المپیک زمستانی، صحنه خودنمائی فناوریهای نوین

 

المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ کره جنوبی علاوه بر اینکه یک رویداد جهانی برای رقابت ورزشکاران در حوزه ورزش به حساب می‌آید به صحنه‌ای برای آزمایش و بهره‌برداری از مدرن‌ترین راهکارهای حوزه فناوری تبدیل شده است. در این مطلب ، نگاهی به جذاب‌ترین تکنولوژی‌ها در این رویداد خواهیم داشت.

کره جنوبی کشوری است که منزلگاه برندهای سرشناس حوزه تکنولوژی نظیر الجی و سامسونگ به حساب می‌آید. علاوه بر این، خودروسازهای سرشناسی نظیر هیوندای نیز بهره‌برداری قابل توجهی از فناوری‌های روز در محصولات خود داشته‌اند. با این تفاسیر، طبیعی است که در رویداد بزرگی که در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ به عنوان یک رویداد ورزشی بزرگ در سطح جهانی، طیف قابل توجهی از تکنولوژی‌های روز را به منظور برگزاری هرچه جذاب‌تر این رویداد شاهد باشیم.

preview

از طرف دیگر، همکاری دولت و اپراتورهای این کشور هم باعث شده زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری حداکثری از تکنولوژی‌های روز در این رویداد فراهم شود. تکنولوژی‌هایی که در برخی موارد حتی از آنچه در رویدادهای بزرگ ورزشی برگزار شده در کشورهای پیشرفته جهان شاهد بوده‌ایم نیز فراتر رفته‌اند. در این قالب، می‌توان به روبات‌های راهنما که به مسیریابی بهتر مسافران در فرودگاه و حتی محل‌های برگزاری بازی‌ها کمک می‌کنند اشاره کرد. حتی شرکت خودروسازی هیوندای هم تکنولوژی روز خودروهای بدون راننده را در قالب اتوبوس‌های خودران در اختیار مشتاقان قرار داده است تا تجربه‌ای متفاوت پیاده سازی شود.

تجربه بصری مدرن و با کیفیت
پوشش تمامی مسابقات مهم این رویداد از طریق مجریان پخش در دستورکار قرار گرفته اما نکته قابل توجه استفاده از استاندارد Ultra High Definition یا همان UHD است که برای پخش محتویات ویدئویی لحاظ شده است. به این ترتیب، امکان آن فراهم شده تا تمام رویدادها و مسابقات حساس را با رزولوشنی چهار برابر بیشتر از وضوح اچ‌دی مشاهده کنید.

preview

بر اساس اعلام مسئولان برگزاری، بازی‌های پیونگ چانگ، در مقایسه با تمام رویدادهای ورزشی بزرگی که تا پیش از این برگزار شده، بیشترین استفاده را از دوربین‌های واقعیت مجازی ۳۶۰ درجه به همراه داشته‌اند تا بینندگان، تجربه‌ای به مراتب فراتر را از نظر بگذرانند.

تماشای مسابقات از دید اول شخص
اپراتورهایی نظیر KT کره جنوبی دست‌ به کار شده‌اند تا با ارائه فناوری‌های جدید، امکان تماشای مسابقات را از نگاه اول شخص برای بینندگان فراهم کنند. به این ترتیب، علاوه بر پوشش حرکات ورزشکاران و صحنه‌های مسابقات از نماها و زوایای مختلف، این امکان فراهم شده تا برگزاری مسابقه را از دید دوربینی که روی کلاه ورزشکاران نصب شده نیز شاهد باشید. تجربه‌ای که به مراتب متفاوت‌تر از آنچه تاکنون شاهد بودیم به نظر می‌رسد.

تکنولوژی برای بهبود سرعت و کیفیت انتقال اطلاعات
تکنولوژی Ghost Skier یکی دیگر از فناوری‌هایی است که می‌تواند حجم و کیفیت اطلاعاتی که در اختیار بینندگان و مشتاقان بازی‌های المپیک زمستانی قرار می‌گیرد را متحول کند. به این ترتیب، بینندگان در زمان برگزاری مسابقات حتی می‌توانند میزان گلوکز خون و تعداد ضربان قلب ورزشکاران را هم به طور لحظه‌ای روی صفحه نمایشگر خود مشاهده کنند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند استفاده از این تکنولوژی می‌تواند سطح اطلاعات جمع‌آوری شده از ورزشکاران و آنچه در اختیار مشتاقان و بینندگان تلویزیونی قرار می‌گیرد را متحول کند.

مسئولان برگزاری المپیک زمستانی پیونگ چانگ از این هم فراتر رفته و با راه‌اندازی سرویسHologram Live این امکان را فراهم کرده‌اند تا مشتاقان بتوانند مصاحبه‌های ورزشکاران را به صورت خروجی هولوگرامی مشاهده کنند. به این ترتیب، شرایطی فراهم می‌شود که گویا مصاحبه در منزل بینندگان انجام می‌شود.

پیشرفت چشمگیر در سرعت ارتباطات اینترنتی
بهره‌برداری از تکنولوژی‌های یادشده، در بستر شبکه ارتباطی نسل پنجم (5G) ممکن خواهد شد که سرعت انتقال اطلاعات را در مقایسه با آنچه در شبکه‌های LTE شاهد هستیم تا هزار برابر افزایش خواهد داد. این امر در پرتو پیشرفت در حوزه تکنولوژی انتقال اطلاعات میسر شده که کره جنوبی در آن حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

preview

بهره‌برداری آزمایشی از 5G
شبکه ارتباطی نسل پنجم یا همان 5G یکی از گزینه‌هایی به حساب می‌آید که گفته می‌شود صنعت پخش مسابقات را متحول خواهد کرد. در بستر این شبکه، انتقال حجم قابل توجه اطلاعات که اتفاقاً گزینه‌ای ضروری برای بهره‌برداری از پلتفرم‌های واقعیت مجازی و سرویس‌های هولوگرافیک است ممکن خواهد شد.

در این بخش، همکاری اپراتور کره‌ای KT با اینتل در کنار پشتیبانی دولت کره جنوبی شرایط را به نحوی رقم زده تا از این بازی‌ها به عنوان طرحی آزمایشی برای استفاده از شبکه ارتباطی نسل پنجم در حوزه پخش بازی‌های ویدئویی استفاده شود. این طرح، با توجه به برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری نهایی از شبکه ارتباطی 5G در سال ۲۰۲۱ میلادی، ضروری به نظر می‌رسد.

preview

بر اساس گزارش نشریه کره‌ای Ynhap، سرعت شبکه 5G این امکان را به کاربران خواهد داد تا محتویات ویدئویی با حجم ۸۰۰ مگابایت را در زمان یک ثانیه دانلود کنند. این عملکرد، در مقایسه با زمان ۴۰ ثانیه‌ای لازم برای دانلود محتویات مشابه روی شبکه LTE-Advanced قرار می‌گیرد.

روبات‌های راهنما
تعداد روبات‌های راهنما در فرودگاه‌های بزرگ سئول افزایش یافته تا مسافران بتوانند از طریق این المان‌های جذاب، اطلاعات لازم را برای مراجعه به گیت‌ها یا حتی دریافت اطلاعات پرواز پیش رو داشته باشند. این روبات‌ها حتی تمیزکردن فرودگاه‌ها را هم برعهده می‌گیرند.

preview

با بهره‌گیری از پلتفرم تشخیص صدای الجی و همچنین برقراری ارتباط با کامپیوترهای مرکزی فرودگاه، Airport Guide Robot می‌تواند چندین زبان را درک کرده و حتی امکان اسکن مدارک هم فراهم خواهد شد.

preview

ترجمه سریع با پشتیبانی از زبان‌های مختلف
انستیتو تحقیقاتی ارتباطات و الکترونیک کره جنوبی با هدف بهره‌برداری از هوش مصنوعی در جهت از میان برداشتن سدهای زبانی، راهکارهای تازه‌ای را برای ورزشکاران و بازدیدکنندگان از مسابقات المپیک زمستانی پیونگ چانگ تدارک دیده است. به عنوان مثال، می‌توان به ارائه نرم‌افزار Genie Talk اشاره کرد که در واقع اپلیکیشنی با امکان ترجمه سریع زبان کره‌ای به ۲۹ زبان دیگر به حساب می‌آید.

preview

شرکت Future Robot هم بهره‌برداری از روبات‌های مختلف را در دستورکار قرار داده است تا امکان ترجمه میان زبان‌های مختلف را فراهم کند. روبات‌های این شرکت از قابلیت تعامل احساسی  در کنار صفحه نمایش لمسی ۳۲ اینچی بهره‌مند شده و حتی امکان عکس گرفتن را هم برای بازدیدکنندگان از این رویداد فراهم می‌کنند.

پهپادها و اتوبوس‌های خودران
اتوبوس‌های خودران مجهز به تکنولوژی ارتباطی 5G که در قالب همکاری متخصصان هیوندای و اپراتور KT توسعه یافته‌اند امکان جابه‌جایی آسان و سریع را میان موقعیت‌های مکانی مختلف تدارک دیده شده برای برگزاری مسابقات فراهم می‌کنند.

preview

در سمت دیگر، پهپادها هم امکان پخش محتویات را در کنار ارائه سرویس‌های امنیتی فراهم می‌کنند.

کره جنوبی مدت‌هاست که به دنبال فراهم کردن شرایط جهت برگزاری مسابقات المپیک زمستانی برآمده است. در این راستا، در کنار بودجه اختصاص داده شده از طرف کمیته سازماندهی المپیک، بودجه ۱۰ میلیارد دلاری هم از طرف دولت کره جنوبی برای توسعه زیرساخت‌ها شامل گزینه‌های حمل و نقل ریلی با سرعت بالا اختصاص یافته است.

علی‌رغم تمام تمهیدات به کار بسته شده، گزارش‌ها از نرخ پایین فروش بلیط‌های مربوط به این مسابقات حکایت دارند. امری که گفته می‌شود ریشه در هوای بسیار سرد و البته تنش‌های سیاسی حاکم میان دو کره دارد. اگرچه تغییر شرایط آب و هوایی یا حتی تعاملات سیاسی با کره شمالی غیرممکن به نظر می‌رسد اما مسئولان و مقامات کره‌ای در تلاش بوده‌اند تا حداقل با بهره‌برداری از فرصت‌هایی که تکنولوژی در اختیار آن‌‌ها قرار می‌دهد تجربه جذاب‌تری را پیش روی مشتاقان و بازدیدکنندگان قرار دهند.

منبع:شهر سخت افزار

 

  نظرات

  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38
  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08