راهی نو برای شبیه سازی مغز انسان

ابداع یک سیناپس مصنوعی جدید توانست راه را به سمت ساخت کامپیوترهایی هموار کند که مانند مغز انسان فعالیت کنند و به طور بالقوه روزی این امکان را برای تجهیزات الکترونیکی فراهم آورد که بتوانند به شکلی یکپارچه با قشر مخ ما تلفیق پیدا کنند.

هدف رایانش نورومورفیک مدل‌سازی مدارهای الکترونیکی بر اساس روش‌هایی است که یک مغز بیولوژیکی (واقعی) عمل می‌کند، ولی مشخص شده است که تلاش برای وا داشتن این مدارها به عملکردی کارا در حد سلول‌های عصبی واقعی و انجام یادگیری مانند آنها با دشواری‌هایی همراه است.  
 تیمی از دانشگاه ماساچوست در امهرست مدعیست که یک گزینه جایگزین مصنوعی را برای سیناپس‌های بیولوژیکی یافته است. آنها در تحقیقشان بر روی نانوسیم‌های پروتئینی، به طراحی برای یک مونيستور نورومورفیک، یا «ترانزیستور حافظه»، رسیده‌اند، که در سطوح ولتاژی در همان محدوده مغز کار می‌کند. یک مطالعه انجام شده در حوزه تکنولوژی به تازگی در وبسایت Nature منتشر شد.
جون یائو یکی از محققان این پروژه اینگونه توضیح داده است که: «این نخستین باری است که یک دستگاه توانسته است در همان سطح ولتاژ مغز کار کند. افراد احتمالا حتی جرات امیدواری به این را نداشتند که ما بتوانیم دستگاهی را بسازیم که به اندازه همتاهای بیولوژیکیش در مغز از نظر انرژی کم‌مصرف باشد، ولی اکنون ما شواهد واقع‌گرایانه‌ای از قابلیت‌های رایانش با توان فوق پایین را داریم. این یک پیشرفت مفهومی بزرگ است و به نظر ما موجب تحقیقات بسیاری در تجهیزات الکترونیکی شود که در رژیم ولتاژ بیولوژیکی کار می‌کنند».
با انتقال پالس‌های روشن-خاموش (on-off) با بار مثبت و منفی از طریق یک نانوسیم در یک مقاومت حافظه‌دار (ممریستور)، علامتگذاری‌ها و اتصالات جدیدی درون آن ایجاد شدند. این محققان می‌گویند که این شبیه نحوه یادگیری مغز انسان و ایجاد اتصالات جدید به عنوان حافظه توسط آن است.
با این حال، برای اینکه این کار حقیقتا مفید واقع شود سرعت آن باید به سیناپس‌های بیولوژیکی برسد. این محققان می‌گویند که رسیدن به این نقطه حدود دو سال زمان برده است. ما هنوز تا رسیدن به توانائی ساخت یک مغز مصنوعی فاصله زیادی داریم، ولی کاربردهای دیگری هم برای آن قابل تصور است، از جمله دستگاه‌هایی که ضربان قلب را بهتر پایش کنند که راه را برای رسیدن به یک دستگاه نهایی که «بتواند با نورون‌های واقعی در سیستم‌های بیولوژیکی صحبت کند» هموار می‌کند.  

منبع:ایتنا به نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  بحران پساکرونا
  اقتصاد
  بحران پساکرونا
  فکر می‌کنم که شرایط بسیار خطرناک است و نگران هستم که چه مدلی قرار است در میان کشورها مورد استفاده قرار بگیرد.
    2020-06-01 09:37:32
  افق های نو ،در تسخیر فضا
  فناوریهای برتر
  افق های نو ،در تسخیر فضا
  آندراس کارسای معتقد است:نتایج آزمایش بسیار دلگرم‌کننده بودند و پژوهشگران آنها را در قالب یک مطالعهٔ جدید که امروز در مجلهٔ «پیشرفت علوم» منتشر شد به انجام رساندند.
    2020-05-30 11:52:53
  نسخه میراث استیو جابز
  فناوریهای برتر
  نسخه میراث استیو جابز
  پیش‌بینی می‌شود این محصول در پایان ۲۰۲۰ میلادی یا اوایل ۲۰۲۱ عرضه شود اما هنوز مشخص نیست چالش های به وجود آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا روی زمان عرضه آن تاثیر می‌گذارد یا خیر.
    2020-05-28 10:49:00
  هواوی: شایددیگر برنخواهیم گشت
  شرکت ها و برندها
  هواوی: شایددیگر برنخواهیم گشت
  اعمال محدودیت‌های بیشتر علیه هواوی، این شرکت را مجبور به انتقال کل زنجیره تامین‌ خودش به داخل چین خواهد کرد و در نتیجه مشاغل بسیار زیادی را به خارج از آمریکا انتقال خواهد داد.
    2020-05-26 15:03:51
  هدف گذاری بزرگ NVIDIA
  فناوریهای برتر
  هدف گذاری بزرگ NVIDIA
  در حقیقت DGX A100 از جمله سوپرکامپیوترهای هوش مصنوعی محسوب می‌شود که امید می رود،سال‌ها تحقیقات دانشمندان را در یک ماه یا حتی چند روز انجام بدهد.
    2020-05-24 10:18:00
  درسی برای فردا
  جامعه
  درسی برای فردا
  ناسا احتمال می‌دهد که پولی که برای پشتیبانی از این مطالعات پرداخت شده است در دهه‌های آینده بازخواهد گشت.
    2020-05-23 09:03:00
  مجادلات درحکمرانی اینترنت
  اینترنت
  مجادلات درحکمرانی اینترنت
  این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که بر اساس افشاگری‌های ادوارد اسنودن، آژانس امنیت ملی آمریکا، سیا و اف بی آی از جمله بزرگترین راهزنان دنیای مجازی محسوب می‌شوند
    2020-05-21 07:30:00
  هواوی در مسیر توسعه
  شرکت ها و برندها
  هواوی در مسیر توسعه
  جدا از اطلاعاتی که از چیپ‌ست کایرین 1000 منتشر شده، گفته می‌شود چیپ‌ست پرچمدار بعدی هواوی نیز کایرین 1100 نام دارد که برای عرضه در سال بعد در نظر گرفته شده است
    2020-05-20 08:46:00
  اینترنت ایران در ماراتن جهانی سرعت
  اینترنت
  اینترنت ایران در ماراتن جهانی سرعت
  طبق این فهرست، سرعت اینترنت موبایل ایران در ماه گذشته میلادی ۲۵.۲۴ مگابیت برثانیه بوده است.براین اساس ایران در رده ۷۱ فهرست سرعت ماهانه اینترنت موبایل کشورهای جهان قرار دارد.
    2020-05-19 06:03:00
  آی پد ارزان می شود
  بازاریابی و بازارسازی
  آی پد ارزان می شود
  اپل تا به حال در زمینه اجرای برنامه‌های واقعیت افزوده و بازی‌های پیچیده در برابر رقبای خود ضعف داشته و نتوانسته سهمی از بازارهای در حال رونق مذکور را به دست آورد.
    2020-05-18 13:52:00
  پایان یک عصر
  شخصیت ها
  پایان یک عصر
  سرگی برین و لری پیچ موسسان گوگل از شم تجاری وی برای پیشرفت گوگل به خوبی استفاده کردند.
    2020-05-12 06:22:00