نسل ششم در ایستگاه اول

در حال حاضر شرکت‌های مخابراتی برای پیاده‌سازی اتصال 5G در زندگی روزمره ما به سختی تلاش می‌کنند و در این میان به‌نظر می‌رسد که برخی کمپانی‌های دیگر بر روی شبکه 6G نسل آینده کار می‌کنند. 

سامسونگ با انتشار یک گزارش دقیق و جامع تحت‌عنوان “تجربه ابر-ارتباطی نسل آینده برای تمامی افراد” به تجسم کلیه زمینه‌های کلیدی توسعه و موانع پیش رو در این عرصه پرداخت. به گفته سامسونگ سریع‌ترین زمان تجاری‌سازی شبکه 6G احتمالا در اوایل سال 2028 خواهد بود؛ در حالی‌که تجاری‌سازی گسترده این فناوری احتمالا در سال 2030 انجام خواهد شد. بنابراین اکنون یک چارچوب زمانی 10 ساله پیش روی ما قرار دارد.

بر اساس اعلام کمپانی کره‌ای، انسان‌ها و دستگاه‌های مختلف همگی از فناوری 6G استفاده خواهند کرد. این پدیده امکان استفاده همه‌جانبه از فناوری‌های پیشرفته XR (از جمله واقعیت‌افزوده و واقعیت مجازی)، هولوگرام‌های موبایلی و مدل‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند.

Sunghyun Choi؛ رئیس مرکز تحقیقاتی ارتباطات پیشرفته اعلام کرد که تیم تحت سرپرستی وی پیش‌تر فرآیند تحقیق و توسعه در زمینه فناوری‌های 6G را آغاز نموده و متعهد است تا فرآیند استانداردسازی این تکنولوژی را با همکاری سایر ذینفعان صنعتی، دانشگاهی و دولت به سرانجام برساند.

در این میان 3 دسته از الزامات وجود دارند که سامسونگ از آن‌ها تحت‌عنوان موانع پیش‌ روی فناوری 6G یاد می‌کند. این حوزه‌ها شامل عملکرد، معماری و لزوم اعتمادپذیری هستند. شبکه 6G به منظور کارکرد موثر و مطلوب بایستی از نرخ تبادل داده با حداکثر سرعت 1000 گیگابیت برثانیه (50 برابر سریع‌تر از شبکه 5G) و وقفه هوایی کمتر از 100 میکروثانیه (یک‌دهم وقفه مجاز در شبکه 5G) پشتیبانی نماید.

در واقع فناوری 6G نسل آینده از باند فرکانسی تراهرتزی (THZ)، طراحی جدید آنتن‌ها، فناوری‌های دوجانبه پیشرفته، توپولوژی بهتر شبکه و استفاده از هوش مصنوعی در ارتباطات بی‌سیم بهره خواهد برد. توسعه کلیه موارد مذکور بایستی از ابتدا و به‌طور مجدد انجام شود. بدیهی است که فناوری 6G کماکان در مرحله نظری قرار دارد؛ اما فعالیت برخی شرکت‌ها در این حوزه بدان معناست که اکنون به شبکه ارتباطی نسل آینده یک گام دیگر نزدیک‌تر شده‌ایم. چنان‌چه این فناوری‌ها در ارتقاء کیفی زندگی روزمره موثر باشند؛ در این‌صورت بایستی از آن‌ها استقبال نموده و آن‌ها را مورد پذیرش قرار دهیم.

منبع:https://itresan.com

  نظرات

  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22
  انحصاری که باید شکسته شود
  شرکت ها و برندها
  انحصاری که باید شکسته شود
  خرابی سرویس گوگل و از دسترس خارج شدن بسیاری از اطلاعات ابری کاربران موجب شد که زنگ هشدار برای کاهش انحصار غول‌های فناوری بلند تر از هر زمان دیگری به صدا در بیاید.
    2020-12-22 09:48:23
  ابرقهرمانان خاموش
  تازه های کسب و کار
  ابرقهرمانان خاموش
  سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ فناوری در دوره کرونا به سمت فناوری ابری و جمع‌آوری بازخورد سیستماتیک از تجارب کارمندان تغییر کرده است.
    2020-12-20 09:19:14