یک تیر و دو نشان استارت‌آپ‌ها

یکی از مهم‌ترین شعارهای دولت دوازدهم افزایش اشتغالزایی و حل معضل بیکاری است. در این میان بنابرآنچه محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم می‌گوید، فناوری اطلاعات می‌تواند غول بیکاری را در ایران از پا دربیاورد.

 روزنامه «گسترش تجارت» نوشت: شاید این ادعا در نگاه نخست کمی دور از ذهن به نظر برسد، اما نگاهی به فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه فناوری اطلاعات نشان می‌دهد به کمک این حوزه در طول یک سال گذشته، زمینه برای اشتغال ۱۰۰ هزار نفر فراهم‌شده است. بر همین اساس هم می‌توان امیدوار بود که حوزه فناوری اطلاعات به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به راهگشای مشکل بیکاری تبدیل شود. کارشناسان معتقدند در میان شاخه‌های گوناگون فناوری اطلاعات؛ استارت‌آپ‌ها، مشاغل اینترنتی و تولید نرم‌افزار می‌تواند بیشترین اثرگذاری را در حوزه اشتغالزایی داشته باشد.

دولت دوازدهم در شعارهای انتخاباتی خود از ایجاد ۹۰۰ هزار شغل در سال سخن به میان آورد. در این میان قرار است فناوری اطلاعات وظیفه ایجاد ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار شغل در سال را برعهده بگیرد و ایران را از نرخ بالای بیکاری نجات دهد. هرچند که این آمار در نگاه نخست، کمی غیرقابل‌باور به نظر می‌رسد، اما نگاهی به توسعه زیرساخت‌ها، رشد فضای مجازی و مشاغل اینترنتی در طول یک سال گذشته باور چنین ادعایی را ملموس می‌کند.

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم در تایید این نظریه و چگونگی استفاده از فناوری اطلاعات در مسیر حل مشکل بیکاری می‌گوید: بر اساس چارچوبی که در بازار جهان داریم، سهم فناوری اطلاعات در حوزه اشتغال ۱/۸۷درصد بوده، اما در ایران سهم اشتغال این حوزه ۰/۲ درصد است، بااین‌حال در نظر داریم تا ۴سال آینده، این رقم به ۱/۵درصد برسد.

برای رسیدن به سهم ۱/۵ درصدی فناوری اطلاعات در حوزه اشتغالزایی و ایجاد فرصت شغلی برای ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در سال علاوه بر دولت، بخش خصوصی و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز از راهکارهای متعددی سخن به میان آورده که می‌تواند به روند اشتغالزایی سرعت بیشتری ببخشد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در ارائه نظراتش به الزامات سیاست‌گذاری اشتغال در فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته و در ۱۱ پیشنهاد برای توسعه اشتغال بر همکاری شرکت‌های عضو نظام صنفی رایانه‌ای در این بخش تاکید کرده است. همکاری شرکت‌های عضو نظام صنفی رایانه‌ای، دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و... برای احصای نیازهای مهارتی نیروی انسانی کشور در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، همکاری بین نهادهای متولی آموزش‌های کوتاه‌مدت حرفه‌ای همچون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دانشگاه جامع علمی-کاربردی و جهاد دانشگاهی برای تامین زیرساخت‌های آموزشی اجرای دوره‌های کارآموزی فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و همچنین کمک و تشویق اقشار آسیب‌پذیر برای بهره‌مندی از دوره‌های کارآموزی فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌وسیله نهادهای خیریه ازجمله این پیشنهادها است. اما در این میان کارشناسان بخش خصوصی نیز از دیدگاه‌های خود سخن می‌گویند و معتقدند برای تحقق شعار اشتغالزایی باید تمرکز و برنامه‌ریزی بر زیرشاخه‌های فناوری اطلاعات را افزایش داد.

نیازمند برنامه‌ریزی درست هستیم

ابراهیم نکو، کارشناس اقتصادی معتقد است که راه‌حل‌های زیادی برای تحقق شعار افزایش اشتغالزایی در جامعه وجود دارد و یکی از بهترین راه‌حل‌های موجود، استفاده از ظرفیت‌های حوزه فناوری اطلاعات است. این کارشناس اقتصادی درباره اثرگذاری حوزه فناوری اطلاعات بر بهبود وضعیت اشتغالزایی کشور به «گسترش تجارت» می‌گوید: به‌طورقطع استفاده از حوزه فناوری اطلاعات می‌تواند گامی بلند در مسیر بهبود وضعیت اشتغالزایی باشد، اما برای دست یافتن به نتایج و اثرات مثبت فناوری اطلاعات بر اشتغالزایی نیازمند برنامه‌ریزی درست و ترسیم نقشه‌راه از سوی مسئولان دولتی هستیم. به‌این‌ترتیب می‌توان بخش عظیمی از دغدغه‌های دولت و انتظارات جامعه را رفع کرد.

وی در ادامه سخنان خود از فناوری اطلاعات به‌عنوان راه‌حل بهبود وضعیت اقتصادی یاد می‌کند و می‌افزاید: دولت اگر بتواند بخشی از رویکرد خود را به صورتی نو و جامع به بحث فناوری اطلاعات معطوف کند، می‌تواند یک گام به شعارهای خود در حوزه اشتغالزایی نزدیک شود. باید توجه داشت که فناوری اطلاعات بنا به ماهیت نوآورانه خود هم می‌تواند فرصت را برای افزایش اشتغال در بخش‌های سنتی بازار فراهم و هم به ایجاد شاخه‌های جدید کسب‌وکار کمک کند. بر همین اساس هم تمرکز و سرمایه‌گذاری بر این شاخه از صنعت می‌تواند اثرات مثبت زیادی از خود در جامعه به‌جای بگذارد.

یک تیر و دو نشان استارت‌آپ‌ها

افشین کلاهی، عضو کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با «گسترش تجارت» از نقش مثبت و مؤثر فناوری اطلاعات بر اشتغالزایی سخن می‌گوید. وی معتقد است استارت‌آپ‌ها به‌عنوان بخشی از خانواده فناوری اطلاعات بیشترین تاثیر را در افزایش اشتغالزایی دارند و می‌افزاید: دولت دوازدهم بارها استفاده از فناوری اطلاعات را راه‌حل معضل بیکاری دانسته است. ضمن تایید این دیدگاه معتقدم که اگر قرار باشد از یکی از بخش‌های فناوری اطلاعات به‌عنوان اثرگذارترین زیرشاخه در بحث اشتغالزایی نام ببریم، نخست استارت‌آپ‌ها و پس‌ازآن حوزه نرم‌افزار خودنمایی می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به چند دلیل متعدد در این زمینه می‌گوید: استارت‌آپ‌ها زمینه را برای ایجاد مشاغل مرتبط زیادی فراهم می‌کنند. به‌عنوان نمونه در حوزه حمل‌ونقل و تاکسی‌یاب‌های آنلاین می‌بینیم که استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه علاوه بر آنکه فضا را برای اشتغال متخصصان حوزه فناوری فراهم کرده‌اند، باعث اشتغالزایی در حوزه حمل‌ونقل هم شده‌اند. این موضوع را می‌توان یک تیر و دو نشان استارت‌آپ‌ها در زمینه اشتغالزایی دانست.

کلاهی همچنین به تاثیر حوزه سخت‌افزار بر اشتغالزایی اشاره می‌کند و می‌گوید: به‌طور حتم حوزه سخت‌افزار هم در زمینه اشتغالزایی اثرگذاری بالایی خواهد داشت، اما بازهم اگر قرار بر مقایسه میزان اثرگذاری شاخه‌های فناوری اطلاعات در زمینه اشتغالزایی باشد، سخت‌افزار در مقام بعدی استارت‌آپ‌ها و نرم‌افزارها قرار می‌گیرد. این کارشناس در پایان سخنان خود می‌گوید: نگاهی به منابع در نظر گرفته‌شده برای ایجاد ظرفیت اشتغالزایی نشان می‌دهد ما آمادگی افزایش اشتغال به کمک فناوری اطلاعات را داریم، چراکه مؤلفه‌هایی مانند نیروی کار آماده، ایده، تخصص و ظرفیت بازار به‌طور کامل در دسترس است. در این میان تنها چیزی که می‌تواند مانع افزایش اشتغالزایی شود، مقاومت بخش سنتی و قوانین کسب‌وکار است که باید باهمت جمعی مسئولان فکری به حال آن کرد.

منبع:http://www.gostaresh.news

  نظرات

  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  شرکت ها و برندها
  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی هنوز به دنبال ایالت «اوتار پرادش» (ایالتی در هندوستان) روی نقشه بودند، این شرکت به بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده موبایل هوشمند در بازار هندوستان تبدیل شد.
    2018-06-16 12:40:00
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  تازه های کسب و کار
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  هر کسب‌وکار به یک پهنای‌باند مشخص نیاز دارد؛ نه بیشتر و نه کمتر. مدیران آنکسب‌وکار باید بتوانند این میزان پهنای‌باند مناسب را محاسبه و تقاضا بدهند تا به دردسر نیافتند. اما چگونه این پهنای‌باند مورد نیاز را برای هر کسب‌وکار محاسبه کنیم؟
    2018-06-15 16:00:00
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  دانش روز
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  پروفسور «مارک میودونیک» (Mark Miodownik)، استاد «کالج دانشگاهی لندن» (UCL) گفت: شبکه جاده‌ای انگلستان، به خاطر ناتمام ماندن تعمیرات، در حال تخریب است و مقامات محلی، برای ادامه کار، بودجه و نیروی انسانی کافی ندارند.
    2018-06-15 07:36:00
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  تازه های کسب و کار
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  صاحبان کسب و کار در صنعت پوشاک می‌توانند با ارسال تصاویری از البسه و پوشاک تولیدی خود به تبلیغ آن و قیمت‌گذاری دقیق برروی تصاویر پرداخته و کاربران نیز با لمس قیمت و لباس مذکور، مستقیما می‌توانند آن را به‌صورت اینترنتی خریداری کنند.
    2018-06-14 15:13:50
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  فرادانش
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  گلدمن‌ ساچزپیش‌بینی کرده است که تیم‌های ملی فرانسه، برزیل، پرتغال و آلمان در نیمه نهایی این مسابقات حضور دارند و بزریل و آلمان نیز در دیدار نهایی این بازی‌ها مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.
    2018-06-13 15:05:35
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  اقتصاد
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  بزرگ‌ترین پلتفرم آنلاین نقل‌وانتقال مالی در چین، 14 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را از سوی یک کمپانی خصوصی جذب کرد.
    2018-06-11 07:04:00
  6عادت ،6 درس
  شخصیت ها
  6عادت ،6 درس
  برنامه‌نویسانی که خود را با فناوری‌های جدیدتر سازگار می‌کنند، می‌توانند در کنار همتایان جدید خود کار کنند، در غیر این صورت آن‌ها نیز همانند فناوری که با آن کار می‌کنند، منسوخ و قدیمی می‌شوند.
    2018-06-10 16:58:00
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  تازه های فناوری
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  فناوری هوش مصنوعی به دلیل پردازش‌های سریع و مختلف، نیاز به محل ذخیره سازی با ظرفیت بسیار بالا دارد و از سوی دیگر سرعت ذخیره سازی نیز برای توسعه این فناوری بسیار با اهمیت است.
    2018-06-07 07:38:00