تحولی چشمگیر درصنعت شیشه

محققان برای اولین بار موفق به تولید نوعی شیشه مخصوص با فناوری پرینتر سه‌بعدی شده‌اند که هزینه تولید سیستم‌های نوری پیچیده را در بخش‌های مخابراتی بسیار کاهش می‌دهد.

 شیشه «چلکوجناید» یا «لیندمان» نوعی شیشه از جنس بورات لیتیم اکسید بریلیم است که عدد اتمی همه عناصر آن از اکسیژن کوچک‌تر است. محققان به تازگی موفق شدند با فناوری پرینت سه‌بعدی این شیشه را تولید کنند که به عنوان ماده‌ای منحصر به فرد در ساخت قسمت‌های نوری قابل کاربرد در طول‌موج‌هایی نزدیک به مادون قرمز متوسط به کار می‌رود.

توانایی تولید این شیشه با استفاده از پرینتر سه‌بعدی امکان تولید قطعات شیشه‌ای پیچیده و فیبرهای نوری را برای انواع جدید حسگرهای ارزان‌قیمت، قطعات سیستم‌های مخابراتی و دستگاه‌های زیست‌پزشکی فراهم می‌کند. نمونه شیشه پرینت سه‌بعدی 14 میلی‌متر طول دارد.

این روش جدید بر پایه استفاده از فناوری لایه ذوبی انجام می‌شود که در آن، محققان غشایی پلاستیکی را ذوب کرده و سپس لایه لایه روی هم پرینت می‌کنند تا اشیای سه‌بعدی تولید کنند. پرینت سه‌بعدی مواد نوری شیوه جدیدی را در عرصه طراحی و ترکیب مواد به منظور تولید قطعات نوری و فیبرهای آینده پیش پای محققان قرار می‌دهد. در واقع، این روش جدید ماحصل تولید قطعات نوری مادون قرمز با هزینه ارزان است.

معمولا شیشه لیندمان در مقایسه با دیگر انواع شیشه، در دمای پایین نرم می‌شود اما محققان با روش جدید توانستند تحمل این شیشه را در برابر دمای 260 تا 330 درجه سانتی‌گراد بالا ببرند. تولید قطعات پرینت سه‌بعدی بر پایه لیندمان در تصویربرداری حرارتی مادون قرمز برای استفاده در تجهیزات دفاعی و امنیتی بسیار کاربردی است. با این فناوری همچنین می‌توان حسگرهایی را نیز برای نظارت و کنترل آلاینده‌ها، حوزه زیست پزشکی و دیگر برنامه‌های کاربردی تولید کرد.

منبع:سرویس علم و فناوری جی‌پلاس

  نظرات

  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08
  ده شغل پردرآمد سال2019
  تازه های کسب و کار
  ده شغل پردرآمد سال2019
  کار در صنعت تکنولوژی به خاطر ماهیت به‌روز و پویای آن، اغلب برای بسیاری از کارجویان جذاب و جالب توجه است.از طرفی این مشاغل رو به پیشرفت و البته پردرآمدنیز می باشند.
    2019-05-11 22:40:00
  اقتصاد دیجیتال در ایران
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال در ایران
  پروژه‌ای از سوی مرکز آمار و وزارت ارتباطات برای اندازه گیری حجم بازار فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال کشور در دست انجام است.
    2019-05-06 10:48:24
  مدیریت فضای مجازی را بدست می گیریم
  جامعه
  مدیریت فضای مجازی را بدست می گیریم
  حذف اپلیکیشن ها و کسب و کارهای ایرانی از بازارهای گوگل و اپل و نیز مسدودسازی صفحات کاربری ایرانیان در اینستاگرام و توئیتر نمونه بارزاقدامات آمریکا در مقابله با ایران در عرصه فضای مجازی است .
    2019-04-30 11:49:39
  فضای مجازی و چشم انداز آینده
  رسانه های اجتماعی
  فضای مجازی و چشم انداز آینده
  اگر چین را ببینیم و مقیاس شرکت‌هایی که در آن راه‌اندازی می‌شوند، خدماتی که آنجا ارائه می‌شود و سرمایه‌ای که آنجا وجود دارد را با دقت بررسی کنیم، خواهیم دید که مختصات لازم برای ایجاد یک پدیده را دارد.
    2019-04-24 07:04:31
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود
    2019-04-23 06:51:13