بازی های جدی رایانه ای باید هدف آموزشی خاصی را دنبال کنند و مهارت خاصی را در خود گنجانده باشند

معاون حمایت بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه مسابقه «جایزه بازی‌های جدی» با هدف ارتقای سطح بازی‌های آموزشی و تخصصی برگزار می‌شود، گفت: این رقابت می‌تواند تاثیر زیادی روی صنعت گیم کشور داشته باشد و راه جدیدی را پیشروی بازی‌سازان ما قرار دهد.

 محمد میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره زمان و نحوه برگزاری مسابقه «جایزه بازی‌های جدی» گفت: این مسابقه در حاشیه کنفرانس تحقیقات بازی‌های دیجیتال، در آذر ماه سال جاری برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان به شرکت در آن می‌توانند هم‌اکنون با مراجعه به سایت بنیاد ملی‌بازی‌های رایانه‌ای ثبت‌نام کنند. برای نخستین بار است که چنین مراسمی با این رویکرد و ابعاد برگزار می‌شود و می‌تواند تاثیر زیادی روی صنعت گیم کشور داشته باشد و راه جدیدی را پیشروی بازی‌سازان ما قرار دهد.

دبیر اجرایی مسابقه «جایزه بازی‌های جدی» درباره شرایط شرکت‌کنندگان در این رقابت گفت: محصولاتی که می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند باید در درجه اول هدف آموزشی خاصی را دنبال کنند و مهارت خاصی را در خود گنجانده باشند. این مهارت‌ها می‌تواند نظامی یا رانندگی و یا در زمینه فرهنگی و یا اجتماعی باشد. علاوه بر این بازی‌ها می‌توانند در زمینه تبلیغات و سلامت نیز طراحی شده باشند.

وی با بیان اینکه سبک بازی‌های جدی سبک جدیدی نیست اظهار کرد: ما در گذشته نمونه‌های موفقی در حوزه بازی‌های جدی داشتیم، اما این بازی‌ها به طور پراکنده طراحی و عرضه شده بودند. یکی از اهداف این مسابقه، ایجاد فضای بهتر برای سازندگان چنین بازی‌هایی است. در کشور ما پتانسیل بالایی برای ساخت چنین بازی‌هایی وجود دارد؛ اما چون تاکنون این سبک از بازی‌ها جدی گرفته نشده‌اند، محصولات چندانی به بازار عرضه نشده‌اند.

معاون حمایت بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای افزود: تابه‌حال در برخی از مراکز نظامی و آموزشی از چنین بازی‌هایی استفاده شده است و حتی بسیاری از بازی‌سازان ما در دوره سربازی خود، روی پروژه‌های شبیه‌سازی کار کرده‌اند و در برخی از مراکز روانشناسی نیز از این محصولات برای تسریع بهبود درمان بیماران استفاده شده است؛ اما این موضوع چندان گسترده نبوده و ما سعی می‌کنیم تا در مسابقه «جایزه بازی‌های جدی» مردم را بیشتر با این محصولات آشنا کنیم.

حل مشکل بازی‌سازان با بازی‌های جدی

میرزایی اظهار کرد: اگر چنین بازی‌های جدی گرفته شوند بسیاری از بازی‌سازان که در حال حاضر با مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌توانند از این طریق بازار گسترده‌تری را در اختیار داشته باشند و بازی‌هایی اختصاصی برای نهادها، سازمان‌ها و یا حتی بخش خصوصی طراحی کنند و از این طریق هم تجربه خود را بالاتر ببرند و هم فرآیندهای فرهنگی، آموزشی و درمانی را در جامعه ارتقا بخشند.

معاون حمایت بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای درباره نوع بازی‌هایی که می‌توانند در این رقابت حضور داشته باشند گفت : بازی‌های شرکت‌کننده در این گرده‌همایی مختص به پلتفرم خاصی نیستند و همه بازی‌ها فارغ از نوع سخت‌افزار و یا پلتفرم خود می‌توانند در آن شرکت داشته باشند.

وی درباره میزان استقبال از مسابقه «جایزه بازی‌های جدی» گفت: با توجه به اینکه در این مسابقه از بسیاری از مدیران نهادها و سازمان‌ها دعوت به عمل خواهد آمد تا حضور پررنگی داشته باشند، به نظر می‌رسد فضای مناسبی به‌وجود آید و استقبال خوبی هم از این گردهمایی شود.

دبیر اجرایی مسابقه «جایزه بازی‌های جدی» درباره مراحل این رقابت گفت: بازی‌سازانی که محصولاتشان ساخته شده و یا در حال طراحی هستند می‌توانند تا آخر مهر ماه برای شرکت در مسابقه ثبت‌نام کنند؛ بعد از آن داوری اولیه‌ای توسط کارشناسان انجام خواهد شد و اگر نیازی به مصاحبه با طراحان بود این اقدام صورت خواهد گرفت و در نهایت بازی‌هایی انتخاب خواهند شد و به مرحله بعد راه می‌یابند.

وی‌ افزود: بازی‌سازانی که موفق به جلب نظر کارشناسان شدند در روز برگزاری کنفرانس تحقیقات بازی‌های دیجیتال فرصت خواهند داشت تا در حضور داوران محصول خود را معرفی کنند تا داوران از میان آن‌ها برترین‌ها را انتخاب کنند. همچنین برای بازی برتر 20 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که به بهترین بازی تعلق خواهد گرفت.

منبع:سیتنا

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38