حفظ امنیت وظیفه مشترک همه فعالان حوزه فناوری است

«وضعیت امنیتی ابزارهای فناورانه امروز بسیار بد است و با شبکه شدن این ابزارها که روز به روز بر تعدادشان افزوده می‌شود، اوضاع وخیم‌تر هم می‌شود. اکنون زمان آن رسیده است که شرکت‌های سازنده این ابزارها، در قبال مشتریان خود مسئولیت بیشتری را بپذیرند و فکری به حال امنیت محصولات خود کنند.»

 این خلاصه آن چیزی بود که سایمون سگار مدیر اجرایی ارشد شرکت ARM خطاب به توسعه‌دهندگان ARM در کنفرانس سالانه TechCon این شرکت بیان کرد. البته سگار و سایر سخنرانان تأکید کردند که این نگرانی تنها به شرکت ARM مربوط نمی‌شود، بلکه همه فعالان حوزه فناوری باید این واقعیت را بپذیرند که در قبال کاربران، مسئولیت اجتماعی دارند، حفظ امنیت وظیفه مشترک همه فعالان صنعت است و اینکه در سامانه‌‌های امنیتی باید جایی برای خطاهای انسانی در نظر گرفته شود. موضوع مهمی که ARM نیز به آن تأکید داشت این بود که مهندسان و طراحان باید از همان ابتدای طراحی کار خود را با توجه به ملاحظات امنیتی آغاز کنند. همان طور که بسیاری از کارشناسان امنیتی معتقد هستند «مهندسان باید از دید مجرمان سایبری به طراحی سامانه‌های خود بپردازند».

نگاهی به مدل کسب‌وکار شرکت ARM

به‌عقیده سگار حفظ امنیت فقط مربوط به طراحی نرم‌افزار ایمن نیست. اگر سخت‌افزار به‌طور مناسب طراحی شده باشد، تأمین امنیت در نرم‌افزار نیز ساده‌تر خواهد شد. سگار معتقد است سازندگان محصولات متصل باید در طول دوره حیات محصولات خود، مسئولیت امنیت آن‌ها را نیز برعهده بگیرند. نظیر همان اتفاقی که در حوزه خودروسازی می‌افتد و خودروساز، درصورت بروز یک مشکل امنیتی خودرو را فراخوانده و حتی موظف به تعویض آن است.

سگار می‌گوید: «اما در حوزه فناوری کمتر چنین خدماتی را می‌بینید. در موارد اندکی شاهدیم شرکتی که محصولی الکترونیکی به شما فروخته است، مسئولیت آنچه فروخته را برعهده بگیرد.» به اعتقاد وی این روند باید هرچه زودتر و پیش از نهادینه شدن اینترنت اشیا تغییر کند: «وقتی همه‌چیز به شبکه متصل شود، فرصت برای مهاجمان فراهم خواهد شد. من از شما می‌خواهم به ما بپیوندید تا محصولات الکترونیکی ایمن‌تری بسازیم.» با این هدف که نه‌تنها دیواری در مقابل هکرها ساخته شود، بلکه از سرایت آلودگی‌های مربوط به بدافزارها نیز جلوگیری شود.

مقصود او ایجاد سامانه‌های «ایمنی سایبری» است که با هوشمندسازی دستگاه‌های متصل، شبکه‌ها و فضای ابری، متوجه ایرادات و حرکات مشکوک در شبکه می‌شوند و با قرنطینه‌ کردن آن مورد مشکوک، از سرایت بیشتر آلودگی جلوگیری می‌کنند. درنهایت با یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری یا ارائه وصله‌های الحاقی که در بیشتر موارد به‌طور خودکار انجام می‌شود، می‌توان چنین آلودگی‌هایی را درمان کرد!

منبع:ماهنامه شبکه 199

  نظرات

  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  شرکت ها و برندها
  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  دریافت طیف گسترده‌ای از خدمات ارتباطی ثابت، سیار و محتوایی از یک اپراتور به صورت متمرکز، صرفه‌جویی در هزینه و زمان و مدیریت اثربخش نیازمندی‌های ارتباطی و محتوایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت.
    2018-02-18 12:41:00
  آینده ال‌جی در حوزه AI رقم می‌خورد
  نوآوری
  آینده ال‌جی در حوزه AI رقم می‌خورد
  آقای Ha Jeung-uk، مدیرعامل شرکت ارتباطات موبایلی ال‌جی می‌گوید: ما مطمئن هستیم که مشتریان ما از داشتن تجربه کاربری پیشرفته‌تر در گوشی V30 که منتظرش بوده‌اند، لذت خواهند برد.
    2018-02-15 12:27:00
  چه مشخصه هائی 5Gرا متمایز می کند
  اینترنت
  چه مشخصه هائی 5Gرا متمایز می کند
  تاخیر پایین‌تر و ظرفیت بالاتر به این معنی است که ماشین‌ها می‌توانند به قدری سریع با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند که خودمختاری کامل آن‌ها میسر می‌شود.
    2018-02-13 12:01:00
  صبرتوییتر به ثمر نشست
  رسانه های اجتماعی
  صبرتوییتر به ثمر نشست
  فیس بوک به‌عنوان بزرگترین رقیب توییتر، از سال ۲۰۱۲ تاکنون تعداد کاربران فعال ماهیانه خود را از ۸۴۵ میلیون به بیش از ۲ میلیارد و ۱۳ میلیون کاربر افزایش داده است.
    2018-02-13 07:41:00