شکاف اطلاعاتی اقیانوس ها کاهش می یابد

دانشمندان موفق شدند تا با استفاده از روش‌های نوین در حدود 17 درصد از بستر اقیانوس‌ها را نقشه‌برداری کرده و اطلاعات کسب شده را در اختیار همگان بگذارند.
 اطلاعات ما انسان‌ها در رابطه با سطح کره ماه بیشتر از دانش ما از اقیانوس‌ها است اما تلاش‌هایی در حال انجام گیری است تا این شکاف بیش‌ازپیش کاهش پیدا کند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که محققان 19 درصد از بستر اقیانوس‌ها را با استانداردهای معاصر نقشه‌برداری کرده‌اند و این رقم نسبت به دانش 6 درصدی ما در این رابطه در سال 2017 پیشرفت بزرگی است. این پیشرفت به خاطر ثبت داده‌های 5.6 میلیون مایل مکعب در قابل پروژه‌ای تحت عنوان  GEBCO است که در سال 2019 انجام شده است. پوشش این پروژه حدود دو برابر اندازه استرالیا است.

این پروژه توسط 133 شرکت‌کننده، شریک و پشتیبانی‌کننده پیش رفته است. برخی از داده‌ها از قبیل آخرین اطلاعات GEBCO  در دسترس عموم قرار گرفته است اما تا همین ماه‌های اخیر از آن‌ها استفاده چندانی نمی‌شده است. جالب است بدانید که راهبران سازمان‌های مشارکت‌کننده برای پر کردن خلا های این پروژه حتی به جمع سپاری داده‌ها و نقشه‌برداری روباتیک متصل شدند.
هنوز برای رسیدن به هدف اصلی این پروژه که نقشه‌برداری کامل از بستر اقیانوس‌ها تا سال 2030  است، فاصله زیادی داریم و بیشتر این نقشه‌برداری‌ها باید در اعماق دریاها انجام بشود. بااین‌حال داشتن نقشه‌ای کامل از کف اقیانوس‌ها می‌تواند کاربری‌های زیادی داشته باشد.
برای مثال می‌توان از آن برای درک بهتر انسان از اقیانوس‌ها (شامل جزر و مد و سونامی) استفاده کرد، به حفظ جمعیت دریایی کمک کرد و حتی به کابل‌کشی زیرآب پرداخت. تلاش اعضای این پروژه در صورت حفاظت از محیط‌زیست و بهبود دسترسی افراد عادی به داده‌های کسب‌شده‌شان می‌تواند در آینده نتایج درخشانی در پی داشته باشد.

منبع:ایتنا

 

  نظرات

  چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست
  اینترنت
  چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست
  به گفته مقام‌های آمریکایی ،چین با اقتدار فراوانی که در زمینه فناوری به دست آورده است به حدی رسیده است که می تواندبا اشاعه فناوری خود در دنیا به کنترل اینترنت بپردازد.
    2020-08-03 14:26:00
  سرمایه گذاری پسا کرونایی سامسونگ
  کسب و کار
  سرمایه گذاری پسا کرونایی سامسونگ
  با بازگشت اوضاع به شرایط عادی سامسونگی ها،در زندگی روزمره خود می‌توانند به بهترین شکل ممکن از این دستگاه‌ها (در دستان، درون گوش یا روی مچ دست خود) استفاده کنند.”
    2020-07-22 14:07:11
  نسل ششم در ایستگاه اول
  فناوریهای برتر
  نسل ششم در ایستگاه اول
  نسل ششم بایستی از نرخ تبادل داده با حداکثر سرعت 1000 گیگابیت برثانیه (50 برابر سریع‌تر از شبکه 5G) و وقفه هوایی کمتر از 100 میکروثانیه (یک‌دهم وقفه مجاز در شبکه 5G) پشتیبانی نماید.
    2020-07-16 08:24:00
  نسل پنجم در ایستگاه آخر
  فناوریهای برتر
  نسل پنجم در ایستگاه آخر
  با راه‌اندازی بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی، امکان مشارکت و حمایت از استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و سایر بخش‌های خصوصی برای بهره‌برداری از خدمات آن در لایه‌های مختلف توسعه شبکه، فراهم خواهد شد.
    2020-07-15 16:26:28
  سلماس،میزبان ایستگاه چهارم
  فناوریهای برتر
  سلماس،میزبان ایستگاه چهارم
  این ایستگاه مکانی برای انعقاد قراردادهای پژوهشی فضایی در زمینه‌های مختلف از جمله کاربردی، توسعه‌ای، فناوری علوم فضایی، کشاورزی، مطالعه طراحی و ساخت ماهواره سنجشی و آزمایشگاهی خواهد بود.
    2020-07-15 05:34:00
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  خلاقیت
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  امکان ثبت نام دراین مسابقه از ۱۰ تیرماه تا ۹ شهریور ۱۳۹۹ برای توسعه‌دهندگان نرم افزاردر آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا، آمریکای لاتین و چین فراهم می باشد.
    2020-07-10 12:09:17
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  گوناگون
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  شرکت‌های بسیاری در طی سال‌های اخیر روی توسعه و تست سیستم‌های تحویل مبتنی بر پهپاد کار کرده‌اند. با این حال هنوز یک مساله بزرگ در رابطه با این وسائل نقلیه وجود دارد.
    2020-07-05 13:28:00
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00