تا زمانی هویت حقیقی فرزند خود را نشناسیم نمی توانیم درباره هویت مجازی اش سخن بگوئيم

روح الله مؤمن نسب در نشست فضای مجازی، چالش ها و فرصت ها  که در اداره کل پژوهش های اسلامی رسانه در قم برگزار شد گفت: سواد فضای مجازی از جمله مسایل بسیار مهمی است که باید در جامعه نهادینه شود؛ مساله سواد رسانه ای مساله ای است که نباید از آن غافل بود؛ زیرا غفلت از این مساله مشکلات خاص دیگری نیز به بار می آورد.

وی افزود: آموزش سواد فضای مجازی باید در دو سطح آکادمیک و عمومی انجام شود؛ باید در حوزه تکنولوژی علوم مختلف پیشرفت کنیم و به جایگاهی برسیم که از تکنولوژی محصول مناسب با نیازمان تولید کنیم که این زمینه، قطعا فضای جدیدی برای کار ایجاد خواهد کرد.

مومن نسب تصریح کرد: یکی از نیازهای امروز جامعه، سطح دوم آموزش سواد فضای مجازی به مردم است؛ به این معنی که مردم بتوانند تشخیص دهند که چه محصولی خوب است و ‌چه محصولی بد و از محصول بد استفاده نکنند؛ در همین زمینه مردم یاید بیاموزند که محصولات رسانه ای را به خوبی مصرف کنند.

این کارشناس رسانه یادآورشد: از جمله محصولات بد تکنولوژیک امروز می توان به ابزارهایی چون ‌وایبر و اینستاگرام و تلگرام نام برد که این محصولات همچون باتلاقی هستند که هر چه قدر سعی می کنیم از آنها فرار کنیم بیشتر در این باتلاق فرومی رویم.

وی گفت: یکی از مسایلی که باید در آموزش صحیح فضای مجازی به آن توجه کرد، نقش اراده است؛ در این بین افرادی هم هستند که به دلیل اینکه فضای مجازی را به درستی نمی شناسند و وقت هم نمی گذارند این فضا را بشناسند می گویند مردم را آموزش دهیم تا به خوبی استفاده کنند.

این کارشناس فضای مجازی بیان کرد: کشور آمریکا از کشورهایی است که جزو تولیدکنندگان اصلی فضای مجازی در دنیا است؛ ولی براساس آمار شصت درصد پسرها و نود درصد دخترها در اینترنت به سراغ پورنوگرافی و مسائل غیراخلاقی هستند.

وی گفت: آمریکایی ها معترف هستند که اگر کودک زیر 18 سال وارد اینترنت شد و پس از مدت کوتاهی به مسائل غیراخلاقی کشیده نشد یا مریض است یا معجزه شده است و از این دو حالت هم خارج نیست به همین دلیل است که باید به شدت در خصوص این فضا اطلاع رسانی شود.

مومن نسب اظهارکرد: فضای مجازی به قدری کثیف است که اگر ماست را هم در گوگل جستجو کنید، خروجی آن عکس های غیراخلاقی است، برخی عکس پروفایل یا نامشان در فضای مجازی معروف تر از خودشان است و این مساله نشان از آلوده بودن این فضا است.

وی گفت: امروزه والدین نگرانی بسیاری نسبت به آلوده نشدن فرزندان خود در عرصه فضای مجازی دارند؛ مهمترین این مساله آن است که تا زمانی هویت حقیقی فرزند خود را نشناسیم نمی توانیم درباره هویت مجازی آن صحبت کرده و برنامه ریزی مناسبی داشته باشد.

منبع:حوزه

  نظرات

  محبوبيت ویندوز 7 دردسر ساز شد
  شرکت ها و برندها
  محبوبيت ویندوز 7 دردسر ساز شد
  مایکروسافت قبلا برای مقابله با آسیب پذیری هایی که منجر به نفوذ باج افزار واناکرای شده، وصله هایی عرضه کرده بود، اما تعلل کاربران باعث موفقیت باج افزار واناكراي گردید.
    2017-05-22 11:36:35
  آينده فناوري دردولت دوازدهم
  جامعه
  آينده فناوري دردولت دوازدهم
  برنامه جامع دولت دوازدهم در حوزه علم، فناوری و نوآوری با هدف «جامعه نوآور» تقویت و حمایت توانمندی‌های داخلی و همکاری‌های بین‌المللی با پیشروها انتشار یافت.
    2017-05-21 13:21:14
  برخی از خانواده‌ها نمی‌خواهند آب در دل فرزندشان تکان بخورد
  تجربه های موفق
  برخی از خانواده‌ها نمی‌خواهند آب در دل فرزندشان تکان بخورد
  متأسفانه امروز خانواده‌هایی را می‌بینم که وقت و هزینه‌های گزافی را صرف کلاس‌هایی با نام‌های تجاری می‌کنند تا اعتماد به نفس و خلاقیت را در فرزندانشان به وجود بیاورند غافل از اینکه افراد موفق هیچ وقت در این کلاس‌ها شرکت نداشته‌اند و...
    2017-05-20 13:19:37
  جايگزيني مناسب براي نفت در خاورميانه
  رایانش ابری
  جايگزيني مناسب براي نفت در خاورميانه
  خاورمیانه بر خلاف آنچه که در افکار عمومی نقش بسته است، دیگر صرفاً به دنبال نفت و منابع زیرزمینی نیست و با سقوط قیمت نفت و افزایش نیاز به منابع جایگزین انرژی، کشورهای تولید کننده نفت مثل عربستان سعودی، خواهان توسعه سایر صنایع هستند.
    2017-05-20 11:53:30
  چرا از موفقیت می ترسید؟
  خانواده
  چرا از موفقیت می ترسید؟
  تمامی والدین خواهان موفقیت فرزندانشان هستند، اما آن‌چه را که خود از موفقیت آموختند و اینک برای فرزندانشان ترسیم می‌کنند بسیار ترسناک است.
    2017-05-19 10:28:42
  نه تنها مشاغل سنتی بلکه نسل اول مشاغل و مهارت‌های دیجیتالی نیز رو به زوال و نابودی هستند
  جامعه
  نه تنها مشاغل سنتی بلکه نسل اول مشاغل و مهارت‌های دیجیتالی نیز رو به زوال و نابودی هستند
  آنچه‌ مسلم است، نسل جدیدی از مشاغل و مهارت‌ها در حال تولد و پدید آمدن هستند و اگر امروز به فکر فردا و سازگاری و فراگیری آن‌ها نباشیم، شغل‌ خود را از دست خواهیم داد و مهارتمان بی‌خریدار خواهد ماند.
    2017-05-19 08:22:52