ماهواره‌ها چگونه قابل رویت می‌شوند

دانستن اینکه ماهواره‌ها چگونه قابل رویت می‌شوند، از بحث‌هایی است که شاید برای افراد زیادی جالب و هیجان انگیز باشد.

همه کسانی که تماشای آسمان شب و ستاره‌ها را شروع می‌کنند در ابتدای کار فهرستی از اجرامی نظیر ماه و سیارات، خوشه‌های ستاره‌ای و سحابی‌ها و شاید چند کهکشان آماده می‌کنند. اما به جز این موارد ماهواره‌ها یا همان قمرهای مصنوعی که هر شب به دور زمین در حال گردش هستند هم یکی از چیزهایی است که می‌توان آن‌ها را در آسمان رصد کرد.

عده بسیاری قادر به تشخیص هواپیماها، شهاب‌ها و ماهواره‌ها در آسمان نیستند. قبل از این که به توضیح چگونگی رصد ماهواره‌ها بپردازیم بهتر است به طور مختصر تفاوت این سه نقطه نورانی را در آسمان مطرح کنیم.

اگر در یک شب تاریک چشم به آسمان دوخته باشید معمولا با ۴ نوع جرم نورانی رو به رو می‌شوید؛ نقاط نورانی ثابت که این نقاط نورانی همان ستارگان یا سیاراتی هستند که در پهنه آسمان قرار گرفته‌اند. البته اجرام اعماق آسمان مانند سحابی‌ها نیز در این دسته جای دارند.

نقاط نورانی متحرک که چشمک می‌زنند که این نقاط نورانی متحرک هواپیماهایی هستند که از رصدگاه شما قابل رویت هستند.

نقاط نورانی متحرک (بدون چشمک و با سرعت معمولا یکنواخت) که این نقاط در واقع ماهواره‌هایی هستند که بر فراز محل اسکان شما در حال چرخش به دور زمین هستند.

نقاط نورانی که از خود رد بر جای می‌گذارند که این رد درخشان که بسیار سریع در محدوده‌ای از آسمان عبور می‌کند یک شهاب است که در اثر اصطکاک با جو زمین می‌سوزد.

تصویری که در ادامه ارائه شده است ساعاتی از روز را نشان می‌دهد که می‌توان در آن زمان‌ها ماهواره‌ها را رصد کرد؛ 

چگونه ماهواره‌‎ها را ببینیم؟

منبع:مشرق

  نظرات

  شنیدنی های 2020
  فناوریهای برتر
  شنیدنی های 2020
  فناوری‌های برتر سال ۲۰۲۰ را که انتظار می‌رود تأثیر به سزایی در حل مسائل و مشکلات مهم مربوط به کار و زندگی افراد داشته باشند معرفی شد.
    2020-04-04 09:26:59
  تفریحات کرونایی
  بازی و سرگرمی
  تفریحات کرونایی
  کاربرانی که گوشی هوشمندشان قابلیت پشتیبانی از واقعیت افزوده را دارد امکان بهره بردن از این امکان را خواهند داشت.
    2020-04-02 12:23:15
  دیدارهای کرونایی
  تازه های فناوری
  دیدارهای کرونایی
  این تغییر در زمانی به اجرا در می‌آید که تعداد زیادی از جمعیت اروپا و آمریکا به خاطر شیوع کرونا ویروس در خانه محبوس شده‌اند.
    2020-03-31 09:00:16
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  فناوریهای برتر
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  برخی از کشورها و سازمان‌ها بر این باور هستند که استفاده از این فناوری ها به دلیل خطراتی که دارد باید ممنوع شود.در حالی که این دو فناوری می‌تواند کمک زیادی به بشر بکند.
    2020-03-29 13:31:28
  ایده جدید اپل
  نوآوری
  ایده جدید اپل
  البته هنوز مشخص نیست اپل این فناوری را به آیفون محدود می‌کند یا قصد دارد آن را در مورد دیگر تولیدات خود مانند نمایشگرهای لپ تاپ ها، تبلت‌ها و غیره به کار گیرد.
    2020-03-27 10:04:39
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  فناوریهای برتر
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌های آینده از این روش‌های اتصال چندگانه برخوردار خواهند بود و به کاربران این امکان را می‌دهند تا در بین شبکه‌های LiFi، WiFi و 5Gجابجا شوند تا از بهترین سیگنال موجود در آن زمان استفاده کنند.
    2020-03-24 12:09:44
  بیل گیتس در مسیر آینده
  شخصیت ها
  بیل گیتس در مسیر آینده
  بیل ما را مشتاق به حل جدی‌ترین چالش‌های جامعه‌ی کنونی می‌کرد. شرکت مایکروسافت و همچنین جهان با وجود او جای بهتری خواهد بود.
    2020-03-17 10:52:09
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  تازه های فناوری
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  فیس‌بوک می‌گوید که همچنین در صدد است تا از این تکنولوژی‌ها برای تولید برآوردهای عمق باکیفیتی از ویدئوهای تهیه شده با استفاده از اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها استفاده کند.
    2020-03-05 09:53:34
  شالوده لرزان نوکیا
  شرکت ها و برندها
  شالوده لرزان نوکیا
  در صورت صحت شایعات اخیر، صنعت ارتباطات احتمالا در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های دهه جاری خواهد بود.
    2020-03-03 10:45:23
  راز فیلم های رازآلود
  شرکت ها و برندها
  راز فیلم های رازآلود
  رایان جانسون:هر فیلم‌سازی که در فیلم‌هایش یک شخصیت منفی داشته باشد و قرار باشد که این شخصیت مخفی بماند، به خاطر این افشاگری قصد کشتن مرا خواهد کرد.
    2020-02-29 08:33:04
  اوج گیری اینترنت
  اینترنت
  اوج گیری اینترنت
  شرکت های HAPS موبایل، لون، آئرو ویرونمنت، ایرباس دینفس اند اسپیس، بهارتی آیرتل لیمیتد، چاینا تله کام، دویچ تله کام، اریکسون، اینتل ست، نوکیا، سافت بنک و تلفونیکا در این اتحادیه شرکت کرده اند.
    2020-02-24 10:15:42