چالش مطلوبیت در فضای مجازی

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را می توان بستر لازم جهت داشتن وضعیت مطلوب در حکمرانی فضای مجازی دانست. جادارد،وزارت ارتباطات به عنوان متولی اصلی راه اندازی این شبکه نسبت به اقدامات انجام شده در این خصوص ودستاوردهای حاصل از آن توضیح داده ونسبت به میزان تحقق اهداف تعیین شده در پنج سال باقیمانده از افق بیست ساله شفاف سازی نماید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم(پرونده حکمرانی فضای مجازی)،در واقع می توان گفت شبکه ملی اطلاعات که ازالزامات قانونی در حوزه فضای مجازی کشور به شمار می رود،بستری است امن، پیشرفته و متکی به جدیدترین فناوری های نوین و بومی برای تحقق فضای مجازی براساس ارزش های والای اسلامی-ایرانی جهت رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404.

این شبکه بنابر تکالیف قانونی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی باید تحت نظارت مرکز ملی فضای مجازی، توسط وزارت ارتباطات و فناوری ایجاد شود و پس از صدور مجوز توسط مرکز ملی فضای مجازی، آغاز به کار نماید و خدمات خود را به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی، به آحاد ملت اعم از کاربران حقیقی و حقوقی در بخش‌های مختلف دولتی، عمومی و خصوصی ارایه نماید.

** وضعیت مطلوب برای فضای مجازی

برخی از مؤلفه های مطلوبیت برای فضای مجازی در راستای چشم انداز بیست ساله ایران اسلامی، در ابلاغیه حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی توسط مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

 •  حداقل رساندن اتکای کشور به کشورهای دیگر در استفاده از فضای مجازی و توابع آن در عرصه‌های فنی.
 • جذاب سازی و غنی سازی محتوا و خدمات بومی جهت پاسخگویی حداکثری به نیازهای داخلی.
 • ساماندهی تبادل اطلاعات با شبکه جهانی.
 • فراهم آوردن شرایط لازم برای دستیابی فضای مجازی کشور به بالاترین سطح از امنیت و سلامت برای آحاد مردم، نظام و کلیه نقش‌‌آفرینان در فضای مجازی.
 • استفاده حداکثری از فضای مجازی به منظور ارتباط و همکاری وسیع و هدفمند با ملت‌ها خصوصا ملل مسلمان در جهت ترویج و تحقق گفتمان انقلاب اسلامی.

** شبکه ملی اطلاعات؛ بستر رسیدن به وضعیت مطلوب در فضای مجازی

فضای مجازی دارای یک مدل چند لایه‌ای است که بستر آن، زیرساخت ارتباطی است که شبکه ملی اطلاعات آن را محقق خواهد ساخت. بر این اساس، دستیابی به فضای مجازی مطلوب بدون تحقق بستر آن یا شبکه ملی اطلاعات معنا ندارد. تحقق شبکه ملی اطلاعات، در واقع تحقق بستر مطلوب برای فضای مجازی مطلوب کشور است. بدون تردید، توسعه دانش‌بنیان این شبکه، انعطاف و انطباق همیشگی آن با الزامات جدید فضای مجازی را تضمین خواهد کرد.

** الزامات شبکه ملی اطلاعات

الزامات شبکه ملی اطلاعات بر اساس مصوبه دوم جلسه پانزدهم شورای عالی فضای مجازی عبارت است از:

 • شبکه‌ای متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی؛
 • شبکه‌ای کاملاً مستقل و حفاظت ‌شده نسبت به دیگر شبکه‌ها (از جمله اینترنت) با امکان تعامل مدیریت شده با آنها؛
 • شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا وخدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت از جمله قابلیت تحرک؛
 • شبکه‌ای با قابلیت عرضه انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتالی به کلیه کاربران؛
 • شبکه‌ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه‌ها و مراکز حیاتی کشور؛
 • شبکه‌ای پرظرفیت، پهن باند و با تعرفه رقابتی شامل مراکز داده و میزبانی داخلی.

** توانمندی های اصلی برای شبکه ملی اطلاعات

برخی توانمندی های اصلی برای شبکه ملی اطلاعات، جهت دستیابی به زیرساخت مطلوب فضای مجازی کشور این موارد را شامل می شود:

 • ایجاد یا توسعه زیرساخت ارتباطی مستقل
 • ایجاد یا توسعه زیرساخت دسترسی مستقل پهن باند
 • ایجاد یا توسعه ارایه خدمات قابل تضمین، تحرک پذیر و با تعرفه رقابتی، در لایه زیرساخت ارتباطی مانند خدمات دسترسی، تجمیع و هسته و همچنین خدمات کاربردی شبکه مانند خدمات اتصال منعطف به شبکه جهانی اینترنت، خدمات تبادل ترافیک، توزیع محتوا، نامگذاری و دامنه و .... 
 • ایجاد یا توسعه مدیریت مستقل کاملا داخلی
 • ایجاد یا توسعه تعاملات مدیریت شده با شبکه جهانی اینترنت و نیز شبکه های موجود مستقل داخلی در ابعاد مختلف اعمال انواع سیاست ها، ثبت و رهگیری تعاملات، پالایش های پایه و هوشمند و ....
 • ایجاد یا توسعه امنیت در لایه زیرساخت ارتباطی فضای مجازی در تمام ابعاد محرمانگی، یکپارچگی، دسترسی پذیری، تصدیق هویت و کنترل دسترسی، ارتباطات امن، حریم خصوصی و ... و ارتباط آن با مدیریت امنیت فضای مجازی کشور.

  نظرات

  رخدادهای فناوری در افق پسا کرونا
  بازاریابی و بازارسازی
  رخدادهای فناوری در افق پسا کرونا
  کنفرانس CES 2020 حدود 170 هزار شرکت کننده داشت که بسیاری از آنها از خارج از آمریکا بودند. البته انتظار میزبانی از این تعداد مهمان در سال 2022 وجود ندارد اما همچنان می‌توان به صدور مجوز برای شرکت خارجی‌ها در این مراسم امیدوار بود.
    2021-05-07 11:20:00
  توانایی ربات‌ها درخلق آثار ادبی
  فرهنگ و هنر
  توانایی ربات‌ها درخلق آثار ادبی
  درباره اظهارنظر برخی متخصصان هوش مصنوعی درخصوص پیشی گرفتن زبان انگلیسی از فارسی در خلق اثر ادبی توسط ربات‌ها،این مسئله به خاطر ماهیت و شکل زبان فارسی نیست بلکه برای آن است که انگلیسی‌زبان‌ها از فارسی‌زبان‌ها در تکنولوژی جلوترند.
    2021-05-02 15:23:00
  تار عنکبوت رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  تار عنکبوت رونمایی شد
  نمایشگاه جهانی رادار در نانجینگ چین با حضور ۵۰ مهمان بین‌المللی از ۳۰ کشور برگزار شده و ۴۰۰ شرکت فعال در زمینه تولید رادار و تجهیزات الکترونیک در آن مشارکت دارند.
    2021-04-27 12:04:09
  آغاز مهاجرت کاربران گوگل
  شرکت ها و برندها
  آغاز مهاجرت کاربران گوگل
  گوگل برای این مهاجرت قدم هایی را تعریف کرده است اما باید در نظر داشت که دستگاه‌های وای.فای می‌بایست در این فرایند مجددا نام گذاری شده و دسترسی‌های ادمین نیز باید ریست شود.
    2021-04-26 10:53:31