پیش بینی رونق شدیدکسب‌وکار در حوزه اینترنت ثابت بی‌سیم

 مبین نت را به‌عنوان اولین اپراتوری می‌شناسیم که اینترنت پرسرعت بی‌سیم یکپارچه وایمکس را با قابلیت جابه‌جایی در 123 شهر، در زمان نبود فناوری‌های 3G و 4G ارائه کرد. پس از اینکه اپراتورهای تلفن همراه با این فناوری‌ها وارد بازار اینترنت پرسرعت شدند، مبین‌نت نیز با مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، عملیات طراحی و توسعه مرکز داده و شبکه جدید خود را مبتنی بر فناوری TD-LTE آغاز کرد. این شبکه در بهمن ماه سال پیش، ‌با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد. در گفت‌‌وگو با مهندس ساسان کمیلی‌زاده، معاون بازاریابی و فناوری اطلاعات مبین نت از برنامه‌های مبین نت در رقابت با سایر اپراتورها پرسیدیم. مشروح مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

اپراتورهاي تلفن همراه، تمركز زيادي در بازار اینترنت دارند و اپراتورهاي مجازي نيز در آستانه ورود به بازار هستند، مبين نت چگونه براي اين رقابت خود را آماده كرده است؟

همان‌گونه که می‌بینید هر روز فناوری‌های نوین ظهور پیدا می‌کند و جایگزین فناوری‌های قدیمی ‌می‌شود، این فناوری‌های نوین مزیت‌هایی خواهند داشت که منجر به ایجاد بازارهای جدید می‌‌شود. در صنعت ارتباطات نیز فناوری‌های جدید ارتباطی امکان برقراری ارتباط با سرعت و کیفیت بهتر را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بنابراین اگر ضریب نفوذ اینترنت در ایران، به بالاترین حد خود برسد، این به آن معنا نیست که با ظهور فناوری جدید، مورد استقبال واقع نشده و بازاری نخواهد داشت. با توجه به سرعت و کیفیتی که ارتباطات با فناوری TD-LTE دارد، نه‌تنها مشتریان قبلی مبین نت که از فناوری WIMAX استفاده می‌کردند، درخواست ارتقا به این فناوری را دارند، بلکه بسیاری از مشترکان با فناوری سیمی‌ADSL نیز به‌دلیل محدودیت سرعت و اینکه در مصارف خانگی و اداری، اشتراک اینترنت بین چند کاربر برای خدمات محتوایی دیجیتال پاسخگو نخواهد بود، تقاضای ارتقا و استفاده از خدمات مبین نت با فناوری TD-LTE را دارند. البته اینترنت ثابت TD-LTE مبین نت، مصرف خانگی و اداری داشته و اپراتورهای تلفن همراه و اپراتورهای مجازی بازار همواره هدف ارائه اینترنت روی گوشی را دنبال می‌کنند.

در حال حاضر تعداد مشتركان و برنامه مبين نت براي جذب مشتري جديد به چه صورت است؟

اطلاعات درخواستی محرمانه است و تنها می‌توانم به این نکته اشاره کنم که استقبال از اینترنت TD-LTE مبین نت به‌دلیل سرعت تا 40 مگابیت، فراتر از انتظار بوده و پیش‌بینی می‌شود میزان جذب مشتری در سال اول بیشتر از برنامه تدوین‌شده باشد.

آينده بازار اينترنت و حوزه كاري خود را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

با توجه به اینکه در خدمات و فناوری‌های ارتباطی دنباله‌رو کشورهای پیشرفته هستیم، روز به روز به محبوبیت خدمات ارتباطی بی‌سیم افزوده شده و در فناوری‌های نوین ارتباطی بی‌سیم، همواره سعی بر ارائه حجم بالاتری از اطلاعات در زمان کمتر و با سرعت بیشتر می‌شود. با این رویه پیش‌بینی می‌شود در ایران نیز در آینده‌ای نزدیک، میزان سهم بازار اینترنت ثابت بی‌سیم با توجه به اینکه توسعه فیبرنوری برای مصارف خانگی و اداری صرفه اقتصادی ندارد و فناوری‌های ADSL با توجه به زیرساخت کهنه شبکه سیمی مخابرات توان رقابت در سرعت‌های بالا را ندارند، به سرعت افزایش یابد و بنابراین رونق کسب‌وکار در این حوزه به شدت پیش‌بینی می‌شود.

شرايط رقابتي در بازار بايد از طرف رگولاتوري تنظيم شود، آیا از شرايط رقابت راضي هستيد؟

در حال حاضر یکی از مشکلاتی که در رقابت مشاهده می‌شود و نیاز است رگولاتوری مدیریت مناسب‌تری داشته باشد، موضوع قیمت‌های خدمات اپراتورهای همراه است که نباید رقابت جدی با اپراتورهای ثابت داشته و سعی در خارج کردن آنها از بازار داشته باشند. در اصل ارائه مودم از سوی اپراتورهای ثابت برای مصارف اینترنت خانگی و اداری نشان می‌دهد که آنها علاقه‌مند به حضور در این بازار هستند که رگولاتوری با توجه به مجوزهای جداگانه‌ای که برای اپراتورهای ثابت ارائه کرده است، باید بازار را برای آنها با قانون‌گذاری مناسب محافظت یا به اصطلاح پروتکت کند.

با توجه به استفاده از فناوري TD-LTE در مبين نت، آيا وايمكس از سرويس‌دهي خارج خواهد شد يا خير؟

پرواضح است که نگهداری فناوری‌های قدیمی‌که مزیت رقابتی نداشته و هزینه‌های نگهداری آن به‌دلیل عدم پشتیبانی از طرف وندورهای خارجی، افزایش خواهد یافت، منطقی نیست و مبین نت نیز سعی در جایگزین کردن تجهیزات با فناوری TD-LTE با WIMAX در مدت زمان کوتاهی خواهد داشت.

ميزان سرمايه‌گذاري مبين نت براي ورود به فناوري TD-LTE به چه ميزان بوده و قرار است چه حجمي از سرمايه در اين بخش تزريق شود؟

شبکه TD-LTE مبین نت یک بازسازی کامل در کلیه اجزای شبکه از هسته، انتقال و شبکه دسترسی بوده و تاکنون چند صد میلیارد تومان هزینه شده و تا چند سال آینده نیز به بیش از دو برابر این سرمایه‌گذاری نیاز است تا بتوان در کلیه شهرهایی که مبین نت حضور داشته خدمات را با کیفیت مورد انتظار ارائه کرد.

در حال حاضربا توجه به اينكه مبين نت به سود رسيده، برنامه شما براي افزايش ميزان سوددهي چيست؟

مبین نت در این چند سال طیف گسترده‌ای از خدمات اینترنت اشتراکی و اختصاصی خانگی و اداری را روی فناوری‌های WIMAX، WiFi، وایرلس نقطه به نقطه و TD-LTE و نیز شبکه‌های ارتباطی گسترده مجازی و اینترانت به شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه کرده و طی چند سال آینده نیز با توسعه سبد محصولات خود در بخش‌های میزبانی و خدمات مرکز داده و محصولات دیجیتال، برنامه جامعی در افزایش میزان سوددهی دارد.

برنامه‌هاي مبين نت براي نمايشگاه الكامپ چيست و قرار است در اين نمايشگاه چه طرح‌هاي ويژه‌اي به مشتركان ارائه بدهید؟

مبین‌نت در نمایشگاه الکامپ امسال، ثبت‌نام ارتقای مشترکان وایمکس به TD-LTE را تنها با مبلغ 50 هزار تومان انجام داده است. این درحالی است که کلیه بازدیدکنندگان می‌توانند در روزهای برگزاری نمایشگاه با مراجعه به غرفه‌های مبین‌نت، ثبت‌نام اینترنت پرسرعت TD-LTE را به‌همراه نصب رایگان تنها با مبلغ 150 هزار تومان انجام دهند. مطابق دوره‌های قبلی طرح پاسداشت مشترکان وایمکس مبین‌نت نیز در قالب اهدای پین‌شارژهای رایگان و ثبت‌نام طرح ویژه یک‌ماهه به‌همراه 20 گیگابایت حجم و به مبلغ 15 هزار تومان انجام می‌شود.

شرکت ارتباطات مبین‌نت در حوزه خدمات میزبانی نیز با تخفیف‌های ویژه پا به نمایشگاه الکامپ گذاشته است و مشتریان می‌توانند خدمات اجاره فضا در مرکز داده مبین‌نت، سرور مجازی، میزبانی اشتراکی و... دیگر خدمات این حوزه را با تخفیف ویژه نمایشگاه دریافت کنند. خدمات شرکت ارتباطات مبین‌نت برای سازمان‌ها همانند دوره‌های قبل در غرفه‌های این شرکت ارائه می‌شود و محصولات پهنای باند اختصاصی، VPN و اینترانت این شرکت با شرایط ویژه در نمایشگاه عرضه خواهند شد. رونمایی از پروژه‌های مبین‌نت در فاز سوم بهره‌برداری از شبکه ملی‌ اطلاعات هم یکی از برنامه‌‌های اصلی این شرکت در سالن 41 نمایشگاه الکامپ است و از بازدید‌کنندگان دعوت می‌شود در کنار بازدید از غرفه اصلی این شرکت در سالن 44 (خلیج‌فارس) از غرفه‌های دیگر مبین‌نت در سالن‌های 41، 6، B31 و A38 هم بازدید کنند.

منبع:http://donya-e-eqtesad.com

  نظرات

  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  شرکت ها و برندها
  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی هنوز به دنبال ایالت «اوتار پرادش» (ایالتی در هندوستان) روی نقشه بودند، این شرکت به بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده موبایل هوشمند در بازار هندوستان تبدیل شد.
    2018-06-16 12:40:00
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  تازه های کسب و کار
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  هر کسب‌وکار به یک پهنای‌باند مشخص نیاز دارد؛ نه بیشتر و نه کمتر. مدیران آنکسب‌وکار باید بتوانند این میزان پهنای‌باند مناسب را محاسبه و تقاضا بدهند تا به دردسر نیافتند. اما چگونه این پهنای‌باند مورد نیاز را برای هر کسب‌وکار محاسبه کنیم؟
    2018-06-15 16:00:00
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  دانش روز
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  پروفسور «مارک میودونیک» (Mark Miodownik)، استاد «کالج دانشگاهی لندن» (UCL) گفت: شبکه جاده‌ای انگلستان، به خاطر ناتمام ماندن تعمیرات، در حال تخریب است و مقامات محلی، برای ادامه کار، بودجه و نیروی انسانی کافی ندارند.
    2018-06-15 07:36:00
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  تازه های کسب و کار
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  صاحبان کسب و کار در صنعت پوشاک می‌توانند با ارسال تصاویری از البسه و پوشاک تولیدی خود به تبلیغ آن و قیمت‌گذاری دقیق برروی تصاویر پرداخته و کاربران نیز با لمس قیمت و لباس مذکور، مستقیما می‌توانند آن را به‌صورت اینترنتی خریداری کنند.
    2018-06-14 15:13:50
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  فرادانش
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  گلدمن‌ ساچزپیش‌بینی کرده است که تیم‌های ملی فرانسه، برزیل، پرتغال و آلمان در نیمه نهایی این مسابقات حضور دارند و بزریل و آلمان نیز در دیدار نهایی این بازی‌ها مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.
    2018-06-13 15:05:35
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  اقتصاد
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  بزرگ‌ترین پلتفرم آنلاین نقل‌وانتقال مالی در چین، 14 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را از سوی یک کمپانی خصوصی جذب کرد.
    2018-06-11 07:04:00
  6عادت ،6 درس
  شخصیت ها
  6عادت ،6 درس
  برنامه‌نویسانی که خود را با فناوری‌های جدیدتر سازگار می‌کنند، می‌توانند در کنار همتایان جدید خود کار کنند، در غیر این صورت آن‌ها نیز همانند فناوری که با آن کار می‌کنند، منسوخ و قدیمی می‌شوند.
    2018-06-10 16:58:00
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  تازه های فناوری
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  فناوری هوش مصنوعی به دلیل پردازش‌های سریع و مختلف، نیاز به محل ذخیره سازی با ظرفیت بسیار بالا دارد و از سوی دیگر سرعت ذخیره سازی نیز برای توسعه این فناوری بسیار با اهمیت است.
    2018-06-07 07:38:00