"سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا

 

شرکت هوایی "سرگی برین" بنیان‌گذار شرکت گوگل موسوم به "LTA" در تلاش است تا با به پرواز درآوردن بزرگترین "کشتی هوایی"(airship) سوخت هیدروژنی دنیا ضمن حمل و نقل انبوهی از مسافران در سراسر دنیا به جنگ آلودگی هوا نیز برود.این شرکت قصد دارد رکورد پیل هیدروژنی را بشکند و کشتی‌های هوایی عظیمی را به پرواز درآورد که به عنوان یک انقلاب در صنعت حمل و نقل هوایی محسوب شده و قادر به عبور از اقیانوس‌ها به روشی سازگار با محیط زیست خواهند بود.

تاکنون بزرگترین پیل سوختی هیدروژنی که قادر به پرواز بوده است، یک سیستم ۰.۲۵ مگاواتی بوده که در قالب هواپیمای مسافربری شرکت "زیروآویا"(ZeroAvia) به پرواز درآمده است و حالا "سرگی برین" می‌خواهد به ساخت یک سفینه با پیشرانه ۱.۵ مگاوات اقدام کند.

قبل از ایجاد یک سیستم پرنده ۱.۵ مگاواتی، چند مانع وجود دارد. با این حال این شرکت در مسیر صحیح قرار دارد. اولین نمونه اولیه این شرکت موسوم به "Pathfinder ۱" قرار است اواخر سال جاری به لطف باتری‌ها به هوا بلند شود. این کشتی هوایی به لطف ۱۲ موتور الکتریکی خود می‌تواند تا ۱۴ مسافر را حمل کند.

دکتر "جوزف کالو" از مرکز هوافضای آلمان(DLR) که در حال ساخت یک پیل سوختی ۱.۵ مگاواتی برای تأمین انرژی یک هواپیمای ۶۰ نفره است، استفاده از هیدروژن برای تأمین انرژی کشتی‌های هوایی را بسیار منطقی می‌داند. وی توضیح می‌دهد که کشتی‌های هوایی با بهره‌گیری از پیل‌های سوختی هیدروژنی حتی بازده بیشتری هم خواهند داشت.

چشم انداز شرکت "LTA" برای سفینه‌های هوایی خود تکمیل و سرعت بخشیدن به اقدامات بشردوستانه و واکنش در برابر بلایای طبیعی به ویژه در مناطق دور افتاده است که به دلیل محدود بودن یا نبود زیرساخت‌های لازم به راحتی با هواپیما و قایق و کشتی قابل دسترس نیستند و از آنجا که سفینه‌های هیدروژنی مانند هواپیماها و قایق‌ها به باند فرود یا بندر نیازی ندارند، به راحتی می‌توانند در مناطقی که چنین زیرساختی ندارند مستقر شوند.علاوه بر این، این سفینه‌های هوایی انتشار صفر کربن دارند و به طور قابل توجهی باعث کاهش اثر کربن در صنعت هواپیمایی می‌شوند.

هنوز هیچ تاریخی مشخص نشده است که چه زمانی می‌توانیم نمونه اولیه چنین سفینه‌هایی را ببینیم، اما باز هم خبر خوبی است که شرکت‌ها برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنند.

منبع:ایسنا به نقل از آی‌ای

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08