باتری طبیعی برای ذخیره انرژی‌های تجدیدپذیر

 

یک استارتاپ انگلیسی قصد دارد از طریق یک فناوری مشابه با نیروگاه‌های برق‌آبی اما در مقیاس کوچکتر و در مقیاس در دسترس‌تر، از تپه‌ها به عنوان باتری‌های بزرگ استفاده کند.این استارتاپ که"RheEnergise" نام دارد در حال کار بر روی یک روش جدید برای ذخیره انرژی‌های تجدیدپذیر است که در آن از جاذبه تپه‌ها استفاده می‌کند.

این مفهوم مشابه با نیروگاه‌های برق‌آبی موجود است که وقتی انرژی کم است، آب را به بالای کوه‌ها پمپاژ می‌کنند و در صورت نیاز برای تولید برق بیشتر از طریق توربین‌های در حال چرخش، آن را سرازیر می‌کنند.

این سیستم جدید برخلاف سدهای عظیم مورد نیاز برای نیروگاه‌های برق‌آبی می‌تواند در تپه‌های نسبتاً کوچک ساخته شود، به این معنی که تأثیر کمتری بر محیط زیست دارد و بهره‌گیری از آن در مناطق وسیع‌تری امکان‌پذیر است.

ضمن اینکه سیستم "RheEnergise" به جای آب، از مایعی استفاده می‌کند که دو و نیم برابر چگال‌تر از آب است، به این معنی که می‌تواند انرژی مشابه با انرژی قابل تولید با آب را در یک تپه کوچک‌تر ذخیره کند. این مایع همچنین در لوله‌هایی که می‌توانند در زیر زمین قرار بگیرند بالا و پایین می‌رود تا موجب مخدوش شدن چشم اندازهای طبیعی و ضرر به محیط زیست نشود.این سیستم همچنین می‌تواند برای ذخیره مقدار خاصی از انرژی تنظیم شود.

"استفان کروشر" مدیر اجرایی شرکت "RheEnergise" می‌گوید: همین‌طور که شبکه تامین انرژی در حال گذار به سمت استفاده از فناوری‌های تولید انرژی تجدیدپذیر است، شما همچنین به یک فناوری ذخیره سازی قابل توزیع نیاز دارید که بتوانید آن را در محل‌های مختلف تاسیس کنید. سیستم ما به جای اینکه سال‌ها صرف ساختن آن شود، در مدت بسیار کوتاه‌تری قابل ساخت است و یک پروژه کوچک از آن می‌تواند ظرف مدت ۹ ماه ساخته شود و برای یک پروژه بزرگ ۱۵ ماه کافی خواهد بود.

این فناوری همچنین توانایی آن را دارد که به بسیاری از معادن متروکه در شمال انگلیس زندگی جدیدی متمرکز بر انرژی تجدیدپذیر بدهد، زیرا می‌تواند در تأسیسات زیرزمینی نصب شود.

تیم "RheEnergise" نقشه‌برداری از ۹۵۰۰ سایت در انگلیس را با تپه‌هایی ایده آل برای سازگاری با این فناوری انجام داده است. آنها در تلاش برای تأمین پشتوانه مالی هستند و این فناوری ممکن است هنوز ماه‌ها با نصب در یکی از سایت‌هایی که مشخص شده است، فاصله داشته باشد.

منبع:ایسنا به نقل از آی‌ای

  نظرات

  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02
  هدیه‌ای به جهانیان
  گوناگون
  هدیه‌ای به جهانیان
  دیدن زمین از فضا تجربه‌ای فوق‌العاده‌ است. تجربه‌ای به نام "اثر نگاه اجمالی"(overview effect) وجود دارد که به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند و بیشتر کسانی که به مدار زمین می‌روند آن را تجربه می‌کنند. من هم آن را تجربه کردم.
    2021-02-14 10:48:08
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  فناوریهای برتر
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می‌ریزد و می تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی.بی.ام داشته باشد.
    2021-02-11 09:32:35
  ارزآوری با ضایعات میوه
  تجربه های موفق
  ارزآوری با ضایعات میوه
  یک گروه از متخصصان جوان و باانگیزه در این مجموعه جمع شده‌اند و مواد دورریز و کم اهمیت مانند ضایعات و هسته میوه را به محصولات ارزشمند صادراتی تبدیل می‌کنند.
    2021-02-10 11:07:43