چرا "محتوا" پادشاه است؟

افراد شاغل در حوزه بازاریابی محتوایی، متخصصان سئو و نویسندگان مطالب فنی بارها و بارها اصطلاح «محتوا پادشاه است» را دیده‌اند. اگر این عبارت را جست‌وجو کنید، گوگل صدها سایت و وبلاگ به شما معرفی می‌کند که هر یک از آن‌ها تولید محتوا را ستایش کرده و به شما مزایای بالقوه تولید محتوا را یاد آور می‌شوند. اما برای من پرسش بدیهی‌تری وجود دارد که ما به چه نوع مطلبی محتوا می‌گوییم، چه کسی را کارشناس محتوا بر می‌شماریم و چرا به تولید محتوا نیاز داریم؟

حدس می‌زنم پاسخ به این پرسش کوتاه برای شما جالب‌تر از صحبت درباره آخرین تحولات روز دنیای فناوری است. برای هر کسب‌وکاری از یک استارت‌آپ تازه تاسیس در ایران گرفته تا شرکت بزرگی همچون مایکروسافت، تولید محتوایی با بهترین کیفیت حائز اهمیت است. به دلیل این‌که محتوای خوب موفقیت را به همراه می‌آورد. آیا به دنبال مطلب خاصی هستید؟ گوگل تنها در چند ثانیه میلیون‌ها مطلب به زبان‌های مختلف را به شما نشان می‌دهد. 
پس جای تعجب نیست که مردم همواره به دنبال ناب‌ترین و دقیق‌ترین سایت‌ها هستند. به شخصه تصور می‌کنم که خلق محتوا بیش از آن‌که یک کار تجربی یا فنی باشد، بیشتر یک هنر است. تولید محتوا رویکردی است که به مراتب مفصل‌تر از نوشتن یک مطلب ساده است. زمانی که تصمیم می‌گیرید محتوایی را خلق کنید، در عمل هر سه کار نوشتن، اصلاح کردن و تبدیل کردن متن به محتوایی قابل فهم را باید در یک زمان انجام دهید. ترکیب این سه رکن با یکدیگر به شما اجازه می‌دهند به بهترین شکل اطلاعاتی را در ارتباط با محصولات، سرویس‌ها و حتی برند تجاری‌تان به مخاطب انتقال دهید.

همان‌گونه که اشاره کردیم شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت نیز برای حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان دیگر مجبورند محتوایی را برای مخاطب هدف آماده کنند تا برجسته‌ترین ویژگی‌های محصولاتی را که آماده کرده‌اند، به تصویر بکشند. با این اوصاف، چه کسی را باید خالق محتوا یا در اصطلاح رایج کارشناس تولید محتوا توصیف کنیم؟

یک کارشناس تولید محتوا را باید فردی در نظر بگیریم که به‌طور هم زمان می تواند محتوایی را خلق کرده و محتوای تولید شده ‌را در رسانه‌های مختلف منتشر کند. در حالت خاص، این شخص تنها روی گروه‌ خاصی از مردم متمرکز شده و برای این گروه محتوا آماده می‌کند. آماده‌سازی محتوا برای پست‌های وبلاگی یا سایت‌های خبری/تحلیلی، آماده‌سازی خبرنامه‌های ایمیلی، بازاریابی تصویری و حتی نگارش کتاب را می‌توان از جمله کارهای یک تولیدکننده محتوا در نظر گرفت. اکنون به یک پرسش مهم می‌رسیم: آیا تولیدمحتوا آن‌گونه که اغلب سایت‌ها اعلام می‌دارند تاثیر مثبتی بر کسب‌وکارها دارد یا مطالب منتشر شده در این ارتباط تنها جنبه تبلیغاتی دارند؟

بدون شک، محتوای خوب رمز موفقیت یک کسب‌وکار است. اما اجازه دهید برای صحبت‌های خودم دلایلی را که در ذهن دارم، مطرح کنم.

زمانی که با یک تیم طراحی وب‌سایت قراردادی منعقد می‌کنید و در ادامه به طراح گرافیکی سایت اعلام می‌دارید که از چه عناصری باید استفاده شود و چینش عناصر روی صفحه باید به چه شکلی انجام شود، در حقیقت در حال آما‌ده‌سازی و نشان دادن برند تجاری خودتان هستید. اما زمانی که تصمیم می‌گیرید کالا یا خدماتی را به مشتریان عرضه کنید، به‌طوری که مشتریان ترغیب شوند از محصولات تجاری شما استفاده کنند، مجبور می‌شوید تا محتوایی اثربخش تولید کنید. در این حوزه با دو مفهوم بازاریابی تصویری برای اولین تعامل و بازاریابی محتوایی برای اثرگذاری طولانی مدت سروکار خواهید داشت. اما کاری که شما با خلق محتوا انجام می‌دهید، در عمل فراتر از یک تبلیغ ساده است. شما با این‌کار در حال ساخت یک کانال ارتباطی هستید. کانالی که اجازه می‌دهد مخاطبان صدای شما و داستان شخصی شما را به بهترین شکل بشنوند. کاری که یک محتوای خوب برای سایت شما انجام می‌دهد، افزایش آمار بازدیدکنندگان سایت است. البته افزایش آمار بازدیدها خود یک مقوله مفصل است که بیشتر به مباحث سئو باز می‌گردد. اما چگونه می‌توانیم یک محتوای خوب آماده کنیم؟

یک محتوای اثرگذار در شش مرحله آماده می‌شود:

 • مرحله اول با یک ایده آغاز می‌شود؛
 • مرحله دوم فارغ از این‌که تا چه اندازه در مورد ایده‌تان اطلاعات دارید، به بحث پژوهش اختصاص پیدا می‌کند؛
 • مرحله سوم، باید محتوای خود را جهت‌دهی کنید. محتوا باید کوتاه یا طولانی، جدی یا شوخ‌طبعانه، بصری، متنی یا ویدیویی باشد؛
 • مرحله چهارم، باید عنوان شفافی برای محتوای خود انتخاب کنید. تجربه شخصی من نشان داده که بیش از 70 درصد مردم تنها از طریق یک عنوان خوب ترغیب می‌شوند تا مقاله‌ای را مطالعه کنند؛
 • مرحله پنجم، باید مقدمه‌ای برای محتوای خود آماده کنید. سعی کنید در مقدمه از جذاب‌ترین جملات که خواننده را ترغیب می‌کند محتوا را تا انتها بخواند استفاده کنید؛
 • مرحله ششم محتوای خود را بازبینی کنید. تمرکز زیاد روی یک متن باعث می‌شود تا یکسری معایب پنهان باقی بمانند. بازهم پیشنهاد شخصی من این است، متنی را که نوشته‌اید با صدای بلند برای خودتان بخوانید تا اگر جمله نامفهومی یا اشتباه نگارشی داشته‌اید، آن‌را برطرف کنید.

یادداشتی که خواندید برای شما جالب بود؟ اگر این‌گونه است شما در حال خواندن یک محتوای اثرگذار بوده‌اید! به همین سادگی!

منبع:ماهنامه شبکه211(حمیدرضا تائبی)

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38