اینتل در رقابتی نفس گیر باگوگل و اپل

 

شرکت اینتل در تلاش است تا با الگوبرداری از مغز انسان نسل آینده پردازنده‌ها را توسعه دهد اگر این شرکت بتواند در این کار موفق شود،گام بزرگی در زمینه ساخت ابزار پردازش هوش مصنوعی برداشته خواهد شد.در این پردازنده‌ها، اینتل در اصل با الهام از سیستم عصبی مغز و الگوبرداری از برخی فعالیت‌های مغزی اتصالات مدارها را می‌سازد این روش میتواند یادگیری را در ماشین متحول کند. این تراشه Loihi نام دارد.

در انسان، در زمان تحلیل‌های احساسی، نورون‌های مغز اطلاعات را در قالب نوسان‌های شدید انتقال می‌دهند. در این تراشه هم سعی شده چنین الگویی شبیه‌سازی شود. با چنین روشی اینتل فکر می‌کند بتواند تراشه‌های جدید را توسعه دهد تا برای ربات‌های آینده و خودروهای بدون راننده مناسب باشند. در صورت توسعه چنین تراشه‌ای کامپیوتر می‌توانند بدون اتصال به اینترنت و فضای ابری به صورت منفرد عمل کنند و خطر اتصال به نت و احتمال هک شدن کاهش می‌یابد.

اگر اینتل در چنین روشی موفق شود می‌تواند با یک هزارم انرژی کنونی چندین برابر امروز پردازش انجام دهد. اینتل با این روش سعی می‌کند تا ماشین‌ها را به درک بهتری از محیط اطراف خود توانا سازد.

شرکت اینتل در چند سال جاری شتاب در زمینه هوش مصنوعی را افزایش داده است. این شرکت در سال گذشته دو استارت آپ را که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند تصاحب کرد. این استارت آپ‌ها نروانا و مویدیوس نام داشتند. این شرکت‌ها روی بینایی و یادگیری ماشین کار می‌کنند. در سال جاری هم اینتل توانست کنترل شرکت موبایل‌آی را در دست گیرد. این شرکت در زمینه توسعه دوربین‌های مورد نیاز در خودروهای خودران فعالیت می‌کند.

شرکت اینتل برای هوش مصنوعی با رقیب قدری مانند گوگل و اپل طرف است. در زمینه هوش مصنوعی گوگل پیشرفت چشمگیری داشته بخصوص در زمینه خودروهای خودران فعلا گوگل جلو تر است. روش گوگل البته توسعه شبکه‌های عصبی مصنوعی است.

در سیستم اینتل روش کار یک تغییر بنیادین کرده است در روش‌های فعلی داده‌ها بطور مداوم بین پردازنده و حافظه در جریان است اما در روش آینده اینتل، حافظه و پردازنده یکی شده‌اند بدین ترتیب در زمان و انرژی مورد نیاز برای جابه‌جایی داده‌ها صرفه‌جویی می‌شود. البته شرکت آی بی ام هم در حال فعالیت مشابهی است. این شرکت هم در حال توسعه پردازنده‌های خود با توجه به دانش اعصاب انسان است. آی بی ام این پردازنده‌ها را با کمک پنتاگون توسعه می‌دهد. این تراشه‌ها قرار است در میدان نبرد به کمک هوش مصنوعی و وسایل رزمی‌ آینده بیایند.

شرکت اینتل همچنین در حال کار است تا پردازنده‌های آینده‌اش صد برابر سریع‌تر از نسل‌های کنونی باشد.

ترانزیستورهای لیزی کلید این جهش فناوری خواهند بود. این ترانزیستورها می‌توانند بین دو حالت پایدار یعنی حالت‌های الکترونیک و فوتونیک جابه‌جا شوند. این فناوری، سرعت کامپیوترها را در آینده با این پردازشگرهای جدید به صد برابر سرعت‌های کنونی می‌رساند.

نمونه‌ای از این قطعات الکترونیکی ساخته شده که به آن ترانزیستور دوحالته می‌گویند. این قطعات توانایی جابجایی متناوب بین حالت‌های اپتیکی و الکترونیکی را دارند.

به این روش، داده‌ها در کامپیوترهای آینده می‌توانند از طریق فوتون‌ها هم منتقل شوند. این سرعت بالا به دلیل نبود مشکلات تداخلی است که در ترانزیستورهای الکترونی وجود دارد.

در سامانه‌های کنونی، ریزتراشه‌ها از میلیاردها قطعه کوچک به نام ترانزیستور ساخته شده‌اند. رایانه‌ها، هم‌اکنون بسیار سریع شده‌اند که این عامل سبب افزایش تعداد ترانزیستورها شده است.

بر اساس قانون مور، تعداد ترانزیستورها در مدار مجتمع، هرساله دو برابر خواهد شد. این قانون از سال ۱۹۶۰ که برای اولین بار توسط گوردون مور، بنیان‌گذار اینتل مطرح‌شده است، تاکنون برقرار بوده؛ اما مشکلات فنی گسترده، این قانون را در سال‌های آینده با دشواری روبه‌رو خواهد کرد.

درصورتی‌که راه‌حل تازه‌ای برای پیشرفت ترانزیستورها ارائه نشود، در آینده نزدیک توان پردازش رایانه‌ها ثابت می‌ماند و افزایش چشمگیری نخواهد یافت. ترانزیستورها هم‌اکنون بی‌اندازه کوچک شده‌اند و ادامه کوچک‌سازی آنها در آینده نزدیک ممکن نیست. به همین دلیل مهندسان سعی می‌کنند رایانه‌هایی را بر اساس نور طراحی کنند. فوتون‌ها نسبت به الکترون‌ها دارای سرعت بالاتری هستند و محدودیت‌های کمتری دارند.

البته حذف الکترون در پردازشگرها بسیار سخت است برای همین در پردازشگرهای جدید از ترکیب الکترون و فوتون استفاده خواهد شد. البته این پردازنده‌ها فعلاً در حد آزمایشگاهی هستند اما در صورت ظهور این فناوری، محیط پیرامون ما دچار تحول اساسی می‌شود.

احتمالا اینتل در آینده با الگوبرداری از مغز انسان و همچنین ورود نسل جدید پرازنده‌هایش جهان رایانه را با تحول جدیدی روبه‌رو خواهد کرد.

منبع:http://www.eghtesadnews.com

  نظرات

  سرمایه‌گذاری جهانی در تکنولوژی بلاک چین به سرعت در حال افزایش است
  تازه های کسب و کار
  سرمایه‌گذاری جهانی در تکنولوژی بلاک چین به سرعت در حال افزایش است
  اشتیاق برای استفاده از بلاک چین همچنان در سال‌های آینده در مناطق مختلف جهان، بنگاه‌های تجاری و سازمان‌ها ادامه خواهد داشت تا به این ترتیب راهکارهای جدیدی در آن بررسی و کشف شود.
    2018-07-22 06:26:19
  چهره فردای جهان
  فناوریهای برتر
  چهره فردای جهان
  در یک دهه آینده پیشرفت‌های واقعیت دیجیتالی به راهکارهای شهودی و طبیعی تر برای تکنولوژی منجر می‌شود تا کیفیت زندگی ما را بالا ببرد.
    2018-07-21 06:57:16
  تغییرات آب‌وهوایی،آینده اینترنت جهان را به مخاطره انداخته است
  اینترنت
  تغییرات آب‌وهوایی،آینده اینترنت جهان را به مخاطره انداخته است
  کارشناسان هشدار دادند شهرهای ساحلی از جمله نیویورک، میامی و سیاتل احتمالا بیش از بقیه خسارت می‌بینند و البته تاثیرات تخریب زیربنای اینترنت، احتمالا سیستم ارتباطات جهانی را نیزمختل می کند.
    2018-07-18 08:22:51
  تجارت ژئوپلیتیکی،در عرصه فناوری های نوین
  اقتصاد
  تجارت ژئوپلیتیکی،در عرصه فناوری های نوین
  شرکت‌های تکنولوژی چینی که زمانی تنها می‌توانستند محصولات سیلیکون‌ولی از موتورهای جست‌وجو گرفته تا تجارت الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی را کپی و الگوبرداری کنند، حالا خودشان به پیشتازان این عرصه تبدیل شده اند.
    2018-07-16 16:38:26
  "OCP"در مسیر توسعه
  تازه های فناوری
  "OCP"در مسیر توسعه
  فروش سخت‌افزار ساخته‌شده بر اساس طراحی‎های "OCP"در سال 2017 از مرز 1.2 میلیارد دلار گذشت که نسبت به سال قبل از آن افزایش دو برابری را نشان می‎داد و انتظار می‎رود تا سال 2021 این رقم به 6 میلیارد دلار برسد.
    2018-07-15 16:56:00
  مخاطرات اتصال به اینترنت شبکه ۴G
  دانش روز
  مخاطرات اتصال به اینترنت شبکه ۴G
  اگر شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که از اینترنت پرسرعت شبکه LTE موسوم به ۴G استفاده می‌کنید، باید مراقب مجرمان سایبری و هک دورادور دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت خود باشید.
    2018-07-15 06:46:22
  قدرت‌های خارق‌العاده خود را بشناسید
  گوناگون
  قدرت‌های خارق‌العاده خود را بشناسید
  گاهی اوقات، در جامعه سعی می‌کنیم برای رسیدن به موفقیت، کارهای را که دیگران انجام می‌دهند را انجام دهیم، اما حقیقت امر این است که باید به دنبال انجام کارهایی باشیم که برای خود ما موفقیت آمیز باشند.
    2018-07-14 08:11:00
  تکنولوژی نوین را آگاهانه به خدمت بگیرید
  جامعه
  تکنولوژی نوین را آگاهانه به خدمت بگیرید
  میلیون‌ها تلویزیون متصل به اینترنت می‌توانند گرایش‌ها و سلایق بینندگان را فهمیده و سپس پیشنهادات خاص خود شامل پیشنهادات تبلیغاتی را روی صفحه اسکرین شما نمایش دهند.
    2018-07-09 06:54:00