راهی نو برای شبیه سازی مغز انسان

ابداع یک سیناپس مصنوعی جدید توانست راه را به سمت ساخت کامپیوترهایی هموار کند که مانند مغز انسان فعالیت کنند و به طور بالقوه روزی این امکان را برای تجهیزات الکترونیکی فراهم آورد که بتوانند به شکلی یکپارچه با قشر مخ ما تلفیق پیدا کنند.

هدف رایانش نورومورفیک مدل‌سازی مدارهای الکترونیکی بر اساس روش‌هایی است که یک مغز بیولوژیکی (واقعی) عمل می‌کند، ولی مشخص شده است که تلاش برای وا داشتن این مدارها به عملکردی کارا در حد سلول‌های عصبی واقعی و انجام یادگیری مانند آنها با دشواری‌هایی همراه است.  
 تیمی از دانشگاه ماساچوست در امهرست مدعیست که یک گزینه جایگزین مصنوعی را برای سیناپس‌های بیولوژیکی یافته است. آنها در تحقیقشان بر روی نانوسیم‌های پروتئینی، به طراحی برای یک مونيستور نورومورفیک، یا «ترانزیستور حافظه»، رسیده‌اند، که در سطوح ولتاژی در همان محدوده مغز کار می‌کند. یک مطالعه انجام شده در حوزه تکنولوژی به تازگی در وبسایت Nature منتشر شد.
جون یائو یکی از محققان این پروژه اینگونه توضیح داده است که: «این نخستین باری است که یک دستگاه توانسته است در همان سطح ولتاژ مغز کار کند. افراد احتمالا حتی جرات امیدواری به این را نداشتند که ما بتوانیم دستگاهی را بسازیم که به اندازه همتاهای بیولوژیکیش در مغز از نظر انرژی کم‌مصرف باشد، ولی اکنون ما شواهد واقع‌گرایانه‌ای از قابلیت‌های رایانش با توان فوق پایین را داریم. این یک پیشرفت مفهومی بزرگ است و به نظر ما موجب تحقیقات بسیاری در تجهیزات الکترونیکی شود که در رژیم ولتاژ بیولوژیکی کار می‌کنند».
با انتقال پالس‌های روشن-خاموش (on-off) با بار مثبت و منفی از طریق یک نانوسیم در یک مقاومت حافظه‌دار (ممریستور)، علامتگذاری‌ها و اتصالات جدیدی درون آن ایجاد شدند. این محققان می‌گویند که این شبیه نحوه یادگیری مغز انسان و ایجاد اتصالات جدید به عنوان حافظه توسط آن است.
با این حال، برای اینکه این کار حقیقتا مفید واقع شود سرعت آن باید به سیناپس‌های بیولوژیکی برسد. این محققان می‌گویند که رسیدن به این نقطه حدود دو سال زمان برده است. ما هنوز تا رسیدن به توانائی ساخت یک مغز مصنوعی فاصله زیادی داریم، ولی کاربردهای دیگری هم برای آن قابل تصور است، از جمله دستگاه‌هایی که ضربان قلب را بهتر پایش کنند که راه را برای رسیدن به یک دستگاه نهایی که «بتواند با نورون‌های واقعی در سیستم‌های بیولوژیکی صحبت کند» هموار می‌کند.  

منبع:ایتنا به نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22
  انحصاری که باید شکسته شود
  شرکت ها و برندها
  انحصاری که باید شکسته شود
  خرابی سرویس گوگل و از دسترس خارج شدن بسیاری از اطلاعات ابری کاربران موجب شد که زنگ هشدار برای کاهش انحصار غول‌های فناوری بلند تر از هر زمان دیگری به صدا در بیاید.
    2020-12-22 09:48:23
  ابرقهرمانان خاموش
  تازه های کسب و کار
  ابرقهرمانان خاموش
  سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ فناوری در دوره کرونا به سمت فناوری ابری و جمع‌آوری بازخورد سیستماتیک از تجارب کارمندان تغییر کرده است.
    2020-12-20 09:19:14