورمیانه و آفریقا رونمایی شد. این اتفاق در مراسم منطقه‌ای شرکت ال جی الکترونیکس یعنی Innofest 2017 رخ داد که در آن بیش از 250 نمایندگی فروش و شریک ال جی در منطقه خاورمیانه و آفریقا حضور داشتند.
    2017-03-16 10:28:39
  اگر در تمامی رشته‌ها و زمینه‌ها، از رایانش ابری استفاده کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟
  رایانش ابری
  اگر در تمامی رشته‌ها و زمینه‌ها، از رایانش ابری استفاده کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟
  تقریباً تمامی مدیران، به دنبال این هستند که از فضای ابری در کسب و کار خود استفاده کنند. در بخش‌های زیربنایی، فضای ابری از کاربردهای تست و توسعه، به پلتفرمی برای خدمات تولیدی تبدیل شده است
    2017-03-16 13:32:09
  تدارک سازمان بورس برای تضمین امنیت سهام داران .
  اقتصاد
  تدارک سازمان بورس برای تضمین امنیت سهام داران .
  بر اساس قانون اوراق بهادار، مشاوران سرمایه‌گذاری یا سبدگردان نیز حتما باید از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز بگیرند و تنها کسانی می‌توانند در این فضا این خدمات را ارائه کنند که شرکت ثبت کرده باشند و صلاحیت علمی و مالی آنها احراز شده باشد.
    2017-03-16 08:33:45
  امروزه سرمایه‌گذاران به جای سرمایه‌گذاری در ملک و طلا به سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌های جدید روی آورده‌اند
  استارتاپ ها
  امروزه سرمایه‌گذاران به جای سرمایه‌گذاری در ملک و طلا به سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌های جدید روی آورده‌اند
  در سه سال گذشته اتفاقات مهمی باعث شکل‌گیری شتاب‌دهنده‌ها شد که از جمله آنها توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و برگزاری رویدادهای کارآفرینی بود که موجب شد فضای کارآفرینی تشویق شود
    2017-03-16 08:15:48