چین کارنامه فضایی خود را بهبود می بخشد

چین قصد دارد با انجام مجموعه‌ای از مأموریت‌های جدید از جمله کاوش در قطب جنوب ماه، کارنامه فضایی خود را بهبود بخشد.

این کشور در تلاش است که در سمت تاریک ماه به انجام عملیات بپردازد و در حال آماده شدن برای پرتاب مأموریتی دیگر در سال جاری برای جمع‌آوری نمونه‌هایی از سطح آن است.
 در این راستا، چانگ‌ئی ۶ (Chang'e 6) به‌عنوان یک مأموریت پشتیبان برای بازگردانی نمونه در سال جاری، قرار است در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ به ماه برود. چانگ‌ئی ۷ نیز قرار است در سال ۲۰۲۴ با دو هدف در قطب جنوب ماه فرود بیاید و از مدار به مطالعه دقیق آن منطقه بپردازد. این کشور در حال حاضر سرگرم کار روی هشتمین مأموریت خود نیز است که گفته می‌شود در اواخر این دهه پرتاب خواهد شد.
گفتنی است ماه گذشته مرکز کاوش ماه و مهندسی فضا مربوط به نهاد فضایی چین، یک فراخوان رقابتی مبنی بر ایجاد محموله برای پنج فضاپیمای مختلف که در مأموریت چانگ‌ئی ۷ شرکت خواهند داشت،به مؤسسات مرتبط ارسال کرد .
اسناد مربوطه نشان می‌دهند که این مأموریت پیچیده متشکل است از یک مدارگرد، یک ماهواره رله، یک سطح‌نشین، یک ماه‌نورد و یک «دستگاه کوچک پروازکننده». برای پرتاب ۸ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم محموله نیز به یک موشک بلند مارچ ۵ نیاز خواهد بود.
گفته می‌شود چین قصد دارد این مدارگرد یک دوربین نقشه‌برداری با وضوح بالا و همینطور رادار دیافراگم مصنوعی، یک تصویربردار مواد معدنی با طیف فروسرخ و پهن‌باند، یک طیف‌سنج پرتو گاما و پرتو نوترون و همینطور یک مغناطیس‌سنج به‌همراه داشته باشد. این محموله‌ها با همدیگر، داده‌های جدیدی در مورد توپوگرافی ماه، ترکیب کانی‌شناسی آن، محیط تابشی و مگنتوسفر آن فراهم خواهند کرد.
شایان ذکر است که ماهواره رله، یک سامانه تداخل‌سنجی با پایه بسیار طولانی (VLBI) را برای اندازه‌گیری‌های مربوطه با خود به‌همراه خواهد داشت. این روش مستلزم مشارکت با یک تلسکوپ زمینی برای ایجاد تلسکوپی با قطری برابر با فاصله بین دو آشکارساز است و در نتیجه مشاهدات ستاره‌شناسی رادیویی دقیقی را فراهم خواهد کرد. گفته می‌شود ابزارهای دیگر نیز، به مطالعه اتمهای خنثی در مغناطیس کره زمین خواهد پرداخت که دنباله آن بسیار فراتر از مدار ماه گسترش می‌یابد.

منبع:ایتنابه نقل از Space

  نظرات

  خانه‌های هوشمندِ پایدار وبه‌هم پیوسته
  اینترنت اشیاء و پوشیدنی
  خانه‌های هوشمندِ پایدار وبه‌هم پیوسته
  کیلومترها دورتر از سیلیکون ولی "خانه‌های هوشمند پایدار" در دستور کار شرکت‌هایی مانند خودروساز ژاپنی هوندا قرارگرفته‌اند.دو مدل از این خانه‌ها، یکی در کالیفرنیای آمریکا و دیگری در سایتامای ژاپن ساخته شده‌اند.
    2020-11-29 10:14:36
  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  بازاریابی و بازارسازی
  غول های فناوری چگونه درآمد کسب می کنند
  شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایالات متحده آمریکا موسوم به آگفام (آمازون، گوگل، فیس بوک، اپل و مایکروسافت) در عرصه فضای مجازی داخلی و بین المللی، الگوهای تجاری مختلفی را برای درآمدزایی، مد نظر قرار داده اند.
    2020-11-28 09:59:15
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  دانش روز
  فناوری NFC،ویژگی ها وکاربردها
  از جمله کاربردهای NFC می توان به تلفن های همراه، PDA ها، رایانه‌های شخصی، پایانه‌های فروش نقدی (POS)، پارکو متر، دستگاه‌های خودپرداز، انتقال داده در فواصل نزدیک بین دستگاه‌هایی نظیر دوربین‌های دیجیتال و تلفن‌های همراه و غیره اشاره کرد.
    2020-11-25 10:24:27
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  تازه های فناوری
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  معاون بخش سخت افزاراپل:در طی فرآیند توسعه‌ مشخص شد که تراشه بیش از آنچه انتظارش را داشتیم، کارایی دارد. تیم‌های توسعه پرشور و باهیجان به کار روی تراشه ادامه می دادند و دائم با فشار بیشتری به دنبال بهینه کردن هرچه بیشتر آن بودند.
    2020-11-19 09:26:11
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  اقتصاد
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  شبکه اینترنت نسل پنجم نقش مهمی در زمینه تثبیت سرمایه گذاری، ارتقاء بخش مصرف و افزایش نیروهای محرکه جدید در مسیر رشد و توسعه اقتصادی ایفا می کند.
    2020-11-18 10:00:57
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  فضای مجازی
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  شبکه ملی اطلاعات که ازالزامات قانونی در حوزه فضای مجازی کشور به شمار می رود،بستری است امن، پیشرفته و متکی به جدیدترین فناوری های نوین و بومی برای تحقق فضای مجازی براساس ارزش های والای اسلامی-ایرانی جهت رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404.
    2020-11-17 10:39:01
  دوستداران عکاسی بخوانند
  تازه های فناوری
  دوستداران عکاسی بخوانند
  این ابزار جدید که به‌صورت رسمی توسط کمپانی نیکون عرضه شده است، برای شمار گسترده‌تری از دوربین‌های پیشرفته این برند مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
    2020-11-15 09:30:44
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  شرکت ها و برندها
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  البته گمانه‌زنی در رابطه با آیفون 13 بسیار زود است اما اطلاعاتی که هم‌اکنون به دست آمده است حاکی از آن است که احتمالا فناوری تاپ آی‌دی دوباره به آیفون‌ها بازخواهد گشت و این بار این سنسور با صفحه‌نمایش ادغام خواهد شد.
    2020-11-12 09:29:27
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  دانش روز
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  باابزار جدید واتس‌اپ شما می‌توانید با انتخاب چندین آیتم به‌صورت یکجا، فایل‌های زاید را با سرعت هرچه‌تمام‌تر از همراه هوشمند خود حذف کرده و حافظه داخلی آن را آزاد کنید.
    2020-11-07 13:09:09