سیستم Unpaywallگامی موثر در جهت نشرعلم و دانش

با این پلاگین جدید به میلیون‌ها مقاله علمی دسترسی رایگان دارید

اگر از آن دسته افرادی هستید که معتقدند علم و دانش باید به‌صورت رایگان در دسترس همه باشد این خبر برای‌تان مسرت‌بخش است: یک افزونه جدید رایگان برای مرورگرها امکان دسترسی به این منابع را آسان می‌کند.

اوایل ماه جاری میلادی Unpaywall توسط مؤسسه متن باز Impactstory راه‌اندازی شد. مهم‌ترین ویژگی این مؤسسه  که توسط سازمان علوم ملی راه‌اندازی شده آن است که به‌دنبال سود و کسب درآمد نیست.

کافی است پلاگین را روی نسخه دسکتاپ مرورگرکروم و فایر فاکس نصب کنید. بعد از آن، هر زمان که وارد صفحه نخست یک مقاله روی مجله آکادمیک شوید یک آیکون قفل روی صفحه ظاهر می‌شود. پلاگین شروع به جستجو برای دسترسی رایگان به یک کپی کامل از مقاله‌ای که مدنظرتان است می‌کند و اگر موفق شود، آیکون قفل از رنگ خاکستری به رنگ سبز تبدیل می‌شود. روی آن کلیک کنید تا نسخه PDF دانلود شود. اگر قفل به رنگ طلایی تبدیل شود، یعنی این‌که مقاله‌ای که مشغول خواندن آن هستید از یک لایسنس دسترسی باز برخوردار است.

از همه مهم‌تر، تمام این کپی‌ها قانونی هستند. دیتابیسی که پلاگین فوق در آن به جستجوی کپی‌های عمومی و در دسترس می‌پردازد حاوی بیش از 30 میلیون DOI است.

طبق مطلبی که در وبسایت رسمی این پلاگین منتشر شده: "سیستم Unpaywall در بین PDFهایی که به‌صورت قانونی توسط نویسندگان‌شان آپلود شده‌اند جستجو می‌کند، در حالی‌که سیستم Sci-HUB از PDFهایی استفاده می‌کند که به‌طرق دیگر جمع‌آوری شده‌اند. با این‌که، این روش نتایج دقیق‌تر و کامل‌تری ارائه می‌دهد اما تماما قانونی نیست."

سازنده این پلاگین معتقد است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند در 65 تا 85 درصد موارد نسخه‌های کامل مقالات را پیدا کنند. البته، این مسئله به نوع مقاله و سال انتشار آن بستگی دارد.

شاید خیلی از کاربران قادر به پرداخت حدود 30 تا 40 دلار برای تنها یک مقاله نباشند. در نتیجه، جای تعجب نیست که متوسل به روش‌های دیگری برای دسترسی به مقالات می‌شوند که ممکن است قانونی نباشند. اما پلاگین Unpaywall می‌تواند این مشکل را تا حدود زیادی حل کند.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  مرگ هسته ای ؟
  شخصیت ها
  مرگ هسته ای ؟
  وقتی صحبت از این می‌شود که از بین «دنیس ریچی»، «بیل گیتس» یا «استیو جابز» کدام یک بزرگ‌ترین است، منظور فقط اختراعات و ابداعات آن‌ها نیست.
    2017-10-20 16:39:00
  نسل جدید ربات های مجهز به فناوری یادگیری ماشینی، پدرش را شناخت
  فناوریهای برتر
  نسل جدید ربات های مجهز به فناوری یادگیری ماشینی، پدرش را شناخت
  هوش مصنوعی AutoML که توسط گوگل طراحی شده و مجهز به فناوری یادگیری ماشینی است به تازگی توانست کدهایی را طراحی کند که عملکرد بهتری نسبت به کدهای نوشته شده از سوی طراحان این ربات نرم‌افزاری دارد!
    2017-10-19 15:26:00
  گشت وگذار در آسمان با گوگل مپ
  تازه های فناوری
  گشت وگذار در آسمان با گوگل مپ
  گوگل مدت هاست آرشیو تصاویر اختصاصی خود از سیاراتی مثل مریخ و کره ماه را به کاربرانش ارائه می کند، اما هیچ کدام از آن ها تا امروز به طور مستقیم از گوگل مپس قابل دسترسی نبودند.
    2017-10-18 15:27:00
  نوع جدید از حمله Rowhammer ،همه روش های پیشگیری شرکت‌های تولید کننده سخت افزار را دور می زند
  تازه های فناوری
  نوع جدید از حمله Rowhammer ،همه روش های پیشگیری شرکت‌های تولید کننده سخت افزار را دور می زند
  طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان حمله Rowhammer حدود 44.4 تا 137.8 ساعت زمان نیاز دارد. با این وجود انجام شدن این حمله روی سرورها و فراهم کننده‌های سرویس‌های ابری کاملا امکان پذیر است.
    2017-10-14 10:31:00