نسل ششم در ایستگاه اول

در حال حاضر شرکت‌های مخابراتی برای پیاده‌سازی اتصال 5G در زندگی روزمره ما به سختی تلاش می‌کنند و در این میان به‌نظر می‌رسد که برخی کمپانی‌های دیگر بر روی شبکه 6G نسل آینده کار می‌کنند. 

سامسونگ با انتشار یک گزارش دقیق و جامع تحت‌عنوان “تجربه ابر-ارتباطی نسل آینده برای تمامی افراد” به تجسم کلیه زمینه‌های کلیدی توسعه و موانع پیش رو در این عرصه پرداخت. به گفته سامسونگ سریع‌ترین زمان تجاری‌سازی شبکه 6G احتمالا در اوایل سال 2028 خواهد بود؛ در حالی‌که تجاری‌سازی گسترده این فناوری احتمالا در سال 2030 انجام خواهد شد. بنابراین اکنون یک چارچوب زمانی 10 ساله پیش روی ما قرار دارد.

بر اساس اعلام کمپانی کره‌ای، انسان‌ها و دستگاه‌های مختلف همگی از فناوری 6G استفاده خواهند کرد. این پدیده امکان استفاده همه‌جانبه از فناوری‌های پیشرفته XR (از جمله واقعیت‌افزوده و واقعیت مجازی)، هولوگرام‌های موبایلی و مدل‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند.

Sunghyun Choi؛ رئیس مرکز تحقیقاتی ارتباطات پیشرفته اعلام کرد که تیم تحت سرپرستی وی پیش‌تر فرآیند تحقیق و توسعه در زمینه فناوری‌های 6G را آغاز نموده و متعهد است تا فرآیند استانداردسازی این تکنولوژی را با همکاری سایر ذینفعان صنعتی، دانشگاهی و دولت به سرانجام برساند.

در این میان 3 دسته از الزامات وجود دارند که سامسونگ از آن‌ها تحت‌عنوان موانع پیش‌ روی فناوری 6G یاد می‌کند. این حوزه‌ها شامل عملکرد، معماری و لزوم اعتمادپذیری هستند. شبکه 6G به منظور کارکرد موثر و مطلوب بایستی از نرخ تبادل داده با حداکثر سرعت 1000 گیگابیت برثانیه (50 برابر سریع‌تر از شبکه 5G) و وقفه هوایی کمتر از 100 میکروثانیه (یک‌دهم وقفه مجاز در شبکه 5G) پشتیبانی نماید.

در واقع فناوری 6G نسل آینده از باند فرکانسی تراهرتزی (THZ)، طراحی جدید آنتن‌ها، فناوری‌های دوجانبه پیشرفته، توپولوژی بهتر شبکه و استفاده از هوش مصنوعی در ارتباطات بی‌سیم بهره خواهد برد. توسعه کلیه موارد مذکور بایستی از ابتدا و به‌طور مجدد انجام شود. بدیهی است که فناوری 6G کماکان در مرحله نظری قرار دارد؛ اما فعالیت برخی شرکت‌ها در این حوزه بدان معناست که اکنون به شبکه ارتباطی نسل آینده یک گام دیگر نزدیک‌تر شده‌ایم. چنان‌چه این فناوری‌ها در ارتقاء کیفی زندگی روزمره موثر باشند؛ در این‌صورت بایستی از آن‌ها استقبال نموده و آن‌ها را مورد پذیرش قرار دهیم.

منبع:https://itresan.com

  نظرات

  نوآوری در حوزه واقعیت مجازی
  واقعیت مجازی
  نوآوری در حوزه واقعیت مجازی
  این دستاورد می‌تواند تاثیر زیادی بر حوزه واقعیت مجازی داشته باشد، چون دستگاه‌های فعلی دچار مشکلی موسوم به اثر «درب نمایشگر» هستند که باعث می‌شود فاصله بین پیکسل‌ها دیده شود.
    2020-10-29 09:38:42
  هوش مصنوعی با کارکردی جدیددر خدمت کاربران
  تازه های فناوری
  هوش مصنوعی با کارکردی جدیددر خدمت کاربران
  با این سیستم یوتیوبرها می‌توانند برای آن دسته از طرفداران خود که برای درک صحبت‌هایشان به زیرنویس کلیپ‌ها متکی هستند، نسخه‌های ترجمه شده بسازند،یامراکز تماس نیز می‌توانند روبات‌های چت ویژه‌ای ایجادکننده که از زبان‌های متعدد پشتیبانی می‌کند.
    2020-10-24 09:17:23
  اینترنت دنیا چگونه کنترل می شود؟
  دانش روز
  اینترنت دنیا چگونه کنترل می شود؟
  این هفت تن در واقع مالکان شاه کلیدهای اینترنت هستند که با استفاده از آنها می‌توانند تمام اینترنت و وب جهانی را در یک لحظه خاموش کرده، روشن کرده، از کار انداخته و یا آن را به کار اندازند.
    2020-10-23 09:10:00
  راز گشایی برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک
  فرادانش
  راز گشایی برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک
  سر راجرز پنروز بر این باور است که جهان هستی چندین چرخه مرگ و تولد مجدد را گذرانده است،او می گوید:جهان به بسط خود ادامه خواهد داد تا زمانی که تمام ماده نهایتا تباهیده شود، و یک بیگ‌بنگ دیگر دنیای جدیدی را به وجود خواهد آورد.
    2020-10-13 10:21:00
  ماسک، امیدوار،پرشتاب
  شرکت ها و برندها
  ماسک، امیدوار،پرشتاب
  تسلا به مراتب سریعتر از کل صنعت خودروی برقی جهان رشد می‌کند. به عنوان مثال، 2.1 میلیون خودروی برقی در سال 2019 در سطح جهان فروخته شدند، که تسلا به تنهایی 367500 خودرو در آن سال فروخت.
    2020-10-12 11:56:00
  اندیشه اپل برای تأمین انرژی آیفون‌ها و مک‌بوک‌های آینده
  انرژی های نو
  اندیشه اپل برای تأمین انرژی آیفون‌ها و مک‌بوک‌های آینده
  یکی از راهکارهایی که برخی از پژوهشگران برای رفع مشکل باتری‌های امروزی ارائه دادند این است که در این دستگاه‌ها از باتری‌های بزرگ‌تری استفاده کنیم. این راهکار تا حدودی جواب می‌دهد ولی قطعاً راه حل خوبی در بلندمدت نیست.
    2020-10-10 10:54:00
  ربات های نرم در مسیر تکامل
  فناوریهای برتر
  ربات های نرم در مسیر تکامل
  نیروی هوایی آمریکاامیدوار است بتواند از این پارچه در کاربری‌های مختلفی از تورنی های پوشیدنی گرفته تا شبکه‌های حمل بار هوشمند و چادرهای با قابلیت خود برپایی استفاده کند.
    2020-10-05 11:26:00