چالش مطلوبیت در فضای مجازی

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را می توان بستر لازم جهت داشتن وضعیت مطلوب در حکمرانی فضای مجازی دانست. جادارد،وزارت ارتباطات به عنوان متولی اصلی راه اندازی این شبکه نسبت به اقدامات انجام شده در این خصوص ودستاوردهای حاصل از آن توضیح داده ونسبت به میزان تحقق اهداف تعیین شده در پنج سال باقیمانده از افق بیست ساله شفاف سازی نماید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم(پرونده حکمرانی فضای مجازی)،در واقع می توان گفت شبکه ملی اطلاعات که ازالزامات قانونی در حوزه فضای مجازی کشور به شمار می رود،بستری است امن، پیشرفته و متکی به جدیدترین فناوری های نوین و بومی برای تحقق فضای مجازی براساس ارزش های والای اسلامی-ایرانی جهت رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404.

این شبکه بنابر تکالیف قانونی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی باید تحت نظارت مرکز ملی فضای مجازی، توسط وزارت ارتباطات و فناوری ایجاد شود و پس از صدور مجوز توسط مرکز ملی فضای مجازی، آغاز به کار نماید و خدمات خود را به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی، به آحاد ملت اعم از کاربران حقیقی و حقوقی در بخش‌های مختلف دولتی، عمومی و خصوصی ارایه نماید.

** وضعیت مطلوب برای فضای مجازی

برخی از مؤلفه های مطلوبیت برای فضای مجازی در راستای چشم انداز بیست ساله ایران اسلامی، در ابلاغیه حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی توسط مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

 •  حداقل رساندن اتکای کشور به کشورهای دیگر در استفاده از فضای مجازی و توابع آن در عرصه‌های فنی.
 • جذاب سازی و غنی سازی محتوا و خدمات بومی جهت پاسخگویی حداکثری به نیازهای داخلی.
 • ساماندهی تبادل اطلاعات با شبکه جهانی.
 • فراهم آوردن شرایط لازم برای دستیابی فضای مجازی کشور به بالاترین سطح از امنیت و سلامت برای آحاد مردم، نظام و کلیه نقش‌‌آفرینان در فضای مجازی.
 • استفاده حداکثری از فضای مجازی به منظور ارتباط و همکاری وسیع و هدفمند با ملت‌ها خصوصا ملل مسلمان در جهت ترویج و تحقق گفتمان انقلاب اسلامی.

** شبکه ملی اطلاعات؛ بستر رسیدن به وضعیت مطلوب در فضای مجازی

فضای مجازی دارای یک مدل چند لایه‌ای است که بستر آن، زیرساخت ارتباطی است که شبکه ملی اطلاعات آن را محقق خواهد ساخت. بر این اساس، دستیابی به فضای مجازی مطلوب بدون تحقق بستر آن یا شبکه ملی اطلاعات معنا ندارد. تحقق شبکه ملی اطلاعات، در واقع تحقق بستر مطلوب برای فضای مجازی مطلوب کشور است. بدون تردید، توسعه دانش‌بنیان این شبکه، انعطاف و انطباق همیشگی آن با الزامات جدید فضای مجازی را تضمین خواهد کرد.

** الزامات شبکه ملی اطلاعات

الزامات شبکه ملی اطلاعات بر اساس مصوبه دوم جلسه پانزدهم شورای عالی فضای مجازی عبارت است از:

 • شبکه‌ای متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی؛
 • شبکه‌ای کاملاً مستقل و حفاظت ‌شده نسبت به دیگر شبکه‌ها (از جمله اینترنت) با امکان تعامل مدیریت شده با آنها؛
 • شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا وخدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت از جمله قابلیت تحرک؛
 • شبکه‌ای با قابلیت عرضه انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتالی به کلیه کاربران؛
 • شبکه‌ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه‌ها و مراکز حیاتی کشور؛
 • شبکه‌ای پرظرفیت، پهن باند و با تعرفه رقابتی شامل مراکز داده و میزبانی داخلی.

** توانمندی های اصلی برای شبکه ملی اطلاعات

برخی توانمندی های اصلی برای شبکه ملی اطلاعات، جهت دستیابی به زیرساخت مطلوب فضای مجازی کشور این موارد را شامل می شود:

 • ایجاد یا توسعه زیرساخت ارتباطی مستقل
 • ایجاد یا توسعه زیرساخت دسترسی مستقل پهن باند
 • ایجاد یا توسعه ارایه خدمات قابل تضمین، تحرک پذیر و با تعرفه رقابتی، در لایه زیرساخت ارتباطی مانند خدمات دسترسی، تجمیع و هسته و همچنین خدمات کاربردی شبکه مانند خدمات اتصال منعطف به شبکه جهانی اینترنت، خدمات تبادل ترافیک، توزیع محتوا، نامگذاری و دامنه و .... 
 • ایجاد یا توسعه مدیریت مستقل کاملا داخلی
 • ایجاد یا توسعه تعاملات مدیریت شده با شبکه جهانی اینترنت و نیز شبکه های موجود مستقل داخلی در ابعاد مختلف اعمال انواع سیاست ها، ثبت و رهگیری تعاملات، پالایش های پایه و هوشمند و ....
 • ایجاد یا توسعه امنیت در لایه زیرساخت ارتباطی فضای مجازی در تمام ابعاد محرمانگی، یکپارچگی، دسترسی پذیری، تصدیق هویت و کنترل دسترسی، ارتباطات امن، حریم خصوصی و ... و ارتباط آن با مدیریت امنیت فضای مجازی کشور.

  نظرات

  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  بازاریابی و بازارسازی
  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایالات متحده آمریکا موسوم به آگفام (آمازون، گوگل، فیس بوک، اپل و مایکروسافت) در عرصه فضای مجازی داخلی و بین المللی، الگوهای تجاری مختلفی را برای درآمدزایی، مد نظر قرار داده اند.
    2020-11-28 09:59:15
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  دانش روز
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  از جمله کاربردهای NFC می توان به تلفن های همراه، PDA ها، رایانه‌های شخصی، پایانه‌های فروش نقدی (POS)، پارکو متر، دستگاه‌های خودپرداز، انتقال داده در فواصل نزدیک بین دستگاه‌هایی نظیر دوربین‌های دیجیتال و تلفن‌های همراه و غیره اشاره کرد.
    2020-11-25 10:24:27
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  تازه های فناوری
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  معاون بخش سخت افزاراپل:در طی فرآیند توسعه‌ مشخص شد که تراشه بیش از آنچه انتظارش را داشتیم، کارایی دارد. تیم‌های توسعه پرشور و باهیجان به کار روی تراشه ادامه می دادند و دائم با فشار بیشتری به دنبال بهینه کردن هرچه بیشتر آن بودند.
    2020-11-19 09:26:11
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  اقتصاد
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  شبکه اینترنت نسل پنجم نقش مهمی در زمینه تثبیت سرمایه گذاری، ارتقاء بخش مصرف و افزایش نیروهای محرکه جدید در مسیر رشد و توسعه اقتصادی ایفا می کند.
    2020-11-18 10:00:57
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  فضای مجازی
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  شبکه ملی اطلاعات که ازالزامات قانونی در حوزه فضای مجازی کشور به شمار می رود،بستری است امن، پیشرفته و متکی به جدیدترین فناوری های نوین و بومی برای تحقق فضای مجازی براساس ارزش های والای اسلامی-ایرانی جهت رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404.
    2020-11-17 10:39:01
  دوستداران عکاسی بخوانند
  تازه های فناوری
  دوستداران عکاسی بخوانند
  این ابزار جدید که به‌صورت رسمی توسط کمپانی نیکون عرضه شده است، برای شمار گسترده‌تری از دوربین‌های پیشرفته این برند مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
    2020-11-15 09:30:44
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  شرکت ها و برندها
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  البته گمانه‌زنی در رابطه با آیفون 13 بسیار زود است اما اطلاعاتی که هم‌اکنون به دست آمده است حاکی از آن است که احتمالا فناوری تاپ آی‌دی دوباره به آیفون‌ها بازخواهد گشت و این بار این سنسور با صفحه‌نمایش ادغام خواهد شد.
    2020-11-12 09:29:27
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  دانش روز
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  باابزار جدید واتس‌اپ شما می‌توانید با انتخاب چندین آیتم به‌صورت یکجا، فایل‌های زاید را با سرعت هرچه‌تمام‌تر از همراه هوشمند خود حذف کرده و حافظه داخلی آن را آزاد کنید.
    2020-11-07 13:09:09