پیش بینی بیماری هابا بررسی الگوهای راه رفتن

 

پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که می‌توان با بررسی الگوهای راه رفتن، زوال شناختی را پیش‌بینی کرد.

 پژوهشگران برای نخستین بار موفق شده‌اند به بررسی این موضوع بپردازند که چگونه الگوهای متفاوت راه رفتن افراد مسن می‌توانند بر تشخیص دقیق‌تر انواع متفاوت زوال عقل و آلزایمر اثر بگذارند.

گروهی از پژوهشگران کانادایی به سرپرستی "دانشگاه وسترن"(Western University)، الگوهای راه رفتن و عملکرد مغز ۵۰۰ شرکت‌کننده را در یک آزمایش بالینی مورد بررسی قرار دادند.

دکتر "مانوئل مونترو اوداسو"(Manuel Montero-Odasso)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما شواهد دیرینه‌ای داریم که نشان می‌دهند مشکلات شناختی مانند حافظه ضعیف و اختلال عملکرد اجرایی می‌توانند پیش‌بینی کننده زوال عقل باشند. اکنون می‌بینیم که عملکرد حرکتی به ویژه نحوه راه رفتن نیز می‌تواند به تشخیص انواع متفاوت بیماری‌های عصبی کمک کند.

مونترو اوداسو به خاطر پژوهش در مورد رابطه میان تحرک و کاهش شناختی، در جهان شهرت دارد. وی، پیشگام رویکردها و روش‌های جدید تشخیصی برای پیشگیری و مقابله با زوال عقل زودرس به شمار می‌رود. همچنین مونترو اوداسو، گروهی شامل ۲۲ پژوهشگر و شش کارآموز را راهنمایی می‌کند.

این پژوهش، اختلالات راه رفتن را در طیف‌های شناختی گوناگون از جمله افراد دارای پارکینسون، اختلال شناختی خفیف، آلزایمر، انواع فراموشی و همچنین بیمارانی که از نظر شناختی سالم بودند، مورد بررسی قرار داد.

نتایج این بررسی نشان داد که داشتن تنوع زیاد در راه رفتن، با عملکرد شناختی پایین‌تر در ارتباط است. این بررسی توانست بیماری آلزایمر را با ۷۰ درصد دقت شناسایی کند.

"فردریکو پروچینی فاریا"(Frederico Perruccini-Faria)، از پژوهشگران این پروژه گفت: شواهد به دست آمده از این پژوهش، نخستین شواهد قوی هستند که نشان می‌دهند تغییرپذیری راه رفتن، یک نشانگر مهم برای فرایندهایی است که در مناطقی از مغز رخ می‌دهند که هم با اختلال شناختی و هم با کنترل حرکتی در ارتباط هستند. ما در این پژوهش نشان داده‌ایم که تنوع زیاد در راه رفتن به عنوان یک نشانگر این اختلال شناختی می‌تواند بیماری آلزایمر را به صورت قابل اعتمادی تشخیص دهد.

مونترو اوداسو ادامه داد: این تنوع راه رفتن را می‌توان مانند نوعی آریتمی درک کرد. شاید کادر درمان بتوانند این مورد را نیز مانند ارزیابی ضربان قلب به واسطه نوار قلب، در تنظیمات بالینی مورد بررسی قرار دهند.

"ریچارد کامیکیولی"(Richard Camicioli)، استاد "دانشگاه آلبرتا"(University of Alberta) و از پژوهشگران این پروژه گفت: داشتن تنوع در راه رفتن می‌تواند به عنوان یک نشانگر حرکتی برای بررسی کاهش شناختی و بیماری‌های گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد و یک آزمایش بالینی برای بیماران به ویژه بیمارانی باشد که از ابزارهای هوشمند استفاده می‌کنند.

پژوهش آنها در مجله "Alzheimer’s & Dementia" به چاپ رسید.

منبع:ایسنا به نقل از وب‌سایت رسمی دانشگاه وسترن

  نظرات

  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02
  هدیه‌ای به جهانیان
  گوناگون
  هدیه‌ای به جهانیان
  دیدن زمین از فضا تجربه‌ای فوق‌العاده‌ است. تجربه‌ای به نام "اثر نگاه اجمالی"(overview effect) وجود دارد که به معنای واقعی کلمه می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند و بیشتر کسانی که به مدار زمین می‌روند آن را تجربه می‌کنند. من هم آن را تجربه کردم.
    2021-02-14 10:48:08
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  فناوریهای برتر
  رونمایی ازمخاطرات پسا کوانتوم
  یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد را بهم می‌ریزد و می تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی.بی.ام داشته باشد.
    2021-02-11 09:32:35
  ارزآوری با ضایعات میوه
  تجربه های موفق
  ارزآوری با ضایعات میوه
  یک گروه از متخصصان جوان و باانگیزه در این مجموعه جمع شده‌اند و مواد دورریز و کم اهمیت مانند ضایعات و هسته میوه را به محصولات ارزشمند صادراتی تبدیل می‌کنند.
    2021-02-10 11:07:43