گام جدید در تسخیر پایه حیات کره زمین

DNA بنیادی‌ترین پایه حیات بر روی کره زمین است. همه اطلاعات ژنتیک مورد نیاز ارگانیسم‌ها برای کارکرد، رشد، و بازتولید، درون DNA آنها ذخیره می‌شود. زیست‌شیمیدانان دانشگاه Münster  یک استراتژی جدید را برای کنترل کارکردهای بیولوژیکی DNA با استفاده از نور توسعه داده‌اند. این موفقیت بزرگ پژوهشگران را قادر می‌سازد تا درک و کنترلشان بر فرایندهای مختلفی که درون یک سلول رخ می‌دهند را بهبود ببخشند.

 تیمی به رهبری پروفسور Andrea Rentmeister از انستیتو زیست‌شیمی دانشگاه مونستر از چیزی به نام واکنش آبشاری آنزیمی برای درک و ردیابی کارکردهای DNA استفاده نمود. این تیم توانست، با توالی بندی گام‌های واکنشی متوالی با استفاده از آنزیمهای مختلف، آنچه اصطلاحا گروه‌های قفس‌بندی‌نوری (photocaging) نامیده شده را انتقال دهد؛ این گروه‌ها از طریق تابش نور قابل حذف شدن هستند.این کار برای این پژوهشگران امکان انتقال پسماندها یا دستکاری‌های بزرگ، از جمله گروه‌های photocaging، را فراهم می‌آورد.

این تیم توانست از مهندسی پروتئین برای مهندسی یک آنزیم در این آبشار استفاده کند، که امکان روشن یا خاموش کردن عملکردهای DNA را فراهم می‌آورد. استفاده از طراحی پروتئین برای این تیم امکان بسط طیف بستر آنزیم‌ها را فراهم آورد. آنزیم مورد نظر در اینجا متیونین آدنوسیل ترانسفراز (MAT) نام دارد. این تیم دو MAT را مورد بررسی قرار داد، و دستکاری‌های انجام شده توسط آن یک نقطه شروع برای توسعه کارهای دیگر با یک طیف بستر بسط داده شده را فراهم می‌آورند.
رنتمیستر می‌گوید که ترکیب MATها با آنزیم‌های دیگر دارای پتانسیلی برای کاربردهای سلولی آتی است. این دانشمندان همچنین خاطرنشان کردند که این تحقیق گامی مهم در پیاده‌سازی مواد غیرطبیعی تولیدشده درجا برای آنزیم‌های دیگر استفاده شده در مطالعات اپیژنتیکی است. مطالعات قبلی توانسته بودند نشان دهند که پسماندهای کوچک، که دستکاریهای کوچکی در چیزهایی مانند گروه‌های متیل هستند، می‌توانند به شکلی بسیار گزینشی به DNA، RNA یا پروتئینها انتقال داده شوند. این تحقیق جدید بسط مهمی از آن تحقیق به شمار می‌رود.

منبع:ایتنا به نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22