برنامه آتی ناسا در ایستگاه بین المللی

چند روز پیش شاهد بودیم که مأموریت کرو-۱ چهار فضانورد ناسا را سوار بر کپسول کرو دراگون به ایستگاه بین‌المللی برد.نخستین مأموریت عملیاتی، نه‌تنها فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد، بلکه امکان چند آزمایش‌ علمی بی‌نظیر را هم برای سرنشینان فراهم خواهد کرد.بخشی از فهرست مربوط به آزمایش‌های که فضانوردان مأموریت کرو-۱ سرگرم انجام آنها خواهند بود،شامل موارد زیر است:

فیزیولوژی تغذیه (پروژه Food Physiology):چند ماه غوطه‌وری می‌تواند سیستم ایمنی یک فضانورد را تغییر دهد. بنابراین آزمایش فیزیولوژی تغذیه بررسی خواهد کرد که تغییرات غذایی در فضانوردان در حال چرخش، چگونه می‌تواند عملکرد ایمنی بدن آنها را تغییر دهد یا تقویت کند. هدف کلی این آزمایش عبارت است از بهبود رژیم غذایی در پرواز فضایی و سلامت سرنشینان.

ژن در فضا (پروژه Genes in Space-7): این آزمایش دانش‌آموزی، یکی از گزینه‌هایی است که برنده مسابقه ژن‌ها در فضا شد و برای دانش‌آموزان در کلاس‌های هفتم تا دوازدهم درنظر گرفته شده بود. دو دانش‌آموزی که برنده این مسابقه شدند، قرار است بر روی تغییرات عملکرد مغز مطالعه کنند و این کار با هدف کمک به فضانوردان در انجام مأموریت‌های طولانی‌مدت در ایستگاه فضایی، ماه و سایر مقاصد اعماق فضا، در طی پرواز فضایی انجام خواهد شد.
لباس فضایی (پروژه SERFE): ناسا سرگرم چاره‌اندیشی برای لباس فضایی بعدی خود که «واحد تحرک خارج از وسیله نقلیه» یا xEMU نام دارد. بر خلاف EMU فعلی ناسا که برای راهپیمایی‌های فضایی خارج از آزمایشگاه درحال‌چرخش مورد استفاده قرار می‌گیرند، نسل جدیدتر لباس‌های فضایی برای حذف گرما از بدن یک فضانورد و حفظ درجه حرارت ایمن در طول راهپیمایی‌های فضایی، از تبخیر آب استفاده می‌کند.

زیستگاه گیاهی (پروژه Plant Habitat-02): گفته می‌شود ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار خود به باغبانی هم می‌پردازد و مأموریت کرو-۱ گیاهانی همچون کاهو، گل و گیاهان دیگر را هم به پژوهش‌های پیشین خواهد افزود. به‌تازگی یک مأموریت توانسته است بذر تربچه را هم به این ایستگاه تحویل دهد و فضانوردان این بذرها را برای آزمایش خود، در زیستگاه پیشرفته گیاهی پرورش می‌دهند. گفتنی است سرنشینان آینده در مأموریت‌های طولانی‌مدت برای تأمین بخشی از رژیم خود، از گیاهان استفاده خواهند کرد و تربچه به‌دلیل مغذی بودن و توانایی رشد سریع بسیار مفید خواهد بود.

زیست‌سیارک (پروژه BioAsteroid): فضانوردان ایستگاه فضایی به‌عنوان بخشی از آزمایش خود، به بررسی دقیق میکروبهایی خواهند پرداخت که می‌توانند با سنگها ارتباط برقرار کنند. استفاده بالقوه از این پژوهش شامل پدیدآوری سامانه‌های پشتیبانی از زیست خواهند بود که از سنگ رگولیت (خاک غبارآلود روی ماه و سیارک‌ها) استفاده خواهند کرد، یا تجزیه سنگها به خاک برای استفاده گیاهان یا استخراج مواد معدنی از سنگها. این امید وجود دارد که موارد استفاده بیشتری در ماه، مریخ یا سایر مقاصد پیدا شود تا به سرنشینان آینده در ساخت پایگاه‌ها کمک کنند و برای صرفه‌جویی در هزینه‌های ترابری، باعث حمل منابع کمتری از زمین شوند. قرار است ابزار و ادوات مربوط به این پژوهش نیز با یک فضانورد باری جداگانه در ماه دسامبر برای سرنشینان فرستاده شود.

تراشه‌های بافتی (پروژه Tissue Chips):این آزمایش زیست‌شناختی بی‌نظیر، سلولهای انسانی را روی یک ماتریس سه‌بعدی به اندازه انگشت شست قرار می‌دهد و نوعی عضو مصنوعی کوچک ایجاد می‌کند که عملکردهای اندام را شبیه‌سازی می‌کند. این آزمایش قرار است به بررسی نحوهٔ واکنش سلولهای انسانی و انطباق آنها با داروها، استرس و تغییرات ژنتیکی در حین پرواز فضایی بپردازد. قرار است ابزار و ادوات مربوط به این پژوهش نیز با یک فضانورد باری جداگانه در ماه دسامبر برای سرنشینان فرستاده شود.

قلب کاردینال (پروژه Cardinal Heart): یکی از اعضای بدن که تحت تأثیر پرواز فضایی قرار می‌گیرد، قلب است. محققان برای درک بهتر بافت‌های قلب، قلب (مصنوعی) نصب شده بر روی تراشه‌های بافت استفاده می‌کنند. انتظار می‌رود این تحقیق برای افرادی که در کره زمین در معرض بیماری قلبی هستند نیز سودمند باشد. قرار است ابزار و ادوات مربوط به این پژوهش نیز با یک فضانورد باری جداگانه در ماه دسامبر برای سرنشینان فرستاده شود.

منبع:ایتنا از Space

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22