سلماس،میزبان ایستگاه چهارم

طبق اعلام مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی، شهرستان سلماس میزبان یکی از چهار ایستگاه فضایی اصلی کشور در زمینی به وسعت 40 هکتار خواهد بود.

قاسم جلیلی طی مصاحبه خود اعلام کرد: ساخت ساختمان اداری این پایگاه آغاز شده و این ساختمان تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد. اعتبار 100 میلیارد ریال برای ساخت ساختمان اداری پایگاه فضایی سلماس در نظر گرفته شده است.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی در مورد کارکردهای این پایگاه فضایی افزود: ایستگاه فضایی سلماس به عنوان یکی از چهار ایستگاه فضایی کشور (در کنار ایستگاه فضایی امام خمینی، ایستگاه فضایی قم و ایستگاه فضایی چابهار) شناخته خواهد شد و اموری مانند بهره‌برداری و کنترل ماهواره‌های تولید شده همچنین ارائه اطلاعات ماهواره‌ها به شرکت‌‌ها، سازمان‌های بهره‌بردار مانند جهاد کشاورزی و مدیریت بحران و استارتاپ‌های فضایی در این ایستگاه انجام می‌شود.

جلیلی ادامه داد: راه‌اندازی این ایستگاه فضایی قدمی برای توسعه فضاپایه در استان آذربایجان غربی و شهرستان سلماس خواهد بود. این ایستگاه مکانی برای انعقاد قراردادهای پژوهشی فضایی در زمینه‌های مختلف از جمله کاربردی، توسعه‌ای، فناوری علوم فضایی، کشاورزی، مطالعه طراحی و ساخت ماهواره سنجشی و آزمایشگاهی خواهد بود.

وی با بیان اهمیت نقش زیرساخت‌ها در توسعه دانش صنعت فضایی کشور افزود: در حال حاضر ما برای توسعه و پیشرفت در دانش و شکل‌گیری زنجیره صنعت فضایی کشور، به توسعه زیرساخت‌های فضایی نیاز داریم.

سازمان فضایی کشور تاکنون از ایستگاه امام خمینی و شهر قم در فاز اجرایی بهره‌برداری کرده و به زودی ایستگاه‌های سلماس و چابهار به ایستگاه‌های فضایی اصلی کشور اضافه می‌شوند.

شهرستان سلماس در 90 کیلومتری شمال استان آذربایجان غربی و در مجاورت مرز ایران و ترکیه قرار داد. این شهرتان بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارد.

منبع:https://itresan.com

  نظرات

  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22
  انحصاری که باید شکسته شود
  شرکت ها و برندها
  انحصاری که باید شکسته شود
  خرابی سرویس گوگل و از دسترس خارج شدن بسیاری از اطلاعات ابری کاربران موجب شد که زنگ هشدار برای کاهش انحصار غول‌های فناوری بلند تر از هر زمان دیگری به صدا در بیاید.
    2020-12-22 09:48:23
  ابرقهرمانان خاموش
  تازه های کسب و کار
  ابرقهرمانان خاموش
  سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ فناوری در دوره کرونا به سمت فناوری ابری و جمع‌آوری بازخورد سیستماتیک از تجارب کارمندان تغییر کرده است.
    2020-12-20 09:19:14