گرایش شرکت هابه بازار روبه‌رشد دستیارهای صوتی

اطلاعیه‌ای که اخیراً در مورد اسپیکر هوشمند "هوم‌پاد" اپل در رویداد کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان این شرکت منتشر شد، نشان داد که این دستگاه، جدیدترین دستگاهی است که به بازار روبه‌رشد دستیارهای صوتی اضافه شده است.
در حال حاضر، بازار در حال رشد دستیارهای صوتی در اختیار دو شرکت بزرگ آمازون و گوگل قرار دارد. در این زمینه این دو شرکت، بیش از سایر شرکت‌ها فعالیت کرده‌اند و پیشرفت‌های خوبی را در این حوزه رقم زده‌ و چالش‌های مختلفی را نیز پشت سر گذاشته‌اند.
اکنون سایر شرکت‌ها نیز به این فکر افتاده‌اند که وارد این عرصه شده و در این زمینه نیز کار کنند و خدمات جدیدی را ارائه دهند.
هر کار جدیدی که انجام می‌شود، تجربه جدیدی را در اختیار کاربران می‌گذارد و طبعاً در پی آن است که در زمان صرفه‌جویی کند؛ اما همین کارهای جدید، شکل جدیدی از رابطه را بین کاربر، فناوری و شرکت یا برند تشکیل می‌دهد.
یکی از کمک‌های مهمی که دستیارهای هوشمند به ما می‌کند، آن است که بار شناختی ما را سبک می‌کنند.
همه ما در مورد دستیارهای مشهور یعنی سیری، الکسا، گوگل هوم و کورتانا مطالبی را شنیده‌ایم، لیکن بسیاری از ما ممکن است تاکنون از این ابزارها استفاده نکرده باشیم. در حقیقت، تحقیقات عصبی نشان می‌دهد که در مقایسه با تعاملات انسانی، دستیارهای هوشمند، امکان برقراری میزان قابل توجهی از تعاملات را ندارند.
البته شایان ذکر است که مردم در بازه‌های زمانی نسبتاً کوتاه (حدود 30 دقیقه) در این مطالعه شرکت کردند و جالب اینکه کاربران هر چه زمان بیشتری با این فناوری کار می‌کردند، کار کردن با آن برایشان سهل‌تر می‌شد.
به نظر کارشناسان، عادت کردن ما به دستیارهای صوتی باید به صورت کاملاً عادی و طبیعی صورت گرفته و گسترش یابد. تحقیقات مورد نظر نشان داد که تقاضا به ویژه برای دستیار الکسا نسبت به تعاملات مبتنی بر متن، بسیار بیشتر است.
این بار شناختی سبک‌تر و آسان‌تر، احتمالاً به این دلیل است که صحبت کردن برای ما نسبت به تعاملات متنی خیلی عادی‌تر است، همچنین استفاده از الکسا، کل فرآیند را نیز سریع‌تر می‌کند. یعنی ما در دقیقه حدود 150 کلمه صحبت می‌کنیم و این سه برابر عددی است که در دقیقه تایپ می‌کنیم.
به همین خاطر شرکت‌ها ترغیب می‌شوند که در این زمینه سرمایه گذاری کنند و تجارب بهتری را در اختیار کاربر بگذارند.
دستیاران صوتی می‌توانند طیف وسیعی از پاسخ‌هایی که ما انتظار داریم برای انسان در نظر گرفته شده باشد را از جانب کاربر بگیرند.
واقعیت این است که اکوسیستم ویس‌بات امروز تا حدود زیادی در حال رشد است و به تدریج به یک فناوری مطرح در بازار بدل می‌گردد؛ به همین خاطر فرصت‌های زیادی پیرامون آن به وجود آمده است. دهه پیش شاهد رشد اکوسیستم اپلیکیشن‌های موبایل بودیم، لیکن اکنون زمان رشد ویس‌بات‌ها فرارسیده است.
جالب توجه است، زمانی که رشد اکوسیستم اپلیکیشن‌های موبایل آغاز شد، مشابه مسائلی که امروز پیشِ روی ویس‌بات‌هاست، پیشِ روی اپلیکیشن‌های موبایل هم بود.
اپلیکیشن‌های iOS به ویژه مشکلات حافظه دارند. یو.آی خیلی ساده بوده، پلتفرم‌های توسعه یا مناسب نیستند یا وجود ندارند، لیکن در عین حال، راه‌حل‌های کافی برای بازاریابی، برنامه‌ریزی و تخصیص وجود دارد و رقابت موجود بین اپلیکیشن‌هایی است که هیچ‌یک قابلیت‌های کافی و مناسب را ندارند.

اما همین‌طور که این اکوسیستم تکامل یافت و بالغ شد، گزینه‌های جدیدی را به افراد و کسب و کارهای نوپا ارائه کرد و عملاً آنها و کارشان را با این تجربه در هم آمیخت.
توسعه‌دهندگان، این روزها با پلتفرم‌های صوتی ناکامل دست و پنجه نرم می‌کنند. این پلتفرم‌ها شامل الکسا، کورتانا، سیری و ... هستند و حتی اگر یک اپلیکیشن صوتی شگفت‌انگیز ساخته شود، لزوماً اولین گزینه‌ای نیست که ساخته شده است.
به لطف اِی.پی.آی‌ها، چارچوب‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی، راه‌حل‌هایی برای توسعه محصولات صوتی پایه وجود دارد، اما این گزینه‌ها پایه هستند و در اکثر موارد به شما این امکان را می‌دهند که بدون دستیابی به کاربران واقعی، این مفهوم را به اثبات برسانید.
یکی از مشکلات مرتبط با این موضوع، ساختن اپلیکیشن صوتی و پیدا کردن مخاطب برای آن است.
سؤال اصلی این است که توسعه‌دهندگان باید چگونه دستگاه‌های خود را توصیف کنند که قادر باشند مخاطبان لازم را برای دستگاه‌های خود جذب نمایند؟
یکی از چالش‌های دیگر، مسئله "آنبوردینگ" است که فرایند بهبود موفقیت یک شخص یا کسب و کار در زمینه عرضه یک محصول یا خدمت است. گفتنی است این واژه غالبا درخصوص محصولات نرم‌افزاری(کامپیوتری و اپلیکیشن‌های موبایل) بکار برده می‌شود و می‌تواند بصورت خودکار و یا دستی انجام گیرد.
همچنین یک مسئله مهم دیگر، موضوع بهینه‌سازی است که در حقیقت یکی از مسائل پیچیده مرتبط با اپلیکیشن‌های صوتی است.
آیا می‌دانستید که ابقای اپلیکیشن‌های صوتی بعد از هقت روز، حدود سه درصد است؟ به این معنا که 97 نفر از بین 100 کاربر بعد از هفت روز، دیگر از اپلیکیشن‌ صوتی شما استفاده نمی‌کنند!
همه اینها پارامترهای و در واقع چالش‌های مهم این عرصه است که کارشناسان و توسعه‌دهندگان، مدام در کار بررسی و رفع آنها هستند.
منبع:ایتنا
 

  نظرات

  مرگ تلویزیون،از تئوری تا واقعیت
  جامعه
  مرگ تلویزیون،از تئوری تا واقعیت
  اگرچه در ایران تحقیقات مدونی پیرامون استفاده کودکان و نوجوانان از پلت‌فرم‌های تصویری مانند آپارات در دست نیست اما در دنیا و در میان خردسالان، کودکان و نوجوانان میل به استفاده از پلت‌فرم‌های تصویری مانند یوتیوب بالاتر رفته است.
    2018-12-05 07:54:00
  تغییرات بنیادین در خانه ها
  نوآوری
  تغییرات بنیادین در خانه ها
  قصد ما تنها تغییر طراحی ظاهری خانه ها نیست بلکه به دنبال ایجاد سیستمی برای برآورده کردن مجموعه بزرگی از نیازها هستیم.
    2018-12-03 17:11:00
  لحظاتی باموفق‌ترین کارآفرینان جهان
  کارآفرینی
  لحظاتی باموفق‌ترین کارآفرینان جهان
  هر کسب‌وکاری طی دوران رشد خود با چالش‌های منحصربه‌فردی روبه‌رو می‌شود. اما، معمولا چالش‌ها و موانعی که کارآفرینان در طول زندگی استارت‌آپی خود تجربه می‌کنند بین همه آن‌ها مشترک است.
    2018-11-27 07:28:00