اپل وراهبردهای جدید درآسیا

در حالیکه شرکت فاکسکان هم‌اکنون گوشی‌های آیفون اپل را در چین مونتاژ می‌کند، این شرکت چندین مدل آیفون را نیز در کشور هند می‌سازد. این کار برای جلوگیری از اعمال تعرفه واردات روی دستگاه‌های وارداتی از چین به هند انجام می‌شود. هرچند هند بعد از چین دومین بازار بزرگ گوشی‌های هوشمند دنیاست، اما همچنان یک کشور در حال توسعه محسوب می‌شود و درآمد سرانه پایینی دارد. به همین‌خاطر است که شیائومی با عرضه هندست‌های مقرون‌به‌صرفه خوددراین کشور توانسته به موفقیت بزرگی دست یابد. اپل نیز در حال تولید آیفون‌های قدیمی‌تر و اقتصادی‌تر خود در هند است. آیفون‌های قدیمی‌تر نه‌تنها ارزان‌تر هستند، بلکه تولید آن‌ها در این کشور مشتریان را از پرداخت مالیات واردات نیز معاف می‌کند. گوشی‌های آیفون اپل سهم ۱ درصدی از بازار اسمارت‌فون هند را در اختیار دارند.

اپل می‌خواهد ۲۰ درصد از تولیدات آیفون خود را از چین خارج کند

رویترز به نقل از چندین منبع گفته است که فاکسکان قصد دارد برای توسعه یک کارخانه جدید برای تولید آیفون در جنوب هند حدود ۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند. اپل، علاوه بر جلوگیری از پرداخت مالیات واردات، به‌خاطر جنگ تجاری بین چین و آمریکا نیز مصمم است که تولیدات آیفون خود را به‌تدریج از چین خارج کند. در ماه‌های اخیر روابط بین آمریکا و چین بسیار پرتنش بوده و دولت ترامپ در هر لحظه می‌تواند تصمیم بگیرد که روی محصولات واردشده از چین از جمله آیفون‌ها تعرفه اعمال کند.

در ماه مه امسال شایعه‌ای در هند منتشر شد مبنی بر اینکه اپل در حال گفتگو با دولت هند است تا ۲۰ درصد از تولیدات آیفون‌های کنونی را از چین به این کشور منتقل کند. با این کار، حدود ۴۰ میلیارد دلار از تولید آیفون، در خطوط مونتاژ هندی ساخته خواهد شد. اما سوال بزرگ این است که آیا اپل می‌تواند زنجیره تامین  موردنیاز برای تولید باکیفیت این همه دستگاه آیفون را در هند فراهم کند. مسئله زنجیره تامین، موضوعی است که خیلی‌ها معتقدند درنهایت کشور ویتنام جایگزین چین در تولید آیفون خواهد شد.

یکی از منابع آگاه به رویترز گفته است که اپل از فاکسکان خواسته است تا بخشی از تولیدات خود را از چین خارج کنند. منبع دیگری نیز گفته است که سرمایه‌گذاری جدید فاکسکان در کارخانه Sriperumbur هند که در حال‌حاضر آیفون XR را تولید می‌کند بیش از سه سال طول خواهد کشید. فاکسکان قصد دارد در این کارخانه سایر مدل‌های آیفون را نیز مونتاژ کند. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، شش هزار کارگر دیگر در این کارخانه مشغول به کار خواهند شد. فاکسکان یک کارخانه دیگر نیز در جنوب هند دارد که گوشی‌های شیائومی را تولید می‌کند.

یکی دیگر از سازندگان قراردادی اپل شرکت ویسترون است که آن هم کارخانه‌ای در جنوب هند دارد. این مونتاژکننده تایوانی نیز در حال ساخت یک کارخانه جدید در این کشور برای تولید آیفون‌های بیشتر است. هند همچنین تلاش می‌کند تا سازندگان چینی گوشی هوشمند را از طریق برنامه انگیزشی PLI ترغیب به تولید هندست‌هایشان در داخل این کشور بکند. سامسونگ نیز قصد دارد که از کارخانه‌ای در نزدیکی دهلی‌نو برای تولید گوشی‌ و صادرات آن‌ها استفاده نماید.

اپل ظاهرا ماه گذشته با زنجیره تامین خود درباره عرضه قطعات لازم برای مونتاژ آیفون SE 2020 در هند صحبت کرده است. این شرکت درنهایت ممکن است هند را تبدیل به یک قطب برای صادرات آیفون‌هایش کند. به گفته موسسه تحقیقاتی Counterpoint، این موضوع بستگی به زنجیره تامین دارد و اپل با نیروی کار ارزان‌تر هند نسبت به چین و توسعه تدریجی زنجیره تامین خود در هند قادر به استفاده از این کشور به‌عنوان یک قطب صادراتی خواهد بود.

منبع:https://itresan.com

  نظرات

  اینترنت دنیا چگونه کنترل می شود؟
  دانش روز
  اینترنت دنیا چگونه کنترل می شود؟
  این هفت تن در واقع مالکان شاه کلیدهای اینترنت هستند که با استفاده از آنها می‌توانند تمام اینترنت و وب جهانی را در یک لحظه خاموش کرده، روشن کرده، از کار انداخته و یا آن را به کار اندازند.
    2020-10-23 09:10:00
  راز گشایی برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک
  فرادانش
  راز گشایی برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک
  سر راجرز پنروز بر این باور است که جهان هستی چندین چرخه مرگ و تولد مجدد را گذرانده است،او می گوید:جهان به بسط خود ادامه خواهد داد تا زمانی که تمام ماده نهایتا تباهیده شود، و یک بیگ‌بنگ دیگر دنیای جدیدی را به وجود خواهد آورد.
    2020-10-13 10:21:00
  ماسک، امیدوار،پرشتاب
  شرکت ها و برندها
  ماسک، امیدوار،پرشتاب
  تسلا به مراتب سریعتر از کل صنعت خودروی برقی جهان رشد می‌کند. به عنوان مثال، 2.1 میلیون خودروی برقی در سال 2019 در سطح جهان فروخته شدند، که تسلا به تنهایی 367500 خودرو در آن سال فروخت.
    2020-10-12 11:56:00
  اندیشه اپل برای تأمین انرژی آیفون‌ها و مک‌بوک‌های آینده
  انرژی های نو
  اندیشه اپل برای تأمین انرژی آیفون‌ها و مک‌بوک‌های آینده
  یکی از راهکارهایی که برخی از پژوهشگران برای رفع مشکل باتری‌های امروزی ارائه دادند این است که در این دستگاه‌ها از باتری‌های بزرگ‌تری استفاده کنیم. این راهکار تا حدودی جواب می‌دهد ولی قطعاً راه حل خوبی در بلندمدت نیست.
    2020-10-10 10:54:00
  ربات های نرم در مسیر تکامل
  فناوریهای برتر
  ربات های نرم در مسیر تکامل
  نیروی هوایی آمریکاامیدوار است بتواند از این پارچه در کاربری‌های مختلفی از تورنی های پوشیدنی گرفته تا شبکه‌های حمل بار هوشمند و چادرهای با قابلیت خود برپایی استفاده کند.
    2020-10-05 11:26:00
  پشت پرده "اینترنت نسل پنجم"
  فناوریهای برتر
  پشت پرده "اینترنت نسل پنجم"
  دانشمندان با انتشار این گزارش‌ها از تمامی دولت‌های جهان درخواست و تقاضا کرده‌اند که هرچه سریع‌تر اقدامات لازم به منظور جلوگیری از توسعه شبکه نسل پنجم اینترنت همراه 5G را انجام دهند.
    2020-10-03 09:34:20
  شرایط زندگی درمریخ
  فرادانش
  شرایط زندگی درمریخ
  اگر مردم بخواهند روی مریخ زندگی و کار و رشد و نمو کنند، خانواده‌ای برای خودشان تشکیل دهند و در آنجا بمانند، شاید به مهندسی ژنتیک و سایر فناوریهای پیشرفته نیاز داشته باشیم.
    2020-09-29 10:41:00
  "نیرویی مرگبارتر"،"ریسکی کمتر"
  فناوریهای برتر
  "نیرویی مرگبارتر"،"ریسکی کمتر"
  جو دی‌پیترو، نایب رییس بخش سیستم‌های کشتی و جنگنده‌های کوچک در کمپانی لاکهید گفت:تیم لاکهید مارتین حدود 200 سال تجربه ترکیبی در کشتی‌سازی، یکپارچه‌سازی، اتوماسیون و خودرانی را گرد هم آورده است.
    2020-09-28 09:55:12