چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست

کشور چین به دنبال ایجاد ارتباط اینترنت سریع‌تر، امن‌تر، پاسخگوتر و انعطاف‌پذیر است و بر همین اساس به کمک کمپانی‌های بزرگ نظیر هواوی پیشنهادی را در این زمینه عرضه کرده است.

 کمپانی چینی در پی ایجاد شبکه اینترنت جدیدی است که:

 • سرعت آن به حدی باشد که بتوان یک هولوگرام زنده را در ویدیو چت نمایش داد.
 • به حدی امن باشد که حملات سیل داده که موجب تخریب وب‌سایت‌ها می‌شود را مسدود کند
 •  به حدی پاسخگو باشد که کاربر بتواند یک خودرو را از راه دور هدایت کند.

پیشنهاد New IP در جلسه 2019 اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از راه دور به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از سازمان ملل متحد برای گفتگوی کشورها بر سر اینترنت و فناوری‌های از راه دور ، ظاهر شد. پشتیبانان این طرح کمپانی چینی هواوی، بازوی تحقیقاتی هواوی در امریکا به نام Futurewei Technologies ،وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین و سه اپراتور اصلی این کشور به نام‌های China Mobile، China Unicom و China Telecom هستند.
هواوی در ارائه خود اظهار کرد که نرخ داده‌های بالاتر و تأخیر در ارتباطات کوتاه‌تر ارمغانی است که استاندارد جدید New IP به همراه خواهد داشت.بااین‌حال یک مشکل بزرگ بر سر راه این برنامه‌هایی که تحت عنوان New IP توسط هواوی و سه کمپانی قدرتمند دولتی دیگر عرضه شده است وجود دارد و آن هم تأثیرات سیاسی و فناورانه این برنامه است که بر سر راه موفقیت همه‌جانبه آن قرار گرفته است.
این برنامه کنترل، توسعه و بهره‌برداری از اینترنت را به دست کشورها و قدرت‌هایمرکزی می‌سپارد که اغلب به دست دولت‌های سیاسی اداره می‌شود. به همین دلیل برخی نگران هستند که فناوری New IP برای محافظت در برابر سوءاستفاده باعث خدشه‌دار شدن حریم خصوصی و آزادی بیان ‌شود. همچنین امتحان کردن ایده‌های شبکه جدید و افزودن ساختار شبکه جدید بدون دریافت اجاره دولتی ممکن نخواهد بود.
به گفته مقام‌های آمریکایی ،چین با اقتدار فراوانی که در زمینه فناوری به دست آورده است به حدی رسیده است که حتی می‌تواند بدون اجرای این برنامه و با اشاعه فناوری خود در دنیا به کنترل اینترنت بپردازد. بر همین اساس ترامپ ترجیح داده است که استفاده از تجهیزات گران‌قیمت 5G کمپانی‌های دیگر را جایگزین تجهیزات ارزان و با کیفیت چین بکند.  به این ترتیب شاید آمریکا برای قدرت طلبی خود و ترس از چین، یک جنگ تجاری و دیجیتالی جدید را آغاز کند.

منبع:ایتنابه نقل از  cnet

  نظرات

  خانه‌های هوشمندِ پایدار وبه‌هم پیوسته
  اینترنت اشیاء و پوشیدنی
  خانه‌های هوشمندِ پایدار وبه‌هم پیوسته
  کیلومترها دورتر از سیلیکون ولی "خانه‌های هوشمند پایدار" در دستور کار شرکت‌هایی مانند خودروساز ژاپنی هوندا قرارگرفته‌اند.دو مدل از این خانه‌ها، یکی در کالیفرنیای آمریکا و دیگری در سایتامای ژاپن ساخته شده‌اند.
    2020-11-29 10:14:36
  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  بازاریابی و بازارسازی
  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایالات متحده آمریکا موسوم به آگفام (آمازون، گوگل، فیس بوک، اپل و مایکروسافت) در عرصه فضای مجازی داخلی و بین المللی، الگوهای تجاری مختلفی را برای درآمدزایی، مد نظر قرار داده اند.
    2020-11-28 09:59:15
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  دانش روز
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  از جمله کاربردهای NFC می توان به تلفن های همراه، PDA ها، رایانه‌های شخصی، پایانه‌های فروش نقدی (POS)، پارکو متر، دستگاه‌های خودپرداز، انتقال داده در فواصل نزدیک بین دستگاه‌هایی نظیر دوربین‌های دیجیتال و تلفن‌های همراه و غیره اشاره کرد.
    2020-11-25 10:24:27
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  تازه های فناوری
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  معاون بخش سخت افزاراپل:در طی فرآیند توسعه‌ مشخص شد که تراشه بیش از آنچه انتظارش را داشتیم، کارایی دارد. تیم‌های توسعه پرشور و باهیجان به کار روی تراشه ادامه می دادند و دائم با فشار بیشتری به دنبال بهینه کردن هرچه بیشتر آن بودند.
    2020-11-19 09:26:11
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  اقتصاد
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  شبکه اینترنت نسل پنجم نقش مهمی در زمینه تثبیت سرمایه گذاری، ارتقاء بخش مصرف و افزایش نیروهای محرکه جدید در مسیر رشد و توسعه اقتصادی ایفا می کند.
    2020-11-18 10:00:57
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  فضای مجازی
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  شبکه ملی اطلاعات که ازالزامات قانونی در حوزه فضای مجازی کشور به شمار می رود،بستری است امن، پیشرفته و متکی به جدیدترین فناوری های نوین و بومی برای تحقق فضای مجازی براساس ارزش های والای اسلامی-ایرانی جهت رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404.
    2020-11-17 10:39:01
  دوستداران عکاسی بخوانند
  تازه های فناوری
  دوستداران عکاسی بخوانند
  این ابزار جدید که به‌صورت رسمی توسط کمپانی نیکون عرضه شده است، برای شمار گسترده‌تری از دوربین‌های پیشرفته این برند مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
    2020-11-15 09:30:44
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  شرکت ها و برندها
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  البته گمانه‌زنی در رابطه با آیفون 13 بسیار زود است اما اطلاعاتی که هم‌اکنون به دست آمده است حاکی از آن است که احتمالا فناوری تاپ آی‌دی دوباره به آیفون‌ها بازخواهد گشت و این بار این سنسور با صفحه‌نمایش ادغام خواهد شد.
    2020-11-12 09:29:27
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  دانش روز
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  باابزار جدید واتس‌اپ شما می‌توانید با انتخاب چندین آیتم به‌صورت یکجا، فایل‌های زاید را با سرعت هرچه‌تمام‌تر از همراه هوشمند خود حذف کرده و حافظه داخلی آن را آزاد کنید.
    2020-11-07 13:09:09