عبور ازمحدودیت‌های میکروسکوپ‌نوری

 بیمار شدن در یک نقطه دور افتاده در جهان می‌تواند به معنای چالش یافتن جایی برای مراقبت مناسب باشد. حتی اگر امکانات پزشکی وجود داشته باشد، ممکن است تشخیص قطعی به دلیل نداشتن تخصص و تجهیزات آزمایشگاهی نظیر میکروسکوپ، غیرممکن باشد.

دکتر انجل دیگیوز، از دانشگاه بارسلونا می‌گوید: کوچک‌سازی به معنای این است که بیماران می‌توانند از میکروسکوپ روی تراشه بهره‌مند شوند.

وی پروژه‌ای به نام « ChipScope » را در دست اجرا دارد که در آن از منابع بسیار کوچک نور برای رفع محدودیت‌های فعلی میکروسکوپ‌های نوری استفاده می‌شود. محققان این پروژه به دنبال توسعه فناوری هستند که بسیار کوچک باشد به طوری که در جیب جا شود.

دیگیوز گفت: ممکن است نهایت کار این باشد که تلفن همراه به‌گونه‌ای اصلاح شود که بتوان از فضای نانومتری تصویربرداری کرد.

نمونه پروتوتایپی که در پروژه ChipScope ساخته شده با استفاده از دیودهای نشر نور بسیار کوچک به نمونه تابیده شده و تصاویر سایه‌گونه از نمونه ایجاد می‌شود. این تصاویر سپس با استفاده از یک آشکارساز پردازش می‌شوند.

LED هایی که در این سامانه به کار می‌رود ۱۰۰۰ برابر نازک‌تر از موی انسان بوده و در نهایت، امکان تصویربرداری با قدرت تفکیک کمتراز ۲۰۰ نانومتر را فراهم می‌کند که این رقم از حد قدرت تفکیک معمول در میکروسکوپ‌های نوری بهتر است.

ساز و کار این دستگاه به این شکل است که یک پمپ بسیار کوچک و دقیق مقدار کمی از نمونه را از طریق کانال‌هایی به سطح اسلاید پلاستیک وارد می‌کند که این فضا در حد سلول انسان است. این میکروسکوپ قادر است پاتوژن‌ها و باکتری‌هایی مانند باکتری سل را در نمونه خلط بیمار شناسایی کند.

این میکروسکوپ را می‌توان با هزینه‌ای در حدود ۱۰۰۰ یورو تولید کرد و در صورتی که در مقیاس انبوه تولید شود قیمت آن را می‌توان به کمتر از ۱۰ یورو کاهش داد.

این فناوری پتانسیل بالایی برای کمک به بهبود زیرساخت‌های درمانی به ویژه در شرایط خاص نظیر شیوع بیماری‌های همه‌گیر دارد.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو

  نظرات

  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  خلاقیت
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  امکان ثبت نام دراین مسابقه از ۱۰ تیرماه تا ۹ شهریور ۱۳۹۹ برای توسعه‌دهندگان نرم افزاردر آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا، آمریکای لاتین و چین فراهم می باشد.
    2020-07-10 12:09:17
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  گوناگون
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  شرکت‌های بسیاری در طی سال‌های اخیر روی توسعه و تست سیستم‌های تحویل مبتنی بر پهپاد کار کرده‌اند. با این حال هنوز یک مساله بزرگ در رابطه با این وسائل نقلیه وجود دارد.
    2020-07-05 13:28:00
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  این تراشه می‌تواند عملکرد هوش مصنوعی پنج پتافلاپ را ارائه کند و به‌این‌ترتیب قدرت و قابلیت‌های یک پایگاه داده کامل را برای اولین بار در یک پلتفرم گرد هم بیاورد.
    2020-06-23 10:53:33
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  اینترنت
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  پشتیبانان حریم شخصی باانتقاداز وضع ماده قانونی جدید،میگویندچنین قانونی شرکت های خصوصی را وادار می‌کند در ساخت مخزنی از اطلاعات شخصی افراد به پلیس کمک کنند.
    2020-06-20 18:57:04
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  کلینیک سلامت
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  همچنین ممکن است دیدن نور مادون قرمز میسر شود، که عملا به معنای دید در شب خواهد بود. این هدف با استفاده از متریال‌‌های دیگر در بخش‌های مختلف "چشم الکتروشیمیایی" امکان‌پذیر است.
    2020-06-20 18:24:40
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  اقتصاد
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد بودجه کشور تحت تأثیر نفت بوده و ما جزو معدود کشورهای نفت خیزی هستیم که می‌توانیم با کمتر از ۱۰ درصد درآمد نفتی اقتصاد مملکت را بچرخانیم.
    2020-06-15 06:33:00