هزينه ايجاد يك استارت‌آپ درحوزه ICT چقدر برآورد می شود؟

 چهار سال آینده برای دولت دوازدهم به مثابه یک آزمون دوباره است. از آنجا که دولت نتوانست در برخی حوزه‌ها به اهداف تعیین شده دست یابد، حالا این فرصت ایجاد شده که با مدیریت مناسب چالش‌ها را تبدیل به راهکار کند و از داعیه ایجاد تعادل و اصلاح ساختارها به ویژه در وزارت‌ارتباطات و فناوری دفاع کند.  وزارت ارتباطات در دولت یازدهم در سال‌های اخیر به ویژه در حوزه آماده‌سازی زیرساخت‌های ارتباطی، امکان و فراهم‌آوری برای استفاده مطلوب‌تر از شبکه‌های اجتماعی و ایجاد شبکه‌های داخلی در کشور با چالش‌هایی روبه‌رو بود که در برخی از آنها با امضای برجام برخی از موانع رفع شد. حالا اما دولت می‌کوشد با فرصتی که در چهار سال آینده پیش رو دارد در بخش‌هایی که به تلاش بیشتری برای بهبود به آنها نیاز است، نقش موثرتری ایفا کند.

تعادل در فیلترینگ

به نظر می‌رسد از جمله موضوعاتی که دولت در فرصت پیش رو باید همچنان برای ایجاد تعادل در آن تلاش کند، مدیریت فیلترینگ و فعالیت‌های اینترنتی است. اگرچه در این راستا کمیته فیلترینگ بخشی از دایره تصمیم‌گیری است اما مواضع دولت در چهار سال گذشته نشان می‌دهد که برای ایجاد توازن و تعادل در کنترل فضای مجازی از یکسو و آزادی دسترسی به شبکه‌های اجتماعی از سوی دیگر تلاش قابل توجهی انجام داده است.  مهم‌ترین تبلور این تلاش ایجاد فیلترینگ هوشمند برای نظارت بر شبکه‌های اجتماعی همزمان با دسترسی کاربران به آنها بوده است.

اگرچه هنوز هم نگاه همراه با فیلتر کردن و مسدود شدن برخی از شبکه‌های محبوب وجود دارد اما نحوه تعامل و بازیگردانی مسوولان در وزارت ارتباطات نشان داده است که تلاش‌های دولت در گفت‌وگوهای دو طرفه با دیگر قوای تصمیم‌گیرنده تاکنون باعث رضایت نسبی کاربران و حاکمیت شده است. اینک یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم کنترل این فضای دوسویه و از سوی دیگر تلاش برای رفع فیلتر دیگر شبکه‌های مسدود شده است که اخیرا از زبان وزیر ارتباطات و دیگر مسوولان دولتی بیان شده است که از جمله آن تلاش برای رفع فیلتر یوتیوب و توییتر است. چراکه آمارها نشان می‌دهد در حال حاضر در شبکه توییتر بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و رسمی از جمله رئیس جمهوری در آن فعالیت دارند.

تداوم در آماده‌سازی زیرساخت‌

دو سال آخر در دولت یازدهم برای مسوولان وزارت ارتباطات در زمینه فراهم‌آوری زیرساخت‌ها سال‌های مهمی بود، چراکه بعد از امضای برجام این فرصت برای وزارت ارتباطات مهیا شد تا بتواند با بازیگران مهم دنیا در حوزه ارتباطات اینترنتی و مشارکت با آنها رایزنی کند. تا پیش از آن زیرساخت‌های اینترنت به دلیل تحریم‌ها مشکلات زیادی را به کاربران تحمیل می‌کرد و باعث افت کیفیت اینترنت می‌شد. در آن سال‌ها به دلیل تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بسیاری از اپراتورهای مشهور بین‌المللی با ایران فعالیتی انجام نمی‌دادند و ایران نیز مجبور بود در زمینه ترافیک و مدیریت ترافیک اینترنت مسیرهایی را انتخاب کند که از طرف اپراتورهای ناشناخته به ایران تحمیل می‌شد و انتخاب این مسیرها منجر به کاهش کیفیت و سرعت اینترنت می‌شد اما بعد از برجام شرکت زیرساخت توانست با اپراتورهای مشهور وارد قرارداد شود.

سال گذشته وزارت ارتباطات در کنفرانسی توانست با کشورهایی همچون ایتالیا و آلمان که از مهم‌ترین کشورهای دنیا در صنعت ICT هستند در زمینه فعالیت‌های مشترک رایزنی و تفاهم‌نامه امضا کند. آمارهای زیرساخت وزارت ارتباطات نشان می‌دهد که در ابتداي دولت يازدهم حدود 4 ميليون مشترك به شبكه پهن باند ثابت از طريق ADSL و 300 هزار مشترك به شبكه پهن باند موبايل آن هم تنها در تهران و كرج دسترسي داشتند، اما هم اكنون شمار مشتركان پهن باند ثابت به 10 ميليون نفر و پهن باند موبايل به 40 ميليون رسيده است. در همين حال ميزان سرانه دسترسي كاربران ايراني به اينترنت در ابتداي دولت يازدهم يك كيلو بيت بر ثانيه بود كه هم اكنون اين مولفه به 35 كيلو بيت بر ثانيه رسيده است.

در ابتداي دولت ظرفيت پهناي باند شبكه انتقال كشور 1116 گيگابيت بر ثانيه بود كه حالا این میزان به 12 هزار گيگابيت بر ثانيه رسيده است. همچنين ظرفيت پهناي باند اينترنت بين‌الملل در ابتداي دولت 80 گيگابيت بر ثانيه بود كه هم اكنون يك هزار گيگابيت بر ثاينه برآورد مي شود. ظرفيت پهناي باند داخلي نيز با بيش از هزار درصد رشد از 625 گيگابيت بر ثانيه به 7 هزار گيگابيت بر ثانيه رسيده است. همچنین ميزان سرمايه‌گذاري دولت در بخش ارتباطات زيرساخت در سال‌هاي 93 تا 95 بالغ بر 2 هزار ميليارد تومان برآورد مي‌شود. آمارهای مرکز زیرساخت نشان می‌دهد که ارزش بازار ICT در حال حاضر 35 هزار ميليارد ريال است كه بايد به 90 هزار ميليارد برسد. بر اساس همین آمار در حال حاضر 24 هزار سايت خريد اينترنت در كشور وجود دارد و ايران بزرگترين جمعيت كاربران اينترنت در منطقه را از آن خود كرده است. يك درصد از دامنه‌هاي اينترنتي در دنيا به پسوند IR تعلق دارد و 5/ 1 درصد محتواي تحت وب را زبان فارسي تشكيل مي‌دهد. همچنین 18 هزار تيم توسعه اپليكیشن و 3 هزار شركت دانش‌بنيان در اين بخش فعال هستند و برآورد شده كه هزينه ايجاد يك استارت‌آپ در اين حوزه يك‌سوم متوسط ايجاد يك شغل حداقل 100 ميليون توماني است.

توسعه شبکه‌های موبایل

برآورد شده که 40 ميليون گوشي هوشمند و 100 ميليون سيم كارت در دستان ايراني‌ها است و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال 2020 ظرفيت اين بخش به حدود 3 برابر مي‌رسد.  همین رشد آماری دولت را در چهار سال گذشته مجاب کرد تا انحصارها را در زمینه ارائه خدمات به مشترکان همراه که تنها از سوی یک اپراتور قابل‌ارائه بود، لغو کند و عملا با فراهم کردن فرصت مساوی برای هر سه اپراتور رسمی، امکان دسترسی همه کاربران را به تکنولوژی‌های ارتباطی فراهم کرد. در سال‌های اخیر آزادسازی ارائه نسل‌های ارتباطی 3G و 4G برای هر سه اپراتور از جمله این رفع محدودیت‌ها بود.

در حال حاضر امکان استفاده از اینترنت پرسرعت از طریق موبایل برای اپراتورها وجود دارد و در بیش از ۱۵۰۰ شهر اینترنت نسل سه و ۳۰۰ شهر اینترنت نسل چهار ارائه می‌شود. توسعه زیرساخت‌های ارتباطی از دیگر سیاست‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود و تعداد کاربران اینترنت از ابتدای دولت یازدهم تاکنون با افزایش بیش از ۱۰ درصد از 5/ 3 میلیون نفر به حدود ۳۷ میلیون نفر رسیده است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین اعلام کرده که در دولت یازدهم در راستای کاهش شکاف دیجیتالی شهر و روستا به اجرای طرح توسعه روستایی اقدام کرده و طی سه سال اخیر بیش از ۲۵ هزار روستای کشور به اینترنت پرسرعت تجهیز شده‌اند و طبق وعده‌های داده شده تا پایان دولت نیز تمام روستاهای بالای ۱۵ خانوار کشور به شبکه اینترنت متصل خواهند شد. استارت‌آپ‌ها و تولیدکنندگان نرم‌افزارها و محتوای بومی طی سه سال گذشته رشد چشمگیری داشته‌اند. تولید بیش از ۱۰۰ هزار نرم‌افزار موبایلی که بعضا در سایر کشورها نیز مورد استقبال قرار گرفته‌اند بخشی از اشتغال‌زایی این حوزه است.

منبع:http://donya-e-eqtesad.com

  نظرات

  آیفون و قابلیت های فردا
  نوآوری
  آیفون و قابلیت های فردا
  به نظر می‌رسد اپل مشغول تحقیق روی روش‌هایی برای ردیابی آلودگی ومواد شیمیایی خطرناک و... است که در محصولاتش تعبیه می‌شوند.
    2019-04-15 11:42:18
  ابر مغز جهانی
  فناوریهای برتر
  ابر مغز جهانی
  دانشمندان و محققان پیشرو معتقدند مسیر توسعه و پیشرفت در رایانه‌های جامعه و فناوری زیستی به مغز انسان منتهی می‌شود.
    2019-04-14 18:11:27
  شکست اولین تلاش
  فناوریهای برتر
  شکست اولین تلاش
  این سیستم در شرایط آزمایشگاهی بر روی رانندگانی آزمایش شده بود که با سرعت کم در حال رانندگی بودند ودقت آن در جریان آزمایش‌های انجام شده ۸۰ درصد بود.
    2019-04-10 08:27:17
  نقشه راه
  فناوریهای برتر
  نقشه راه
  بر اساس استراتژی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، قرار است سرمایه گذاری در این زمینه تا یک دهه آینده در قاره مذکور به طور سالانه به ۲۰ میلیارد یورو برسد.
    2019-04-10 07:25:44
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  اقتصاد
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  دوسال قبل فقط ۲۶۶ میلیون دلار ارز دیجیتالی به سرقت رفته بود این در حالیست که این رقم در سال گذشته میلادی به حدود یک میلیارد دلار رسیده است.
    2019-03-26 14:33:48
  افشاگری فیس بوک
  جامعه
  افشاگری فیس بوک
  ما هیچ مدرکی دال بر اینکه هر کدام از کارکنان داخلی این شبکه از این اطلاعات سوء استفاده کرده باشند بدست نیاورده ایم.
    2019-03-25 10:40:53
  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05
  پیوند اپلیکیشن ها
  تازه های فناوری
  پیوند اپلیکیشن ها
  موضع مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیرعامل فیس‌بوک ،نشان می‌دهد این خبر صحت داشته و در آینده‌ای نزدیک به واقعیت خواهد پیوست.
    2019-03-15 08:04:00