چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست

کشور چین به دنبال ایجاد ارتباط اینترنت سریع‌تر، امن‌تر، پاسخگوتر و انعطاف‌پذیر است و بر همین اساس به کمک کمپانی‌های بزرگ نظیر هواوی پیشنهادی را در این زمینه عرضه کرده است.

 کمپانی چینی در پی ایجاد شبکه اینترنت جدیدی است که:

 • سرعت آن به حدی باشد که بتوان یک هولوگرام زنده را در ویدیو چت نمایش داد.
 • به حدی امن باشد که حملات سیل داده که موجب تخریب وب‌سایت‌ها می‌شود را مسدود کند
 •  به حدی پاسخگو باشد که کاربر بتواند یک خودرو را از راه دور هدایت کند.

پیشنهاد New IP در جلسه 2019 اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از راه دور به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از سازمان ملل متحد برای گفتگوی کشورها بر سر اینترنت و فناوری‌های از راه دور ، ظاهر شد. پشتیبانان این طرح کمپانی چینی هواوی، بازوی تحقیقاتی هواوی در امریکا به نام Futurewei Technologies ،وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین و سه اپراتور اصلی این کشور به نام‌های China Mobile، China Unicom و China Telecom هستند.
هواوی در ارائه خود اظهار کرد که نرخ داده‌های بالاتر و تأخیر در ارتباطات کوتاه‌تر ارمغانی است که استاندارد جدید New IP به همراه خواهد داشت.بااین‌حال یک مشکل بزرگ بر سر راه این برنامه‌هایی که تحت عنوان New IP توسط هواوی و سه کمپانی قدرتمند دولتی دیگر عرضه شده است وجود دارد و آن هم تأثیرات سیاسی و فناورانه این برنامه است که بر سر راه موفقیت همه‌جانبه آن قرار گرفته است.
این برنامه کنترل، توسعه و بهره‌برداری از اینترنت را به دست کشورها و قدرت‌هایمرکزی می‌سپارد که اغلب به دست دولت‌های سیاسی اداره می‌شود. به همین دلیل برخی نگران هستند که فناوری New IP برای محافظت در برابر سوءاستفاده باعث خدشه‌دار شدن حریم خصوصی و آزادی بیان ‌شود. همچنین امتحان کردن ایده‌های شبکه جدید و افزودن ساختار شبکه جدید بدون دریافت اجاره دولتی ممکن نخواهد بود.
به گفته مقام‌های آمریکایی ،چین با اقتدار فراوانی که در زمینه فناوری به دست آورده است به حدی رسیده است که حتی می‌تواند بدون اجرای این برنامه و با اشاعه فناوری خود در دنیا به کنترل اینترنت بپردازد. بر همین اساس ترامپ ترجیح داده است که استفاده از تجهیزات گران‌قیمت 5G کمپانی‌های دیگر را جایگزین تجهیزات ارزان و با کیفیت چین بکند.  به این ترتیب شاید آمریکا برای قدرت طلبی خود و ترس از چین، یک جنگ تجاری و دیجیتالی جدید را آغاز کند.

منبع:ایتنابه نقل از  cnet

  نظرات

  پیوند علم وثروت برای نجات زمین
  تازه های فناوری
  پیوند علم وثروت برای نجات زمین
  در این کشتی فناوری‌هایی ازقبیل رباتیک، نرم افزار هوش مصنوعی، حسگرهای داخلی و اولین رایانه کوانتومی تجاری دریایی جهان برای پردازش حجم عظیمی از داده‌های جمع آوری شده در اختیار دانشمندان قرار خواهد گرفت.
    2021-06-13 14:01:09
  زبان جهانی
  تازه های فناوری
  زبان جهانی
  ایلان ماسک در مصاحبه ای اعلام کرد با ادامه توسعه تراشه مغزی نورالینک تا ۱٠ سال دیگر یادگیری زبان منسوخ می شود.
    2021-06-12 10:47:07
  رایانش کوانتومی،قدرتمند، سریع‌ و خطرناک‌
  فناوریهای برتر
  رایانش کوانتومی،قدرتمند، سریع‌ و خطرناک‌
  کامپیوتر‌های کوانتومی می‌توانند مشکلی جدی برای استاندارد‌های رمزنگاری مدرن به حساب بیایند. کامپیوتر‌های فعلی به سختی امکان شکستن رمزنگاری انجام‌شده بر مبنای ساختار PKI را دارند، درحالی‌که نفوذ به این ساختار برای کامپیوتر‌های کوانتومی بسیار ساده و راحت است.
    2021-06-09 10:41:58
  بحران نامرئی اطلاعات
  دانش روز
  بحران نامرئی اطلاعات
  ما در آینده نزدیک آنقدر محتوای دیجیتالی تولید می‌کنیم که تعداد بیت‌های تولید شده برابر با تمام اتم‌های کره زمین خواهد شد.
    2021-06-08 10:35:11
  پلاستیک هوشمند در آستانه تولید انبوه
  نوآوری
  پلاستیک هوشمند در آستانه تولید انبوه
  در تولید این پلاستیک از نوعی آنزیم استفاده شده که توانایی تجزیه کردن برخی پروتئین‌های موجود در سطح پلاستیک‌ها برای کمک به تخریب آنها و جلوگیری از آلودگی محیط زیست را دارد.
    2021-06-04 15:56:00
  چینی ها رکورد خود را شکستند
  فناوریهای برتر
  چینی ها رکورد خود را شکستند
  این خورشید مصنوعی برای مدت زمان ۲۰ ثانیه موفق به حفظ دمای ۱۶۰ میلیون درجه سانتیگراد شده است، یعنی دانشمندان چینی موفق شده‌اند درجه حرارت بسیار زیاد را به میزان پنج برابر بیشتر از آزمایشات قبلی حفظ کنند.
    2021-06-01 10:50:00
  هواوی ، همچنان در حال توسعه
  شرکت ها و برندها
  هواوی ، همچنان در حال توسعه
  ساخت این تراشه موجب خواهد شد تا هواوی بتواند از رکورد 15.3 میلیارد ترانزیستور موجود در تراشه پرچمدار Kirin 9000 پا را فراتر نهاده و واحدهای هوش مصنوعی خود را نیز با قدرت بیشتری در دل تراشه جای دهد.
    2021-05-26 10:06:00
  راه گشایی برای سفر به اعماق فضا
  فرادانش
  راه گشایی برای سفر به اعماق فضا
  این یافته‌ها می‌تواند از قرار گرفتن فضانوردان در معرض اشعه محافظت کرده و به آن ها کمک کند تا یک نوع خواب زمستانی را در سفرهای فضایی تجربه کنند.
    2021-05-25 16:56:00
  عبور از سرعت نور
  تازه های فناوری
  عبور از سرعت نور
  این کشفیات شاید نتواند به سفر سریع‌تر ما در فضا کمک کند اماما را به آینده‌ای که آرزو داریم نزدیک‌تر ‌می‌کند.
    2021-05-24 11:06:48
  ساخت اولین نمونه از شهرهای آینده
  انرژی های نو
  ساخت اولین نمونه از شهرهای آینده
  در این شهر،مردم، ساختمان‌ها و وسایل نقلیه از طریق داده‌ها و حسگرها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند وما قادر خواهیم بود فناوری هوش مصنوعی متصل را ،هم در حوزه‌های مجازی و هم فیزیکی آزمایش کنیم .
    2021-05-18 17:14:26