فرهنگ و هنر

درمواجهه حديث ودانش هاي بشري ، بايد جامع نگر باشيم

در شرايط فعلي روش جایگزین این است که متخصصان در هر علم با متخصصان حدیث، گفتگویی مشارکتی و دیالکتیک را رقم زنند
  چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۱۹:۰۰

 حجت الاسلام عبدالهادی مسعودی صبح امروز در نشست علمی با موضوع «تعامل حدیث و دانش های بشری» که در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد، گفت: رابطه حدیث و دانش های بشری دست کم از زمان انقلاب اسلامی به این طرف مورد توجه اندیشمندان و متفکران بوده و سه رویکرد میان حدیث و علوم وجود دارد.

وی در توضیح رویکرد نخست تصریح کرد: در این نوع که می توان تاریخ آن را به اوایل انقلاب اسلامی استناد داد، تلاش می کردند به موازات پیشرفت علم، گزاره های علمی را با آیات و روایات منطبق سازند؛ این روش بیشتر بر تأیید هر یک از دو سوی رابطه تاکید دارد.

قائم مقام دانشگاه قرآن و حدیث قم با بیان این مطلب که این روش با دو آسیب از جهت دانش های بشری و نیز آیات و روایات روبروست، ابراز داشت: از منظر دانش های بشری، بخش زیادی از گزاره هایش قطعی نیست و چه بسا با رشد علم آن گزاره ها منسوخ شود؛ از منظر آیات و روایات، این امکان وجود دارد که با بدفهمی مواجه شویم؛ لذا تطبیق و تأیید کار چندان ساده ای نیست.

حجت الاسلام مسعودی عنوان کرد: در رویکرد دوم تلاش می شود در هر بخش و حوزه ای از دانش های بشری، گزاره های آن علم به گزاره های بسیار ریز تبدیل شود و با توجه به هر گزاره، تناظری یک به یک بین آن و روایات برقرار شود؛ هرچند این روش از آسیب های روش نخست مبرا است؛ اما ما را از نگاهی کلی به حدیث بازداشته و نگاه جزئی را جایگزین آن می کند.

وی تاکید کرد: این درحالی است که در مواجهه با روایات نیاز است شیوه گردآوری خانواده حدیث را که نگاهی جامع نگر است مدنظر داشته باشیم؛ در این منظر برخی روایات حکم مادر خانواده و برخی حکم فرزند را برعهده دارند؛ لذا نوع مواجهه ما با روایاتی که حکم مادر را دارد با روایاتی که حکم فرزند را دارد متفاوت است؛ به طور کلی هنگام تطبیق دانشی خاص با روایات، نیازمندیم که نگاهی جامع نسبت به هر دو داشته باشیم.

قائم مقام دانشگاه قرآن و حدیث خاطرنشان کرد: رویکرد سوم با تأکید بر پرکردن خلاء های دو روش گذشته؛ به ویژه روش دوم در تلاش است جامع نگری را وجهه نظر خود قرار داده و از این منظر به نسبت روایات با دانش های بشری بپردازد.

وی افزود: بی شک به کارگیری این روش مستلزم تربیت کسانی است که به هر دو حوزه اشراف کامل داشته باشند که با توجه به پیشرفت علوم این امر تاحدی قابل دسترس است، تا هنگام تربیت کامل این پژوهشگران، روش جایگزین این است که متخصصان در هر علم با متخصصان حدیث، گفتگویی مشارکتی و دیالکتیک را رقم زنند.

منبع:حوزه

  نظرات

  چرامشترکان اینترنت در ایران ترجیح می‌دهند کمتر به دانلود فایل‌ های تصویری و ویدیویی اقدام کنند؟
  اینترنت
  چرامشترکان اینترنت در ایران ترجیح می‌دهند کمتر به دانلود فایل‌ های تصویری و ویدیویی اقدام کنند؟
  پیش ‌بینی‌ها نشان می‌ دهد تعداد مشترکان تلفن همراه در سال ۲۰۲۰ به بیش از پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر خواهد رسید و به موازات آن مصرف داده نیز افزایش خواهد یافت؛ تا آنجا که سهم ویدئو از ترافیک داده دنیا از ۶۴ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۸۰ درصد در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید.
  برای موفقیت بلند مدت در بازار سهام‌ چه قواعدی را باید رعایت کنیم
  تازه های کسب و کار
  برای موفقیت بلند مدت در بازار سهام‌ چه قواعدی را باید رعایت کنیم
  توجه داشته باشید که این توصیه‌ها بسیار عمومی هستند و هر کدام نسبت به شرایط ممکن است کاربردهای متفاوتی داشته باشند ولی هر کدام از توصیه‌ها دارای مفاهیم پایه‌ای هستند که می‌توانند شما را به یک سرمایه‌گذار آگاه تبدیل کند.
  دِرون‌های پاسخ EMS به‌زودی رنگ واقعیت به‌خود می‌گیرند.
  فناوریهای برتر
  دِرون‌های پاسخ EMS به‌زودی رنگ واقعیت به‌خود می‌گیرند.
  فرض کنید یک حادثه رانندگی برای شما رخ داده و کنار جاده افتاده‌اید. دِرون روی پیدا کردن شما زوم می‌کند؛ و به کمک GPS اسمارت‌فون‌تان به سمت محلی که قرار دارید، پرواز می‌کند. وقتی به مکان موردنظر رسید؛ آرام در نزدیکی شما فرود می‌آید در حالی‌که با خود کمک‌های اولیه آورده است.
  کدام گوشی های سامسونگ میتوانند اندروید نوقا را نصب کنند
  تلفن همراه و تبلت
  کدام گوشی های سامسونگ میتوانند اندروید نوقا را نصب کنند
  سامسونگ به تازگی عرضه‌ی آپدیت اندروید نوقا (Android Nougat) برای گلکسی اس 7 و اس 7 اج خود را برای کاربران تمام نقاط جهان و به صورت OTA آغاز کرده است. حالا این موضوع باعث به وجود آمدن این پرسش برای کاربران شده است که کدام یک از گوشی های سامسونگ این به‌روزرسانی را دریافت خواهند کرد؛ در ادامه با ما باشید تا به این سوال مهم پاسخ دهیم.
  روش جدید برای پیش‌بینی مرگ هفت سال آینده
  فرادانش
  روش جدید برای پیش‌بینی مرگ هفت سال آینده
  محققان به تازگی محققان موفق شده‌اند با یک آزمایش خون که هزینه آن تنها ۴۰ پوند است، خطر سکته قلبی را در افراد پیش بینی کنند. آن ها حتی می توانند با این آزمایش احتمال ایجاد حمله قلبی در افراد در هفت سال آینده را نیز پیش بینی کنند.
  مدرن کردن آشپزخانه‌ با اينترنت اشياء
  اینترنت اشیاء و پوشیدنی
  مدرن کردن آشپزخانه‌ با اينترنت اشياء
  وسایل اصلی آشپزخانه نیز می‌توانند در آینده این بخش مهم خانه‌ نقش پررنگ‌تری داشته باشند؛ یعنی وسایلی مانند اجاق گاز، یخچال و انواع فر‌ها می‌توانند به شبکه متصل شوند. این اتصال به افراد کمک می‌کند هر لحظه تسلط خود را بر آشپزخانه حفظ کنند.
  DeepMind مهار نشدني است، دست اندر كاران هوش مصنوعی به کجا می روند؟
  فرادانش
  DeepMind مهار نشدني است، دست اندر كاران هوش مصنوعی به کجا می روند؟
  هم اکنون نیز نشانه های کوچکی وجود دارند دال بر اینکه در آینده یادگیری تقویت شده به ایجاد شرایطی می انجامد که در آن، ماشین ها به سادگی غیرفعال نمی شوند و در برابر این مساله مقاومت خواهند کرد.
  برای عزیزانتان هدیه هنری پیشکش کنید؛ سایتی برای همه هنر دوستان
  استارتاپ ها
  برای عزیزانتان هدیه هنری پیشکش کنید؛ سایتی برای همه هنر دوستان
  «پیشکش» استارت‌آپی است که آمده تا به شما برای دریافت هرآنچه که به نام هنر باشد و هدیه دادنی، کمک کند. آنها که شعار «پیشکش» را «هنر، پیشکش زندگی» انتخاب کرده‌اند، در چهار بخش پیشکش‌هایی به شما می‌دهند .
  لاغر بودن، مهم‌تر از سالم بودن است
  جامعه
  لاغر بودن، مهم‌تر از سالم بودن است
  در پایگاه‌های اینترنتی برای لاغری بیش از اندازه که ناشی از یک بیماری عصبی است به عنوان "ایده‌آل زیبایی" تبلیغ می‌شود. در این میان توئیگی، مانکن لاغر سال‌های ۱۹۶۰ هم که سایز صفر را مد کرد، جایی برای عرض اندام ندارد.
  این روزها همه از نوکیا سخن میگویند؛ تازه ترین اطلاعات از محصول جدید دیگر نوکیا
  تلفن همراه و تبلت
  این روزها همه از نوکیا سخن میگویند؛ تازه ترین اطلاعات از محصول جدید دیگر نوکیا
  به نقل از یک فعال انتشاراتی روسیه‌ای، گوشی اندرویدی نوکیا پی 1 مبتنی بر گوشی شارپ آگوس ایکس ایکس 3 (Sharp Aquos Xx3) طراحی شده است که یک سال و نیم پیش در ژاپن رونمایی شد. با این حال گوشی نوکیا از سخت افزار مدرن‌تر و قدرتمندتری نظیر چیپست اسنپدراگون 835(تازه‌ترین چیپ موبایلی شرکت کوالکام)، رم 6 گیگابایتی و حافظه داخلی 256 گیگابایتی بهره می‌برد.