الکامپ 24،جولانگاه استارتاپ ها

 بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک به نام «الکامپ ۲۰۱۸» روز گذشته آغاز به کار کرد. نمایشگاه الکامپ، یکی از رویداد‌های بزرگ تجاری در عرصه تولید کالا و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که آخرین دستاوردهای این صنعت را عرضه می‌کند.

نمایشگاه امسال الکامپ در فضایی بالغ بر ۲۷ هزار متر مربع در ۱۸سالن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا می‌شود. به هر حال، همانند هر رویداد تجاری، الکامپ نیز به تعبیری میدان رقابت شرکت‌های مختلف حوزه ICT است. در نمایشگاه سال جاری تعداد شرکت‌هایی که حضور پیدا کردند، ۵۳۵شرکت که نزدیک به ۹۶درصد آن شرکت‌های داخلی است. به نظر می‌سد حضور کمرنگ شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه حاکی از آن بوده که این نمایشگاه نتوانسته در جلب رضایت شرکت‌های ICT بین‌المللی، به اندازه نمایشگاه‌هایی که در کشورهای همسایه برگزار می‌شود، موفق باشد. اگرچه برگزارکنندگان لیست بلندبالایی از حضور شرکت‌هایی از کشورهای آمریکا، آلمان، اسپانیا، ایرلند، دانمارک، چین، لتونی، لهستان، سنگاپور، مجارستان، مکزیک و کره جنوبی نام می‌برند، با این حال، تعداد نمایندگان این کشورها از ۲۳شرکت تجاوز نمی‌کند و ظاهرا تعداد قابل توجهی از آنها شرکت‌های چینی هستند. یکی دیگر از نکات قابل توجه درباره نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۸ حضور کمرنگ شرکت‌های سخت‌افزاری در بین حاضران در نمایشگاه بود که علت آن را بالا رفتن قیمت ارز می‌دانستند. فضای نمایشگاه الکامپ نشان می‌دهد دیگر این نمایشگاه تمرکز خود را روی استارت‌آپ‌ها گذاشته و به رغم اینکه تنها جذابیت آن حضور استارت‌آپ‌های کوچک و تازه‌کار است اما استارت‌آپ‌های بزرگ و شناخته شده ایران از آن استقبال نکرده‌اند.

 تمرکز اصلی این نمایشگاه روی استارت‌آپ‌ها و در کنار آن صنعت بازی و فناوری‌های نوین حوزه ICT است. به‌طوری که فضای فیزیکی بخش الکام استارز که به این کسب و کارهای نوپا تعلق دارد، افزایش چشمگیری داشته و به گفته مجریان و غرفه‌داران متراژ غرفه‌های استارت‌آپی ۱۰۸ درصد و تعداد غرفه‌ها ۳۵ درصد افزایش یافته است. در کنار الکام استارز، یکی دیگر از بخش‌های قابل توجه نمایشگاه، الکام گیمز است که ۳۱ بازی‌ساز در فضایی به وسعت ۶۵۰ متر مربع گردهم آمده‌اند تا فعالان این بخش نیز کسب و کار خود را از طریق الکامپ توسعه دهند. همچنین برای نخستین بار به این رویداد یک سالن اختصاص داده شده و در آن مباحث مربوط به آینده فناوری معرفی می‌شود. در نهایت یکی دیگر از دستاوردهای جدید اجرای این نمایشگاه برگزاری رویداد الکام‌تاکز است که در جریان آن، صاحب‌نظران فناوری اطلاعات در قالب سخنرانی‌ و پانل، به بحث و گفت‌وگو درباره مباحث روز ICT می‌پردازند. الکام استارز، الکام گیمز و الکام ترندز در سالن‌های ۸، ۹، ۱۰، ۱۱ و ۲۷ در فضایی بیش از۷۵۰۰ مترمربع میزبان بازدیدکنندگان است.

الکام‌ها

الکام استارز، بخش ویژه استارت‌آپ‌ها در بیست‌وچهارمین نمایشگاه الکامپ است که با توجه به شناخته‌تر شدن صنعت استارت‌آپ‌ها بیش از پیش در کانون توجه برگزارکنندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۸ قرار گرفته است. در الکام استارز، ۴۲۴ استارت‌آپ، در قالب ۱۹۲ کانتر و ۲۳۲ غرفه در ۵ سالن نمایشگاه حضور دارند. متراژ اختصاص یافته به استارت‌آپ‌ها نیز از ۳۱۸۳ متر مربع به ۶۶۰۰ متر مربع افزایش یافته است.  به نظر می‌رسد، توسعه بخش الکام استارز یک بازی برد- برد برای هر دو طرف مجریان نمایشگاه و صاحبان کسب وکارهای نوپا بوده، چرا که در کنار افزایش این فضا، استارت‌آپ‌ها نیز به دنبال اجاره غرفه‌های بزرگ‌تر و طراحی حرفه‌ای‌تر آنها بوده‌اند. به گفته مجریان این بخش نمایشگاه، الکام‌استارز چهار سال پیش کار خود را با حضور ۶۰ استارت‌آپ آغاز کرده که در آن زمان، بخشی از انتهای سالن ۱۸ به‌صورت رایگان به استارت‌آپ‌ها اختصاص داده شده بود.

اما استقبال از این بخش به حدی بود که در سال بعدی، تعداد استارت‌آپ‌ها به دو برابر رسید و یک سالن کامل در اختیار الکام‌استارز قرار گرفت. تعداد استارت‌آپ‌های غرفه‌دار سال گذشته ۹۹ مجموعه بود که امسال به ۲۳۲ رسیده است. در حال حاضر که این رویداد با حضور ۴۳۰ تیم استارت‌آپی در سالن‌های ۸ و ۹، ۱۰ و ۱۱ و بخشی از سالن ۲۷ برگزار می‌شود؛ حاکی از بلوغ فضای استارت‌آپی کشور است. سالن ۲۷ به الکام ترندز اختصاص دارد و استارت‌آپ‌هایی که حوزه فعالیت‌شان به محورهای این بخش و فناوری‌های آینده نزدیک‌تر بود، در سالن ۲۷ جانمایی شده‌اند. در واقع، امسال برای اولین بار در نمایشگاه الکامپ، سالن مستقلی برای بخش الکام‌ترندز در نظر گرفته شده است تا شرکت‌های فعال در لبه تکنولوژی، بتوانند به معرفی روند تحول فناوری در سال‌های آینده بپردازند. شش محور اصلی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، بلاک چین و رمز ارزها، رایانش ابری، پردازش موازی، ابرپردازشگرها و اینترنت اشیا برای بخش الکام‌ترندز در نظر گرفته شده است و براساس آخرین آمار، ۲۸ شرکت در این سالن در بخش الکام‌ترندز حضور دارند.

علاوه بر استارت‌آپ‌هایی که در نمایشگاه الکامپ سال جاری حضور دارند، ۵۰ شرکت و سازمان دیگر شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری نیز به‌عنوان تکمیل‌کننده چرخه زیست بوم استارت‌آپ‌ها در سالن الکام‌استارز حضور دارند. در کنار الکام استارز، یکی دیگر از بخش‌های قابل توجه و پرطرفدار نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۸، رویداد الکام‌گیمز است که به صنعت بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی اختصاص دارد و فرصتی برای معرفی بازی‌های جدید داخلی به شمار می‌رود. الکام‌گیمز با حضور ۳۱ بازی‌ساز، در فضایی به وسعت ۶۵۰ متر مربع، در سالن ۱۰ و ۱۱ بیست و چهارمین دوره نمایشگاه الکامپ برپا می‌شود.

در حاشیه

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ ۲۰۱۸ از رونمایی لایحه صیانت از داده‌ها و اطلاعات شخصی کاربران و کسب و کارهای نوپا در راستای اجرای لایحه حقوق شهروندی خبر داد و گفت: این لایحه که یکی از وعده‌های دولت در جهت حفظ حقوق شهروندی کسب و کارها و توسعه نظام اعتماد عمومی برای کاربران است، تنها مختص پیام‌رسان‌ها نبوده و تمامی کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات را شامل می‌شود. وی افزود: لایحه صیانت از داده‌های شخصی، پیش از این تدوین و یک بار نیز به شور عمومی گذاشته شد و پس از انجام اصلاحات مربوطه به‌عنوان گام مهمی برای توسعه کسب و کارهای نوپا رونمایی می‌شود.

وزیر ارتباطات در نشست خبری که در حاشیه این نمایشگاه برگزار شد، با اشاره به لایحه مذکور اعلام کرد: در حال حاضر شرکت‌های مختلفی شکل گرفته‌اند که اطلاعات مشترکان را نزد خود نگهداری می‌کنند. اساس توسعه کسب و کارهای دیجیتال واقتصاد دیجیتال بر نحوه صیانت از داده‌های شخصی است و با چالش تعهد شرکت‌ها به نگهداری از اطلاعات مردم مواجهیم. به این ترتیب باید چارچوب‌هایی برای رسیدگی به موضوعات حریم شخصی در کشور تعیین شود. همان‌طور که اخیرا نیز اتحادیه اروپا با انتشار قوانینی تمامی کشورهایی را که متقاضی ارائه خدمات به شهروندان اروپایی هستند ملزم به رعایت مقرراتی در این زمینه کرده است. همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست خبری از ارسال لایحه صیانت از داده‌های شخصی پس از رونمایی به هیات دولت خبر داد.

منبع:دنیای اقتصاد 

  نظرات

  قراردادی برای "وب"
  اینترنت
  قراردادی برای "وب"
  تیم برنرز لی مخترع "وب"از دولت ها، شرکت ها و مردم خواسته به این برنامه عمل کنند.اومی گوید: قدرت وب زندگی مردم را دگرگون می کند. اما اگر اکنون وارد عمل نشویم و از سواستفاده از وب جلوگیری نکنیم در معرض خطر قرار می گیریم.
    2019-11-26 09:04:56
  "خطراینترنت" از نگاه اوباما
  اینترنت
  "خطراینترنت" از نگاه اوباما
  باراک اوباما که به‌طور زنده برای رویداد Dreamforce 2019 در سان‌فرانسیسکو آمریکا سخنرانی می‌کرد، از دست‌اندرکاران صنعت تکنولوژی دنیا درخواست کرده که...
    2019-11-23 08:55:46
  پرینت زیستی ،سرآغازتحول درپیوند های پوستی
  فناوریهای برتر
  پرینت زیستی ،سرآغازتحول درپیوند های پوستی
  ما به‌عنوان مهندسانی که در زمینه بازآفرینی زیستی فعالیت می‌کنیم؛ همواره ساختار زیستی فوق‌العاده بدن انسان را تحسین نموده و می‌دانیم ،نزدیک شدن تدریجی به ماهیت حقیقی این ساختار در طبیعت، پدیده‌ای شگفت‌آور و در عین‌حال مسرت‌بخش است.
    2019-11-10 10:59:56
  قانون مور هنوز باطل نشده است
  فناوریهای برتر
  قانون مور هنوز باطل نشده است
  در سال 2021، پلتفرم موبایلی اسنپ‌دراگون 875 توسط کمپانی TSMC تولید شده و به احتمال فراوان نخستین تراشه 5 نانومتری به‌کارگیری شده در هندست‌های اندرویدی به‌شمار خواهد رفت.
    2019-10-30 10:11:08
  تکنولوژی،علیه تکنولوژی
  تازه های فناوری
  تکنولوژی،علیه تکنولوژی
  برخی شرکت های بزرگ فناوری و رسانه ای هم برای پیشبرد این طرح با فیس بوک همکاری می کنند که از جمله آنها می توان به مایکروسافت، دانشگاه ام آی تی، نیویورک تایمز و دانشگاه آکسفورد اشاره کرد.
    2019-10-23 10:20:40
  پنج نقطه عطف فناوری 5G
  فناوریهای برتر
  پنج نقطه عطف فناوری 5G
  فناوری 5G می‌تواند آینده زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار بدهد و تحولات زیادی در زمینه‌های مختلف برای این فناوری تعریف شده است.
    2019-10-20 09:16:05
  خون مصنوعی به کمک بیماران می آید
  کلینیک سلامت
  خون مصنوعی به کمک بیماران می آید
  سالیانه افراد زیادی به دلیل عدم تزریق به موقع خون و فرآورده های خونی جانشان را از دست می دهند.با کمک این ابداع جدید پژوهشگران می توان از این نوع رخدادهای ناگوار جلوگیری کرد.
    2019-10-05 08:28:40
  جاه طلبی جدید فیس بوک
  واقعیت افزوده
  جاه طلبی جدید فیس بوک
  در حال حاضر صدها کارمند فیس‌بوک در حال کار روی این پروژه هستند و تلاش می‌کنند که در سریع‌ترین زمان ممکن محصول مذکور را وارد بازار کنند.
    2019-09-29 11:17:45
  اینتل درالمپیک 2020
  تازه های فناوری
  اینتل درالمپیک 2020
  اینتل زمان زیادی برای کار بر روی واقعیت مجازی گذاشته و نتایج آن در ماه جولای سال 2020 ،همزمان با آغاز بازی‌های المپیک دیده خواهد شد.
    2019-09-27 13:07:35