فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت

ما در عصر و دورانی زندگی می‌کنیم که اطلاعات و داده‌ها حرف اول را می‌زنند؛ زیرا به هر اطلاعاتی که بخواهیم نیاز و دسترسی کامل داریم. با ظهور فناوری‌های پیچیده و بزرگی مانند هوش مصنوعی، تشخیص چهره، کلان‌داده و غیره، انسان دارد چیزهای جدید و عجیب و غریبی را تجربه می‌کند. همین الآن بروید چیزی را در اینترنت جستجو کنید. شاید فکر کنید که این کار هیچ خطری ندارد ولی با همین جستجو، می‌بینید با موجی از تبلیغات اینترنتی روبرو می‌شوید. جالب این است که این تبلیغات، دقیقاً همان محصولات و خدماتی را به شما پیشنهاد می‌دهد که واقعاً به همان محصولات و خدمات احتیاج دارید.
فناوری تشخیص چهره و هوش مصنوعی، حریم خصوصی را زیر پا می‌گذارد
کاربران از یک سری برنامه‌ها و اپلیکیشن ها استفاده می‌کنند و اطلاعات فردی خود را به آن برنامه‌ها می‌دهند. گاهی شرکت‌ها از همین اطلاعات استفاده می‌کنند و علایق شما را ردیابی و پیگیری می‌کنند و در نهایت شما را وادار به خرید یک محصول می‌کنند. این در حالی است که اکثریت قریب به اتفاق کاربران از اتفاقی که می‌افتد هیچ اطلاعی ندارند.
امروزه فناوری تشخیص چهره و هوش مصنوعی مزایای زیادی دارند ولی مشکل آن‌ها این است که حریم خصوصی و حقوق بشر را خیلی ساده و صریح زیر پا می‌گذارند. برخی از کشورها و سازمان‌ها بر این باور هستند که استفاده از این دو فناوری به دلیل خطراتی که دارد باید ممنوع شود.
 

این دو فناوری می‌تواند در بخش‌های زیر به صورت مثبت مورد استفاده قرار گیرد و کمک زیادی به بشر بکند:
- بهداشت و درمان پیشرفته
- خودروهای خودران
- دادگستری و بررسی مسائل و پرونده‌های جنایی
در کنار این مزایا، دو فناوری مورد بحث می‌تواند امکان دسترسی به انواع و اقسام اطلاعات و داده‌ها را برای شرکت‌ها، حکومت‌ها و مراکز فروش فراهم کند. در صورت راهیابی هکر به تجهیزات ساده مانند مانیتور کودک، یخچال‌های هوشمند و غیره ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند و امنیت شما را به خطر بیندازد.
یکی از معایب هوش مصنوعی و تشخیص چهره این است که آزادی و دموکراسی را به خطر می‌اندازد؛ زیرا حکومت‌ها می‌توانند با این دو فناوری کسانی که در تجمعات اعتراضی شرکت می‌کنند را شناسایی و از آن‌ها جاسوسی کنند. این دو فناوری در کنار محاسنی که دارد می‌تواند خطرات زیادی برای حریم خصوصی کاربران داشته باشد. در صورت نیاز به استفاده از این دو فناوری، اخلاق، انسانیت و حفاظت از اطلاعات افراد باید در اولویت قرار گیرد.

منبع:ایتنابه نقل از نکست‌وب

  نظرات

  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22
  انحصاری که باید شکسته شود
  شرکت ها و برندها
  انحصاری که باید شکسته شود
  خرابی سرویس گوگل و از دسترس خارج شدن بسیاری از اطلاعات ابری کاربران موجب شد که زنگ هشدار برای کاهش انحصار غول‌های فناوری بلند تر از هر زمان دیگری به صدا در بیاید.
    2020-12-22 09:48:23
  ابرقهرمانان خاموش
  تازه های کسب و کار
  ابرقهرمانان خاموش
  سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ فناوری در دوره کرونا به سمت فناوری ابری و جمع‌آوری بازخورد سیستماتیک از تجارب کارمندان تغییر کرده است.
    2020-12-20 09:19:14