چرا "محتوا" پادشاه است؟

افراد شاغل در حوزه بازاریابی محتوایی، متخصصان سئو و نویسندگان مطالب فنی بارها و بارها اصطلاح «محتوا پادشاه است» را دیده‌اند. اگر این عبارت را جست‌وجو کنید، گوگل صدها سایت و وبلاگ به شما معرفی می‌کند که هر یک از آن‌ها تولید محتوا را ستایش کرده و به شما مزایای بالقوه تولید محتوا را یاد آور می‌شوند. اما برای من پرسش بدیهی‌تری وجود دارد که ما به چه نوع مطلبی محتوا می‌گوییم، چه کسی را کارشناس محتوا بر می‌شماریم و چرا به تولید محتوا نیاز داریم؟

حدس می‌زنم پاسخ به این پرسش کوتاه برای شما جالب‌تر از صحبت درباره آخرین تحولات روز دنیای فناوری است. برای هر کسب‌وکاری از یک استارت‌آپ تازه تاسیس در ایران گرفته تا شرکت بزرگی همچون مایکروسافت، تولید محتوایی با بهترین کیفیت حائز اهمیت است. به دلیل این‌که محتوای خوب موفقیت را به همراه می‌آورد. آیا به دنبال مطلب خاصی هستید؟ گوگل تنها در چند ثانیه میلیون‌ها مطلب به زبان‌های مختلف را به شما نشان می‌دهد. 
پس جای تعجب نیست که مردم همواره به دنبال ناب‌ترین و دقیق‌ترین سایت‌ها هستند. به شخصه تصور می‌کنم که خلق محتوا بیش از آن‌که یک کار تجربی یا فنی باشد، بیشتر یک هنر است. تولید محتوا رویکردی است که به مراتب مفصل‌تر از نوشتن یک مطلب ساده است. زمانی که تصمیم می‌گیرید محتوایی را خلق کنید، در عمل هر سه کار نوشتن، اصلاح کردن و تبدیل کردن متن به محتوایی قابل فهم را باید در یک زمان انجام دهید. ترکیب این سه رکن با یکدیگر به شما اجازه می‌دهند به بهترین شکل اطلاعاتی را در ارتباط با محصولات، سرویس‌ها و حتی برند تجاری‌تان به مخاطب انتقال دهید.

همان‌گونه که اشاره کردیم شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت نیز برای حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان دیگر مجبورند محتوایی را برای مخاطب هدف آماده کنند تا برجسته‌ترین ویژگی‌های محصولاتی را که آماده کرده‌اند، به تصویر بکشند. با این اوصاف، چه کسی را باید خالق محتوا یا در اصطلاح رایج کارشناس تولید محتوا توصیف کنیم؟

یک کارشناس تولید محتوا را باید فردی در نظر بگیریم که به‌طور هم زمان می تواند محتوایی را خلق کرده و محتوای تولید شده ‌را در رسانه‌های مختلف منتشر کند. در حالت خاص، این شخص تنها روی گروه‌ خاصی از مردم متمرکز شده و برای این گروه محتوا آماده می‌کند. آماده‌سازی محتوا برای پست‌های وبلاگی یا سایت‌های خبری/تحلیلی، آماده‌سازی خبرنامه‌های ایمیلی، بازاریابی تصویری و حتی نگارش کتاب را می‌توان از جمله کارهای یک تولیدکننده محتوا در نظر گرفت. اکنون به یک پرسش مهم می‌رسیم: آیا تولیدمحتوا آن‌گونه که اغلب سایت‌ها اعلام می‌دارند تاثیر مثبتی بر کسب‌وکارها دارد یا مطالب منتشر شده در این ارتباط تنها جنبه تبلیغاتی دارند؟

بدون شک، محتوای خوب رمز موفقیت یک کسب‌وکار است. اما اجازه دهید برای صحبت‌های خودم دلایلی را که در ذهن دارم، مطرح کنم.

زمانی که با یک تیم طراحی وب‌سایت قراردادی منعقد می‌کنید و در ادامه به طراح گرافیکی سایت اعلام می‌دارید که از چه عناصری باید استفاده شود و چینش عناصر روی صفحه باید به چه شکلی انجام شود، در حقیقت در حال آما‌ده‌سازی و نشان دادن برند تجاری خودتان هستید. اما زمانی که تصمیم می‌گیرید کالا یا خدماتی را به مشتریان عرضه کنید، به‌طوری که مشتریان ترغیب شوند از محصولات تجاری شما استفاده کنند، مجبور می‌شوید تا محتوایی اثربخش تولید کنید. در این حوزه با دو مفهوم بازاریابی تصویری برای اولین تعامل و بازاریابی محتوایی برای اثرگذاری طولانی مدت سروکار خواهید داشت. اما کاری که شما با خلق محتوا انجام می‌دهید، در عمل فراتر از یک تبلیغ ساده است. شما با این‌کار در حال ساخت یک کانال ارتباطی هستید. کانالی که اجازه می‌دهد مخاطبان صدای شما و داستان شخصی شما را به بهترین شکل بشنوند. کاری که یک محتوای خوب برای سایت شما انجام می‌دهد، افزایش آمار بازدیدکنندگان سایت است. البته افزایش آمار بازدیدها خود یک مقوله مفصل است که بیشتر به مباحث سئو باز می‌گردد. اما چگونه می‌توانیم یک محتوای خوب آماده کنیم؟

یک محتوای اثرگذار در شش مرحله آماده می‌شود:

 • مرحله اول با یک ایده آغاز می‌شود؛
 • مرحله دوم فارغ از این‌که تا چه اندازه در مورد ایده‌تان اطلاعات دارید، به بحث پژوهش اختصاص پیدا می‌کند؛
 • مرحله سوم، باید محتوای خود را جهت‌دهی کنید. محتوا باید کوتاه یا طولانی، جدی یا شوخ‌طبعانه، بصری، متنی یا ویدیویی باشد؛
 • مرحله چهارم، باید عنوان شفافی برای محتوای خود انتخاب کنید. تجربه شخصی من نشان داده که بیش از 70 درصد مردم تنها از طریق یک عنوان خوب ترغیب می‌شوند تا مقاله‌ای را مطالعه کنند؛
 • مرحله پنجم، باید مقدمه‌ای برای محتوای خود آماده کنید. سعی کنید در مقدمه از جذاب‌ترین جملات که خواننده را ترغیب می‌کند محتوا را تا انتها بخواند استفاده کنید؛
 • مرحله ششم محتوای خود را بازبینی کنید. تمرکز زیاد روی یک متن باعث می‌شود تا یکسری معایب پنهان باقی بمانند. بازهم پیشنهاد شخصی من این است، متنی را که نوشته‌اید با صدای بلند برای خودتان بخوانید تا اگر جمله نامفهومی یا اشتباه نگارشی داشته‌اید، آن‌را برطرف کنید.

یادداشتی که خواندید برای شما جالب بود؟ اگر این‌گونه است شما در حال خواندن یک محتوای اثرگذار بوده‌اید! به همین سادگی!

منبع:ماهنامه شبکه211(حمیدرضا تائبی)

  نظرات

  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  زندگی شهری
  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  شبکه های هوشمند، کنترل از راه دور، استفاده از GIS که اغلب مربوط به شهرهای حاضر در موقعیت ساحلی است، استفاده از SCADA و مدل ها و ابزارهای بهینه سازی، از شاخص های اصلی مورد بررسی در نمونه های اجرا شده شهر هوشمند هستند.
    2019-09-03 12:05:24
  پاییز امسال با وای فای6
  تازه های فناوری
  پاییز امسال با وای فای6
  دستگاه‌هایی که از این فناوری تازه پشتیبانی می‌کنند، قیمت بالایی خواهند داشت و روترهای نسل جدید وای‌فای نیز بسیار گران قیمت خواهند بود.
    2019-09-01 10:35:36
  پای درس سنجاقکها
  دانش روز
  پای درس سنجاقکها
  الگوگیری از هوش حشرات در ابزارهای جنگی از جمله تحقیقات گسترده دانشمندان علوم دفاعی محسوب می‌شود که تاکنون نتایج زیادی نیز در بر داشته است .
    2019-08-24 09:52:23
  آینده هوشمند
  فناوریهای برتر
  آینده هوشمند
  در گزارش GIV به این مورد نیز اشاره شده که تا سال 2025 حوزه‌های مختلف فناوری مانند پوشش شبکه‌های 5G، ربات‌های خانگی و دستیارهای هوش مصنوعی به چه جایگاهی می‌رسند.
    2019-08-19 11:31:39
  تجارت آنلاین در بستر جدید مایکروسافت
  تازه های کسب و کار
  تجارت آنلاین در بستر جدید مایکروسافت
  نرم‌افزار Teams قابلیت‌های بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که یکی از آنها ویژگی‌ جدیدی به نام 'Dynamic 911' است که تماس‌های شمارا به نزدیک‌ترین اپراتور جهت‌دهی می‌کند و به‌ این‌ ترتیب می‌توانید با اطمینان خاطر این نرم‌افزار را به سرویس تلفن اصلی‌تان تبدیل کنید.
    2019-08-06 15:49:55
  روایتی از آینده
  دانش روز
  روایتی از آینده
  اگر تنها 40 درصد خودروهای شهر منهتن از نوع خودروی خودران باشند، هکرها با دست‌کاری نیمی از آن‌ها می‌توانند به‌طورکلی شهر را مختل کنند.
    2019-08-02 15:34:00