شواهدی که از ظهور الگوئی نگران کننده در زندگی بشر خبر میدهد

کربن عامل انقراض نسل بشریت!!کربن عامل انقراض نسل بشریت!!

 

خیلی از اوقات این اتفاق نمی افتد ولی بعد از حدود ۵۴۰ میلیون سال از زندگی بشریت، این جهان ۵ انقراض جمعیتی را به خود دیده است و میتواند انقراض بعدی در همین قرن رخ دهد.
با محاسباتی که میزان انتشار CO2 را پیش بینی میکند،روند فعلی ما را به آستانه فاجعه ای می کشد که ستاره ها به همین دلیل از بین رفته اند.این ارزیابی یک تحلیل ترسناک و مبهم ریاضی از چرخه کربن بازگشتی زمین است.

Daniel Rothman متخصص ژئوفیزیک دانشگاه MIT، نوسانات چرخه کربن(بواسطه ی خشکی های زمین، اقیانوس ها و جو ردیابی میشوند) که در طی ۵۴۰ میلیون سال گذشته اتفاق افتاده است را مورد بررسی قرار داد.

این محقق با تجزیه و تحلیل ۳۱ رویداد ایزوتوپ کربنی که توسط موسسه geochemists شناخته شده است، روند تغییرات دو ایزوتوپ های کربن(کربن های ۱۲ و ۱۳ که فراوانی متفاوتی در تاریخ زمین داشت) را شناسایی کرد.

از این شناسایی توانست یک پایگاه داده بسازد تا ارزیابی کند که چه مقدار کربن به درون اقیانوس ها در هر واقعه تاریخی وارد شده است. در بیشتر این اطلاعات کربن در یک آستانه معینی قرار داشت.اما در برخی از آن ها(که ۴ مورد از ۵ مورد انقراض جهانی که بسیاری از اشکال زندگی را از بین برده است را شامل می شد.) این آستانه معین کربن شکسته شده بود.ولی با توجه تمام شواهد دیگر که ما در بالا بودن کربن در زندگی ما در زمین دراختیار داریم، یک الگوی نگران کننده در حال ظهور است.

همانطور که این محقق می گوید، واضح است که نرخ مشخصی از تغییرات وجود دارد که اساسا سیستم مایل به تکرار گذشته نیست.در محاسبات Rothman، دو راه برای افزایش سطح کربن که در آستانه فاجعه قرار بگیرد، وجود دارد.

 • اول اینکه در میلیون ها سال خروج گاز کربن دی اکسید، به آرامی بالا رود که به آرامی باعث یک فاجعه جهانی می شود.
 • مورد دیگر که در یک دوره زمانی بسیار کوتاه میتواند رخ دهد، جایی که تغییر زیادی در حجم کربن دخیل در چرخه کربن در طی دهه ها و سال ها اتفاق می افتد.آشنا نیست؟

در این زمینه Rothman پیش بینی کرده است که نزدیک به ۳۱۰ گیگاتن از کربن به اقیانوس های جهان اضافه شده که برای عبور از سطح آستانه کافی است، که تقریبا حداقل میزانی که انتظار میرود سال ۲۱۰۰ میلادی است که با این نرخی که در حال پیشروی است، در آن زمان اتفاق می افتد.در ضمن این تذکر میدهد که به قلمرو ناشناخته ای وارد می شویم.اگر میزان کربن کنترل نشود، چرخه کربن به قلمرو خود که زیاد هم پایدار نیست وارد خواهد شد، بگونه ای که دیگر رفتار آن قابل پیش بینی نخواهد بود، که در سابقه زمین شناسی این نوع رفتار منطبق بر انقراض جهانی بود است.

به عبارت دیگر، مگر این که بشریت کاری را انجام دهد که به طور چشمگیری وضعیت کربن را تغییر دهد(اینجا ما خوشبین هستیم که این اتفاق بیافتد)، ما میتوانیم یک انقراض خطرناک را از ریشه قطع سازیم.

این یک شبه اتفاق نمی افتد، وجود همبستگی دلیل بر رابطه عِلّی نبوده،اما چنین اتفاقی هرگز دور از دسترس نیست، و این اتفاق به زودی در سال ۲۱۰۰ میلادی، اگر شرایط تغییر نکند، میتواند رخ دهد.

البته، این تنها یک چشم انداز است که چگونه کربن میتواند زندگی بر روی زمین را تغییر دهد و این دانشمند تمام جواب ها را نمی داند، اما او امیدوار است که با در اختیار قراردادن تعداد بیشتری از شواهد، ما را به حرکت وا دارد.باید راهی برای بازگشت نیز وجود داشته باشد.

این کار، دلایلی را نشان می دهد که چرا ما باید بیشتر دقت کنیم و این خود دلایل بیشتری برای مطالعه گذشته است تا به دنیای امروز اطلاع داده شود.

منبع:http://vista.ir

  نظرات

  گذر ازخوان ششم "GMT"
  تازه های فناوری
  گذر ازخوان ششم "GMT"
  "تلسکوپ غول‌پیکر ماژلان" "GMT" می‌تواند تصاویری را ثبت و ضبط کند که ۱۰ برابر واضح‌تر از تصاویر تولید شده توسط تلسکوپ فضایی "هابل" است.
    2021-03-08 10:27:00
  سن زیستی خود را بدانید
  تازه های فناوری
  سن زیستی خود را بدانید
  اندازه‌گیری سن زیستی از آن جهت مهم است که با آن می‌توان تاثیر محیط، رژیم غذایی و درمان‌ها را بر روی افزایش سن و بیماری‌های وابسته به سن بررسی کرد.
    2021-03-06 10:26:17
  دهکده ای در ماه
  فناوریهای برتر
  دهکده ای در ماه
  این مجموعه پرورش ماهی ،اسیدهای آمینه ضروری، اسیدهای چرب اشباع نشده امگا ۳ و ویتامین B۱۲ مورد نیاز بدن فضانوردان را تامین خواهد کرد.
    2021-03-08 09:54:00
  تهدیدجدی برای آمریکا
  فناوریهای برتر
  تهدیدجدی برای آمریکا
  کمیسیون امنیت ملی آمریکا:چین از توانمندی، استعداد و جاه طلبی لازم برای تبدیل شدن به رهبر جهان در حوزه هوش مصنوعی تا یک دهه دیگر برخوردار است .
    2021-03-07 10:23:00
  رکورد شکنی محققان کره‌ جنوبی
  اینترنت
  رکورد شکنی محققان کره‌ جنوبی
  بیشترین سرعت ثبت شده شبکه‌های نسل پنجم تا پیش از این مربوط به طرح تحقیقاتی مشترک شرکت‌های اریکسون، کوالکوم و شرکت مخابراتی استرالیایی تلسترا بوده است.
    2021-03-06 10:38:00
  راه ورود هکرها را هموار نکنیم
  دانش روز
  راه ورود هکرها را هموار نکنیم
  علاوه برتلاش مداوم افراد سودجو برای دسترسی به داده‌‌های ما، گاهی خودمان هم با انجام اشتباه‌‌هایی داده‌‌هایمان را در معرض خطر قرار می‌دهیم.
    2021-03-03 10:46:00
  "سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا
  انرژی های نو
  "سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا
  هنوز هیچ تاریخی مشخص نشده است که چه زمانی می‌توانیم نمونه اولیه چنین سفینه‌هایی را ببینیم، اما باز هم خبر خوبی است که شرکت‌ها برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنند.
    2021-03-02 09:46:00
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00