سیستم Unpaywallگامی موثر در جهت نشرعلم و دانش

با این پلاگین جدید به میلیون‌ها مقاله علمی دسترسی رایگان دارید

اگر از آن دسته افرادی هستید که معتقدند علم و دانش باید به‌صورت رایگان در دسترس همه باشد این خبر برای‌تان مسرت‌بخش است: یک افزونه جدید رایگان برای مرورگرها امکان دسترسی به این منابع را آسان می‌کند.

اوایل ماه جاری میلادی Unpaywall توسط مؤسسه متن باز Impactstory راه‌اندازی شد. مهم‌ترین ویژگی این مؤسسه  که توسط سازمان علوم ملی راه‌اندازی شده آن است که به‌دنبال سود و کسب درآمد نیست.

کافی است پلاگین را روی نسخه دسکتاپ مرورگرکروم و فایر فاکس نصب کنید. بعد از آن، هر زمان که وارد صفحه نخست یک مقاله روی مجله آکادمیک شوید یک آیکون قفل روی صفحه ظاهر می‌شود. پلاگین شروع به جستجو برای دسترسی رایگان به یک کپی کامل از مقاله‌ای که مدنظرتان است می‌کند و اگر موفق شود، آیکون قفل از رنگ خاکستری به رنگ سبز تبدیل می‌شود. روی آن کلیک کنید تا نسخه PDF دانلود شود. اگر قفل به رنگ طلایی تبدیل شود، یعنی این‌که مقاله‌ای که مشغول خواندن آن هستید از یک لایسنس دسترسی باز برخوردار است.

از همه مهم‌تر، تمام این کپی‌ها قانونی هستند. دیتابیسی که پلاگین فوق در آن به جستجوی کپی‌های عمومی و در دسترس می‌پردازد حاوی بیش از 30 میلیون DOI است.

طبق مطلبی که در وبسایت رسمی این پلاگین منتشر شده: "سیستم Unpaywall در بین PDFهایی که به‌صورت قانونی توسط نویسندگان‌شان آپلود شده‌اند جستجو می‌کند، در حالی‌که سیستم Sci-HUB از PDFهایی استفاده می‌کند که به‌طرق دیگر جمع‌آوری شده‌اند. با این‌که، این روش نتایج دقیق‌تر و کامل‌تری ارائه می‌دهد اما تماما قانونی نیست."

سازنده این پلاگین معتقد است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند در 65 تا 85 درصد موارد نسخه‌های کامل مقالات را پیدا کنند. البته، این مسئله به نوع مقاله و سال انتشار آن بستگی دارد.

شاید خیلی از کاربران قادر به پرداخت حدود 30 تا 40 دلار برای تنها یک مقاله نباشند. در نتیجه، جای تعجب نیست که متوسل به روش‌های دیگری برای دسترسی به مقالات می‌شوند که ممکن است قانونی نباشند. اما پلاگین Unpaywall می‌تواند این مشکل را تا حدود زیادی حل کند.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  رکورد شکنی ارزش دیجی‌ کالا
  بازاریابی و بازارسازی
  رکورد شکنی ارزش دیجی‌ کالا
  این نخستین بار است که سرمایه‌گذاری در یک استارت‌آپ ایرانی به عنوان عملکرد دولت در بخش سرمایه‌گذاری خارجی مورد تاکید قرار گرفته و میزان سهام مبادله شده نیز به طور شفاف اعلام می‌شود.
    2017-12-11 12:56:00
  برای بهبود رتبه‌بندی ،از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید
  بازاریابی و بازارسازی
  برای بهبود رتبه‌بندی ،از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید
  برای رسیدن به موفقیت باید برای طولانی مدت به دامنه‌ی خود پایبند باشید. شواهد نشان می‌دهد که یک وبسایت بعد از گذشت چند سال تعهد خود را نشان داده و اعتماد موتورهای جستجو را جلب می‌کند.
    2017-12-10 17:29:00
  همکاری گوگل و شرکت Shift Technologiesبرای گسترش خدمات پردازش ابری در خاور میانه
  بازاریابی و بازارسازی
  همکاری گوگل و شرکت Shift Technologiesبرای گسترش خدمات پردازش ابری در خاور میانه
  یوسف البرکاوی، مدیرعامل Shift Technologies، در این‌خصوص توضیح داد شرکت او هم‌اکنون می‌تواند بهترین سطح از فناوری‌های پردازش ابری گوگل را به مشتریان خود در سراسر خاورمیانه ارائه دهد که این اتفاق به دنبال همکاری‌های جدید با گوگل انجام شده است.
    2017-12-09 08:39:34
  نهضت آموزش موبایلی
  جامعه
  نهضت آموزش موبایلی
  از جمله محسنات این طرح آن است که اپلیکیشن و نرم افزار هیچگاه از تکرار کردن و یادآوری و نگه داری سوابق خسته نمی‌شود و این امر یادگیری را تسهیل می‌کند.
    2017-12-08 18:48:00
  آسیب های پول مجازی به دنیای واقعی
  اقتصاد
  آسیب های پول مجازی به دنیای واقعی
  بشر دهه ها از مقابله و مبارزه با تغییرات اقلیمی عقب افتاده و هر اقدامی باید سنجیده صورت پذیرد ولی در مورد بیت کوین، چنین ملاحظاتی انجام نمی گیرد.
    2017-12-08 13:23:00
  چالش های استارتاپی برای ورود به صنعت بیمه
  تازه های کسب و کار
  چالش های استارتاپی برای ورود به صنعت بیمه
  استارت‌آپ‌های بیمه‌ای باید به دنبال تحول در خدمات بیمه‌ای یا خدمات مکمل باشند وگرنه چنانچه حوزه تمرکز خود را بر بازار فعلی و راهکارهای ساده محدود کنند عملا در بلندمدت با تعدد رقیب با حاشیه سود ناچیز مواجه می‌شوند و از ماهیت خود فاصله می‌گیرند.
    2017-12-07 13:16:00
  بدون یادگیری ماشینی نمی‌توان به هوش مصنوعی جامه عمل پوشاند
  دانش روز
  بدون یادگیری ماشینی نمی‌توان به هوش مصنوعی جامه عمل پوشاند
  داده های کلان تمامی اطلاعاتی است که به طور مداوم از شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو و حتی میکروفن ها و دوربین ها جمع آوری می شود.الگوریتم ها، این حجم بالای اطلاعات را طوری مرتب می کنند تا امکان پیش بینی کارها و فرآیندهای آینده فراهم شود.
    2017-12-04 12:38:00