کشاورزی نوین،ایمنی بخش آینده بشر

جدیدترین فناوری‌های آینده‌ساز صنعت کشاورزی در این مطلب معرفی شده‌اند که به عقیده بسیاری از تحلیلگران این حوزه در آینده نزدیک به وقوع می‌پیوندند.

کشاورزی در طول قرن اخیراز پیشرفت‌ بسیار زیادی برخوردار بوده و میزان تولید محصولات کشاورزی نسبت به قبل افزایش قابل‌توجهی داشته است؛ اما همانطور که می‌دانید جمعیت جهان با سرعت رو به رشدی در حال افزایش و درآستانه هشت میلیارد نفر است؛ بنابراین استفاده از فناوری‌های جدید در کشاورزی به منظور افزایش تولید محصول، یک امر ضروری است.

شاید این جمله به نظرتان مضحک باشد؛ اما باید گفت که بزرگترین دستاورد بشر در طول تاریخ، تولید غذا به شکل امروزی است؛ اگرچه تولید مواد غذایی در پیشرفت فناوری هیچ نقشی نداشته است؛ اما یکی از عوامل مهم پیشرفت بشر بوده است. کشاورزی باعث شد شکارچیان کوچ‌نشین در کنار هم جمع شوند و شهرها و تمدن‌ها را ایجاد کنند. سپس پیشرفت‌های جدید در صنعت کشاورزی همچون ساخت مخازن ذخایر غلات، گاوآهن‌های فولادی و دستگاه‌های خرمن‌کوب باعث شد میزان تولید مواد غذایی مازاد بر مصرف انسان‌ها شود و تولید غذا برای جمعیت بیشتر میسر شود. این کار موجب شد انسان‌ها در هر گوشه‌ای از این سیاره غنی، جامعه ای را تشکیل دهند؛ بنابراین تولید غذا بزرگ‌ترین موفقیت‌ بشر از زمان پیدایش او تاکنون است؛ اما ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که آینده تولید غذا چه خواهد شد.

پیشرفت‌های زیاد در صنعت کشاورزی موجب شده است انسان در سایر زمینه‌ها نیز پیشرفت بسیار خوبی داشته است. استفاده از فناوریهای جدید در کشاورزی و تولید غذا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ زیرا طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، جمعیت جهان از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۵۰ به میزان یک سوم جمعیت کنونی جهان (۲٫۳ میلیارد نفر) افزایش خواهد یافت و میزان تولید محصولات کشاورزی نیز باید متناسب با افزایش جمعیت، افزایش یابد. از سویی دیگر بشر با مشکلاتی همچون کمبود غذاهای دریایی بر اثر صید بی‌رویه، کاهش قابل‌توجه اراضی حاصلخیز و ناپایدار بودن و غیر قابل پیش‌بینی بودن میزان محصولات کشاورزی مواجه شده است.

البته وقتی که بحث افزایش تولید محصولات کشاورزی مطرح می‌شود، پرسش‌هایی در ذهنمان کلید می‌خورد که ابتدا باید به آن‌ها پاسخ داد؛ مثلا اینکه چگونه می‌توان میزان تولید محصولات کشاورزی را متناسب با افزایش جمعیت و بدون تشدید مشکلات کشاورزی مدرن، افزایش داد؟ آیا می‌توان بدون نابود کردن اکوسیستم‌های مختلف و تضعیف منابعی که ما را حفظ می‌کنند، به مسیر خود ادامه دهیم؟ تغییرات لازم برای جلوگیری از کمبود غذا در آینده چیست؟ به‌سادگی نمی‌توان به این سوال‌ها پاسخ داد؛ اما دانشمندان امیدوارند بتوانند با استفاده از فناوری‌های مبتکرانه نوین، تمام موانع پیش‌روی خود را بردارند و به هدف خود دست پیدا کنند.

همانگونه که بشر توانسته است با استفاده از امکاناتی همچون تراکتور، مواد شیمیایی برای افزایش حاصلخیزی اراضی کشاورزی و آبیاری تحت فشار، میزان تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهد، از این پس هم می‌تواند در این مسیر موفق شود. بشر برای ایجاد امنیت غذایی در آینده در حال بهره‌گیری از نسل جدیدی از ابزارهای فنی همانند اصلاح ژن، هوش مصنوعی و ربات‌های پرنده است.

می‌توان گفت بشر از چند قرن پیش در حال اصلاح ژن‌های مختلف است؛ اما به‌تازگی با بهره‌گیری از ابزار جدیدی همانند فناوری CRISPR توانسته است به دستاوردهای جدیدی در این زمینه دست پیدا کند و برای تولید محصولات کشاورزی پربازده که در برابر خشکسالی کاملا مقاوم باشند و هیچ آفتی نتواند آن‌ها را از بین ببرد، آمادگی کامل دارد.

کشاورزی در فضای بسته نیز مزایای زیادی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به عدم نیاز به مواد نابود‌کننده علف‌های هرز، آفت‌کش‌ها و حتی عدم نیاز به نور خورشید اشاره کرد. همچنین می‌توان به ‌جای پرورش محصولات کشاورزی در مناطق روستایی، آن‌ها را در شهرها پرورش داد تا هم نیازی به صرف هزینه برای انتقال آن‌ها به شهرها نباشد و هم میزان دی‌اکسید‌کربن در فضاهای شهری به میزان زیادی کاهش یابد.

کشتن حیوانات به دلیل استفاده از گوشت آن‌ها، یکی از آسیب‌های جدی بشر به محیط پیرامونی خود است؛ اما از سوی دیگر استفاده نکردن از گوشت هم تقریبا غیر ممکن است. دانشمندان موفق شده‌اند با تولید گوشت مصنوعی که طعم آن با گوشت طبیعی تقریبا هیچ تفاوتی ندارد، از کشتار حیوانات جلوگیری کنند.

کشاورزان همیشه به دنبال افزایش کارایی در حرفه خود هستند و به همین دلیل به‌تازگی استفاده از ربات‌های مختص کشاورزی را آغاز کرده‌اند که می‌توانند باعث کاهش هزینه در مراحل مختلف کشاورزی شوند و با استفاده از نیروی انسانی کمتر، محصول بیشتری جمع‌آوری شود.

البته اکثر فناوری‌هایی که دانشمندان در‌ حال‌حاضر در حال کار کردن بر روی آن‌ها هستند، بیشتر شبیه به آنچه است که در فیلم‌ها یا داستان‌های علمی تخیلی دیده یا خوانده‌اید. در آلمان رباتی برای از بین بردن علف‌های هرز طراحی شده است که برای جلوگیری از مصرف علف‌کش‌ها، تک تک علف‌ها را از ریشه از زمین بیرون می‌کشد. در ژاپن هم کشت کاهو در مزارع عمودی به‌تازگی آغاز شده شده است. در این مزارع برای کشت محصولات از نور لامپ‌های LED استفاده می‌شود و محصولات با شیوه نوین هیدروپونیک پرورش داده می‌شوند (در این شیوه محصولات به جای خاک در شن، سنگ‌ریزه و یا مایعات پرورش داده می‌شوند و مواد مغذی نیز به بستر آن‌ها افزوده می‌شود). در آمریکا نیز حداقل شش شرکت استارتاپ در حال پرورش گندم در محیط آزمایشگاهی و به شیوه مصنوعی هستند.

منبع:کلیک 


 

  نظرات

  سیستم‌عامل Hongmeng OS 2.0 رونمایی شد
  بازاریابی و بازارسازی
  سیستم‌عامل Hongmeng OS 2.0 رونمایی شد
  وانگ چنگ‌لو؛ رئیس دپارتمان نرم‌افزاری هواوی:امروزه ما برای پیشی گرفتن در زمینه ساخت اکوسیستم مبتنی بر تلفن‌همراه و حوزه صنعت ارتباطات به فرصتی فوق‌العاده دست یافته‌ایم وچشم‌اندازهای بسیار بزرگی پیش روی ما قرار دارند.”
    2020-09-14 12:15:05
  گامی رو به جلو درموسسه RMIT
  تازه های فناوری
  گامی رو به جلو درموسسه RMIT
  این پوست مصنوعی با استفاده از یک لایه الکترونیکی نازک تولید شده است. این لایه مجهز به سنسورهای سنجش فشار، پوشش‌های واکنش‌دهنده به دما و یک سلول حافظه شبه مغز است.
    2020-09-07 10:54:54
  سامسونگ دیگرلاف نمی زند
  شرکت ها و برندها
  سامسونگ دیگرلاف نمی زند
  این فناوری جدید نه‌تنها موجب برتری سامسونگ نسبت به سایر رقبای خود در این صنعت می‌شود بلکه "مانع اصلی توسعه" در مقیاس‌گذاری رم را نیز برطرف می‌کند
    2020-09-06 13:14:51
  هوشمند سازی مدارس سرعت می گیرد
  تازه های کسب و کار
  هوشمند سازی مدارس سرعت می گیرد
  ما برای تشویق کسب و کارها و استارتاپ‌ها به جهت ورود به حوزه خدمات و محتوای آموزشی، اعطای وام را در اولویت قرار داده‌ایم. همچنین اختصاص فضای کاری مشترک نیز برای رشد و شکوفایی شرکت‌های نوپا در دستور کار قرار گرفته است.
    2020-09-04 11:23:36
  جایگاه ایران درحکمرانی برفضای مجازی
  فناوریهای برتر
  جایگاه ایران درحکمرانی برفضای مجازی
  باتوسعه پروژه‌هایی که با مفهوم اینترنت بدون مرز توسط اسپیس ایکس، آمازون و گوگل طراحی شده و نیز سرویس‌های جدید نسل‌های آینده تلفن همراه، دیگرامکان "رگولاتوری" روی اینترنت وجود نخواهد داشت.
    2020-09-01 15:13:53
  رشدسرمایه گذاری در حوزه"هوش مصنوعی"
  فناوریهای برتر
  رشدسرمایه گذاری در حوزه"هوش مصنوعی"
  آمریکا مدعی ساخت اینترنت کوانتومی و تبدیل شدن به یک ابرقدرت فنی است. بررسی‌های مؤسسه تحقیقاتی آی دی سی نشان می‌دهد صرف هزینه در حوزه هوش مصنوعی در منطقه خاورمیانه و آفریقا نیزدر سال ۲۰۲۰ رشد چشمگیری خواهد داشت.
    2020-08-26 09:54:00
  دانشمندان علیه دانشمندان
  دانش روز
  دانشمندان علیه دانشمندان
  همین نگرانی‌ها ۲۳۰ دانشمند از ۴۰ کشور جهان را بر آن داشت که بیانیه‌ای مشترک در مورد تبعات انسانی و زیست محیطی توسعه این تکنولوژی منتشر کنند.
    2020-08-24 10:17:23
  نسل جدید نمایشگرها
  نوآوری
  نسل جدید نمایشگرها
  این نمایشگرها را می‌توان در بخش‌های تجاری مختلف مانند پنجره‌های بزرگ مغازه‌ها یا نمای خارجی ساختمان و همچنین نمایشگاه‌ها استفاده کرد.
    2020-08-23 11:09:18