تحولی چشمگیر درصنعت شیشه

محققان برای اولین بار موفق به تولید نوعی شیشه مخصوص با فناوری پرینتر سه‌بعدی شده‌اند که هزینه تولید سیستم‌های نوری پیچیده را در بخش‌های مخابراتی بسیار کاهش می‌دهد.

 شیشه «چلکوجناید» یا «لیندمان» نوعی شیشه از جنس بورات لیتیم اکسید بریلیم است که عدد اتمی همه عناصر آن از اکسیژن کوچک‌تر است. محققان به تازگی موفق شدند با فناوری پرینت سه‌بعدی این شیشه را تولید کنند که به عنوان ماده‌ای منحصر به فرد در ساخت قسمت‌های نوری قابل کاربرد در طول‌موج‌هایی نزدیک به مادون قرمز متوسط به کار می‌رود.

توانایی تولید این شیشه با استفاده از پرینتر سه‌بعدی امکان تولید قطعات شیشه‌ای پیچیده و فیبرهای نوری را برای انواع جدید حسگرهای ارزان‌قیمت، قطعات سیستم‌های مخابراتی و دستگاه‌های زیست‌پزشکی فراهم می‌کند. نمونه شیشه پرینت سه‌بعدی 14 میلی‌متر طول دارد.

این روش جدید بر پایه استفاده از فناوری لایه ذوبی انجام می‌شود که در آن، محققان غشایی پلاستیکی را ذوب کرده و سپس لایه لایه روی هم پرینت می‌کنند تا اشیای سه‌بعدی تولید کنند. پرینت سه‌بعدی مواد نوری شیوه جدیدی را در عرصه طراحی و ترکیب مواد به منظور تولید قطعات نوری و فیبرهای آینده پیش پای محققان قرار می‌دهد. در واقع، این روش جدید ماحصل تولید قطعات نوری مادون قرمز با هزینه ارزان است.

معمولا شیشه لیندمان در مقایسه با دیگر انواع شیشه، در دمای پایین نرم می‌شود اما محققان با روش جدید توانستند تحمل این شیشه را در برابر دمای 260 تا 330 درجه سانتی‌گراد بالا ببرند. تولید قطعات پرینت سه‌بعدی بر پایه لیندمان در تصویربرداری حرارتی مادون قرمز برای استفاده در تجهیزات دفاعی و امنیتی بسیار کاربردی است. با این فناوری همچنین می‌توان حسگرهایی را نیز برای نظارت و کنترل آلاینده‌ها، حوزه زیست پزشکی و دیگر برنامه‌های کاربردی تولید کرد.

منبع:سرویس علم و فناوری جی‌پلاس

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38