استراتژی جدیدچین دررقابت با آمریکا

چین در حال ساخت و توسعه جایگزینی برای جی‌پی‌اس آمریکاست که یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های فضایی این کشور است. چین رقابت خود با آمریکا را بیشتر می‌کند. این کشور حداقل ۹ میلیارد دلار برای ساخت یک سیستم ناوبری فضایی هزینه کرده و در بحبوحه افزایش درگیری‌های بین دو کشور، دیگر وابسته به GPS آمریکا نیست.

اطلاعات مکانیابی که از ماهواره‌های جی‌پی‌اس فرستاده می‌شود، مورد استفاده گوشی‌های هوشمند، سیستم‌های جهت‌یابی ماشین ها، ریزتراشه داخل قلاده سگ‌ها و موشک‌های هدایت‌شونده است. این ماهواره‌ها توسط نیروی هوایی آمریکا کنترل می‌شوند که باعث نارضایتی دولت چین است. بنابراین در حال ساخت جایگزینی برای آن است که به قول یک تحلیلگر امنیتی آمریکا یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های فضایی این کشور است.

سیستم ناوبری بیدو در حال‌حاضر مورد استفاده چین و همسایگانش است. این سیستم تا سال ۲۰۲۰ به‌عنوان بخشی از استراتژی شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین برای تبدیل این کشور به یک رهبر جهانی در تکنولوژی‌های نسل آینده، به‌صورت جهانی در دسترس قرار خواهد گرفت.

سازندگان نیمه‌رسانه‌ها، خودروهای الکتریکی و هواپیماها تولیدات خود را طوری تغییر می‌دهند که به بیدو هم متصل شوند و همچنان به تجارت با دومین اقتصاد بزرگ جهان ادامه دهند. چین در ۱۹ نوامبر ۲دستگاه بیدوی دیگر به فضا پرتاب کرد و تعداد بیدو‌های فعال را به بیش از ۴۰ رساند. چین قصد دارد ۱۱بیدوی دیگر تا سال ۲۰۲۰ به این تعداد اضافه کند. چین ساخت بیدو را در دهه ۱۹۹۰ آغاز کرد و حدود ۹۸/ ۸ تا ۶/ ۱۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ برای آن هزینه می‌کند. این سیستم در نهایت با استفاده از یک سیستم حمایتی زمینی دقت مکانیابی تا یک متر (۳ فوت) را فراهم می‌سازد. در مقایسه، جی‌پی‌اس دقتی کمتر از ۲/ ۲ متر دارد که با کمک سیستم‌های تقویتی چند سانتیمتر به دقت آن اضافه می‌شود.

منبع:تسنیم

  نظرات

  هوشمند سازی کلان شهر تهران
  جامعه
  هوشمند سازی کلان شهر تهران
  تکنولوژی شهر هوشمند اجازه می‌دهد تا مقامات یک شهر با جامعه و زیرساخت‌های شهری و نظارت بر آنچه اتفاق می‌افتد و آنچه در حال تحول است، تعامل مستقیم پیدا کنند.
    2018-12-13 18:46:00
  کاوش در مریخ،با چه منطقی؟
  فرادانش
  کاوش در مریخ،با چه منطقی؟
  این نرم‌افزار می‌تواند نقشه‌ای از مکان‌های مناسب برای فرود ،مسیر حرکت مریخ‌نورد تا رسیدن به هدف مورد نظر و زمان رسیدن به هدف را برای کاربر مشخص کند.
    2018-12-11 17:47:00
  مرگ تلویزیون،از تئوری تا واقعیت
  جامعه
  مرگ تلویزیون،از تئوری تا واقعیت
  اگرچه در ایران تحقیقات مدونی پیرامون استفاده کودکان و نوجوانان از پلت‌فرم‌های تصویری مانند آپارات در دست نیست اما در دنیا و در میان خردسالان، کودکان و نوجوانان میل به استفاده از پلت‌فرم‌های تصویری مانند یوتیوب بالاتر رفته است.
    2018-12-05 07:54:00
  تغییرات بنیادین در خانه ها
  نوآوری
  تغییرات بنیادین در خانه ها
  قصد ما تنها تغییر طراحی ظاهری خانه ها نیست بلکه به دنبال ایجاد سیستمی برای برآورده کردن مجموعه بزرگی از نیازها هستیم.
    2018-12-03 17:11:00